اخباراخبار کانادا

آیا قانون مرگ با کمک پزشک در کانادا بایستی تغییر کند؟ 

اتاوا- رهبران احزاب فدرال در جریان کمپین های انتخاباتی شان در مورد تغییر یا عدم تغییر قوانین موجود برای مرگ با کمک پزشک برای مبتلایان به بیماری های لاعلاج اظهار نظر کرده اند. این موضوع در جریان مناظره به زبان فرانسه رهبران احزاب و همچنین در پی حکم دیوان عالی کبک مبنی بر مغایرت برخی مفاد با قانون اساسی، مطرح گردید. 

قاضی کریستین بودوئی از دیوان عالی کبک، قوانین استانی و فدرال در مورد مرگ با کمک پزشک را بیش از حد سختگیرانه و محدود کننده تشخیص داد و آن را در حق متقاضی تبعیض آمیز اعلام کرد. او شرط قابل پیش بینی بودن مرگ بیمار برای تشخیص صلاحیت استفاده از این خدمات را تبعیض آمیز دانست و گفت که این پیش شرط دسترسی بیماران به مرگ با کمک پزشک را محدود می کند. او همچنین مخالفتش را با شرط قرار داشتن فرد متقاضی در آستانه مرگ، ابراز کرد. 

طبق قوانین فعلی فردی که درخواست مرگ با کمک پزشک را دارد باید از نظر سلامتی در شرایط وخیم و غیرقابل برگشت باشد و مرگش با در نظر گرفتن یک مدت زمان منطقی، قابل پیش بینی باشد. 

در حال حاضر در کانادا دو نوع کمک پزشکی برای مرگ مجاز شناخته می شود: یکی مرگی که توسط کمک مستقیم و به سرپرستی یک پزشک یا یک پرستار و به درخواست بیمار صورت می پذیرد و دوم، مرگی که مواد لازم برای آن توسط پزشک یا پرستار به بیمار داده شده و اقدام به مرگ توسط خود بیمار صورت می گیرد. 

در پی اعلام حکم دادگاه عالی کبک، اندرو شیر، رهبر حزب محافظه کار گفت که با طرح دعوی در دیوان عالی کانادا خواستار شفاف سازی و رفع ابهام خواهد شد. شیر گفت: بهترین راهکار رفع ابهام است تا مجالس قانونگذاری بتوانند بر اساس آن اقدام کنند. 

 

 

جاستین ترودو مدعی شد که در صورت تشکیل دولت لیبرال، با اعمال تغییرات در قانون مرگ با کمک پزشک، آن را با حکم دادگاه کبک هماهنگ خواهد کرد. 

جاگمیت سینگ همواره مخالفت اش با قانون فعلی را ابراز کرده و در صورت تشکیل دولت از حق کانادایی ها برای مرگ با عزت (مرگ با کمک پزشک) دفاع خواهد کرد. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!