مقالاتمقالات پزشکی

آیا علم، ادعای شاهزاده اندرو مبنی بر عرق نکردن را تایید می نماید؟ 

ادم تیلور- رسانه اینترنتی مکالمه

در حال حاضر عرق کردن تبدیل به مساله ای مناقشه برانگیز شده است. زیرا شاهزاده اندرو در گفت و گوی اخیر خود با بی بی سی با ذکر اینکه در آن هنگام نمی توانست عرق کند، برخی از اظهارات ویرجینیا گیوفر (در پیوند با نوعی ارتباط این شاهزاده در روند قاچاق قربانیان جنسی زیر سن قانونی از سوی جفری استین میلیاردر آمریکایی که در هنگام زندانی بودن به سبب چنین اتهامی خودکشی کرد. ایران جوان) برعلیه خود را تکذیب نمود. این خانم مدعی شده، که شاهزاده نامبرده در آن زمان به شدت عرق کرده بود. اما شاهزاده در آن گفت وگو اظهار داشت: در آن هنگام عرق نکردم. زیرا به سبب مصرف بیش از اندازه/ اوردز آدرنالین (هورمونی که به طور طبیعی از غدد فوق کلیوی ترشح می شود، و از جمله فشار خون را بالا می برد. ایران جوان) در خلال جنگ فالکلند و… عرق کردن برایم غیرممکن بود.

حال ببینیم آیا علم، ادعای شاهزاده اندرو را تایید می کند؟

عرق کردن چیست؟
بیشتر قسمت های پوست با مو پوشیده شده است. وقتی هوا سرد باشد، مغز باعث سیخ شدن این موها و جمع شدن لایه ای از هوای عایق در کنار پوست می گردد. زمانی هم که هوا گرم باشد از حدود 4 میلیون غده عرق پوست مایعی خارج می شود، تا حرارت روی بدن بخار گردد و انسان خنک شود. 99 درصد این مایع را آب تشکیل می دهد. اما در عین حال از جمله شامل مواد دیگری مانند اسیدهای چرب و اوره هم هست. در حال حاضر بسیاری از این مواد شیمیایی برای تعیین سلامتی و یا سطح آب موجود در بدن مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند، و به تشخیص وجود یا عدم برخی از بیماری ها کمک می کنند.

75 درصد بدن را آب تشکیل می دهد. در نتیجه اگر تنها تا یک درصد این مایع حیاتی از دست برود، انسان دچار کمبود آب می شود. اگر این میزان به 10 درصد برسد، سبب تغییراتی می گردد که سلامتی را تهدید می کنند. 

 

 

امکان دارد انسان بزرگسال به طور متوسط روزانه از طریق عرق کردن، تنفس و سایر کنش های غیرفعال، 2 تا 3 لیتر از آب بدنش را از دست بدهد. اما وقتی هوا گرم تر باشد و یا فعالیت کند، این میزان به شکل چشمگیری افزایش می یابد. 

چگونگی عرق کردن

عرق کردن معمولا به سبب افزایش دمای بدن و واکنش مغز برای کنترل آن رخ می دهد. دمایی که در حالت عادی 37 درجه سانتیگراد است. انتقال دهنده عصبی اصلی دخیل در عرق کردن استیل کولین نام دارد، که سبب تولید عرق از غدد مربوطه می شود. البته شمار معدودی از غدد نیز، به آدرنالین واکنش نشان می دهند. حال این دو طرف را به مثابه کلید و قفل در نظر می گیریم. زمانی که انتقال دهنده عصبی اصلی (کلید) بتواند در گیرنده (قفل) قرار بگیرد، از این توانایی برخوردار است که سبب عملکرد غدد عرق شود. 

در شرایط توأم با فشار روانی زیاد/ استرس زا معمولا آدرنالین سبب عرق سرد می شود. زیرا این ماده باعث باریک گشتن رگ های خونی، و فعال شدن چند غده مربوطه می گردد. مساله ای که به نوبه خود سبب کاهش دمای پوست و عرق سرد می شود. اما به هر حال بیشتر عرق کردن ناشی از افزایش دمای بدن و عملکرد استیل کولین است، و وجود آدرنالین تاثیری بر عملکرد غدد مربوطه ندارد.   

آیا همه عرق می کنند؟
تعریق روندی عادی است، و تقریبا همه عرق می کنند. اما میزان آن در برخی زیادتر، و در بعضی کمتر می باشد. اما اصلا عرق نکردن که در اصطلاح علمی نقص تعریق نامیده می شود، می تواند در برخی از جاهای بدن پیش بیاید که مساله ای جهانی هم هست. در چنین حالتی بیش از 80 درصد بدن توانایی عرق کردن ندارد. اين امر از جمله می تواند ناشی از آسیب دیدن سیستم اعصاب، ارثی، و یا کمبود آب در بدن، باشد. 

با توجه به برخی از حقایق مذکور، ادعای شاهزاده اندرو مبنی بر مصرف بیش از اندازه آدرنالین و یا استفاده مستمر از این ماده، قابل پذیرش نیست. در مورد چگونگی واکنش سیستم عصبی نیز که امکان دارد سبب عرق نکردن شود، بدون داشتن اطلاعات بیشتر درباره وضعیت آن هنگام وی، اظهارنظر غیرممکن است. 

بنابراین امکان دارد در مورد عرق کردن شاهزاده اندرو در آن هنگام، هرگز از حقیقت آگاه نشویم. اما کاری که انجام خواهد شد و به آن اتکاء خواهیم داشت، این است که پژوهشگران در سال های آتی به رمزگشایی مربوطه ادامه خواهند داد. 

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان