صفحه اصلی / اخبار / آیا قاره آفریقا دوپاره می شود؟!

آیا قاره آفریقا دوپاره می شود؟!

کنیا- در جنوب غرب کنیا شکافی به عرض 15 متر و طول چند کیلومتر به وجود آمده است. برخی از دانشمندان معتقدند این شکاف که همچنان در حال عمیق تر شدن است، نشان می دهد که قاره آفریقا در چند میلیون سال دیگر به دو قسمت تقسیم می شود. این شکستگی سطحی که همچنان در حال گسترش است، به تخریب بخشی از بزرگراه نایروبی-ناروک انجامیده و با فعالیت های لرزه ای در این ناحیه همراه شده است.

این شکاف سر و صدای رسانه ای بزرگی ایجاد کرده است. همانطور که گفته شد، بسیاری از دانشمندان و رسانه ها معتقدند که این نشانه دوپاره شدن تدریجی آفریقا است. اما بسیاری از ادعاهای منتشر شده در رسانه ها فاقد پشتوانه علمی و سند و مدرک است. اما در گزارشی که در Guardian منتشر شده، برای توضیح این پدیده با شواهد علمی تلاش شده است.

اولا، با نگاه به تصاویر و فیلم های متعدد از این پدیده، واضح است که منشا تکتونیکی ندارد. دو طرف شکاف شکل یکسان ندارند و مانند قطعات پازل به یکدیگر وصل نمی شوند. مضاعف بر اینکه شکاف تداوم ندارد و در برخی مناطق با پل های خاکی قطع شده است. این شواهد نشان می دهد که شکاف توسط فرسایش ناگهانی ایجاد شده و نه فعالیت گسل ها.

دوما، گزارشات مربوط به فعالیت لرزه ای در منطقه بی اساس است. زیرا مقامات کنیا گزارشی در مورد زمین لرزه ها منتشر نکرده اند. بنابراین با اطمینان می توان گفت که اخیرا زمین لرزه متوسط و بزرگی رخ نداده است. با توجه به فاصله 50 کیلومتری نایروبی (پایتخت کنیا) با این منطقه، زمین لرزه می بایست در نایروبی احساس می شد.

با توجه به شواهد موجود، بهترین و ساده ترین توضیح این است که این شکاف در واقع توسط فرسایش خاک در زیر سطح به دلیل بارندگی های سنگین اخیر در کنیا ایجاد شده است.

Behnam Marfou

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *