علم و دانش

آیا عوامل بیماری زا در گوشت و شیر باعث سرطان پستان و روده می شوند؟

پژوهشگران آلمانی به دنبال یافتن عوامل بیماری زایی هستند که سال ها بعد ممکن است منجر به سرطان روده و سینه بشوند. دانشمندان گمان می برند این عوامل در لبنیات و گوشت قرمز وجود داشته باشند. در نشست مطبوعاتی مرکز تحقیقات سرطان آلمان تیمی از پژوهشگران علوم پزشکی در شهر هایدلبرگ به سرپرستی پروفسورهارالد تسورهاوزن به معرفی عوامل بیماری زای نوظهوری که می توانند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند پرداخت. این پژوهشگران توانسته اند تشخیص بدهند که عوامل بیماری زا در کدام بخش بافت روده جا می گیرند.

پژوهشگران هایدلبرگ مناطق مختلف دنیا را با هم مقایسه کرده اند تا ببینند تا چه حد میزان ابتلا به سرطان پستان و سرطان روده می تواند با مصرف لبنیات و گوشت در ارتباط باشد. آن ها به این نتیجه رسیده اند که در کشورهایی که مقدار مصرف لبنیات و گوشت در آن ها بالاست، به ویژه شمار بیماران مبتلا به روده هم زیاد است؛ برای نمونه آمریکای شمالی، آرژانتین، اروپا و استرالیا. در این کشورها ترجیحا گوشت گاو مصرف می شود. وضعیت هند بر نظر پژوهشگران صحه می گذارد. شمار کم بیماران مبتلا به سرطان روده و پستان در این کشور احتمالا به این دلیل است که هندوها گاو را مقدس می دانند و گوشت آن را نمی خورند.

پژوهشگران در ابتدا می پنداشتند که نوعی ویروس عامل بیماری است. به همین دلیل از تکنیک هایی استفاده می کردند که به طور معمول برای مجزا کردن ویروس ها به کار گرفته می شوند. اما آنچه آن ها به دفعات یافتند، عناصر دی ان ای تک رشته ای حلقه مانند بودند که شباهت زیادی به ترتیبات پلاسمیدهای خاص در باکتری ها داشتند.
سیستم ایمنی بدن انسان پس از حدود یک سالگی شروع به رشد می کند. از این رو پژوهشگران هایدلبرگ حدس می زنند که نوزادان به دلیل خوردن شیر گاو بسیار زود آلوده به عامل بیماری زا می شوند. عوامل بیماری زا باعث می شوند که در بافت های معینی، برای نمونه در روده یا پستان، واکنش های مزمن همراه با عفوت به وجود بیاید که ایجاد سرطان در بافت های پیرامونی را تقویت می کند. اما بروز بیماری چند دهه پس از این عفونت ها صورت می گیرد. شیر دادن درازمدت مادر (بیش از شش ماه) می تواند نوزاد را در برابر آلودگی به یک سری از بیماری زاها (ویروس نورواک، روتاویروس و اچ آی وی) محفاظت کند. علت آن هم ترکیبات قند در شیر مادر است که مانع می شود بیماری زاها به گیرنده های سطح سلول بچسبند که از طریق آن به طور معمول داخل سلول می شوند. این ترکیبات در شیر حیوانات دیگر وجود ندارد. امروزه به برخی از انواع شیر خشک برای تغذیه نوزاد، قندی که در شیر مادر یافت می شود را می افزایند. ممکن است این قند از آلودگی به BMMF جلوگیری کند.

آلودگی به BMMF لزوما باعث سرطان روده نمی شود. پژوهشگران در حال حاضر در حال بررسی آن هستند که آیا مقدار پروتئین BMMF که در بدن بیمار مبتلا به سرطان روده می یابند با شانس این بیمار برای زنده بودن تناسبی دارد یا نه. اگر چنین باشد، اشخاصی که سطح BMMF آن ها بالاست، باید برای آزمایش روده و تشخیص این که آیا مبتلا به سرطان روده هستند یا نه، به طور مرتب به پزشک مراجعه کنند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان