مقالاتمقالات اقتصادی

آیا صاحبان مشاغل می توانند به تاثیر مثبت اجباری شدن واکسن دل خوش کنند؟

پس از ماه ها حرف و حدیث بر سر نحوه ادامه بازگشایی اقتصادی انتاریو، این استان بالاخره در آستانه اجباری شدن واکسن برای برخورداری از بسیاری از خدمات غیر ضروری، از حضور در سالن های ورزشی گرفته تا غذا خوردن در فضای داخلی رستوران ها، قرار گرفت. این در حالی است که به گفته صاحبان کسب و کار، آنها بدون پافشاری بر سیاستی خاص، تنها دغدغه شان جلوگیری از دور جدید لاک داون ها در استان است. میشل واسیلیشن، سخنگوی شورای خرده فروشان کانادا، نیز تاکید کرد از این به بعد تعطیلی مشاغل به هیج عنوان نباید جزو گزینه های دولت باشد.

از طرف دیگر، افزایش شیوع سویه دلتا آمار ابتلای انتاریو را به 835 نفر در روز رساند که بیشترین آمار ابتلا از ماه جون تا کنون محسوب می شود. شاید همین روند صعودی ابتلا بود که دولت فورد را پس از ماه ها مقاومت سرسختانه در برابر ایده اجباری کردن واکسن، به عقب نشینی واداشت، به طوری که یک منبع دولتی اعلام کرد ظرف چند هفته آینده بسیاری از خدمات غیر ضروری در انتاریو مشروط به ارائه گواهی واکسن خواهد شد. اما این سیاست جدید چه قدر به رفع دغدغه های صاحبان کسب و کار  کمک خواهد کرد؟

به نوشته وبسایت استار، جف کوهن، برنامه ریز کنسرت، می گوید: اگر با ارائه پاسپورت واکسن محدودیت ظرفیت برداشته شود، عالی است و ما منتظر اجرای هر چه سریع تر این برنامه هستیم. اما اگر قرار است محدودیتی بر محدودیت های سابق اضافه کند، باید گفت ممنون، به قدر کافی داریم!.

به گفته کوهن، از زمان ورود انتاریو به فاز 3 بازگشایی، تنها یک سوم سالن های کنسرت اقدام به بازگشایی کرده اند، چرا که با محدودیت ظرفیت اعلام شده، بازکردن سالن برای بسیاری از سالن داران به صرفه نیست. کوهن در ادامه با اشاره به بی رغبتی گروه های موسیقی به حضور در تورنتو با توجه به محدودیت ها افزود: وقتی موزیسین می تواند برای 100 درصد ظرفیت یک سالن در بوفالو اجرا کند، با چه انگیزه ای باید به سالن های تورنتو بیاید که فقط مجاز به پر کردن 23 درصد ظرفیت خود هستند؟. به گفته او، در عمل نیز بسیاری از اجراهای سپتامبر و اکتبر در تورنتو از هم اکنون در حال لغو شدن است. 

دن کلی، رئیس فدراسیون مشاغل مستقل کانادا نیز معتقد است پس از 18 ماه فشار بر رستوران ها و کشمکش هایی که آنها پس از بازگشایی برای جذب نیرو داشته اند، حالا با اجرای طرح اجباری شدن واکسن، باید بخشی از نیروی کار خود را نیز مامور چک کردن مدارک واکسیناسیون مشتریان کنند. به عقیده کلی، تنها راه جبران این فشار اضافه، کاهش سایر محدودیت ها از جمله محدودیت پذیرش مشتری همزمان با اجباری شدن واکسن است.

البته ارین بنجامین، رئیس انجمن موسیقی زنده کانادا، اقدام دولت را در اجباری کردن یکپارچه واکسن گام مقبتی در جهت یکسان سازی قوانین به جای اعمال قانون های سلیقه ای مشاغل و سازمان ها دانست. به عقیده او، این سیاست استانی جلوی هرج و مرج را خواهد گرفت و شهروندان تکلیف خودشان را خواهند دانست. او همچنین اجباری شدن واکسن را اقدامی در جهت ایجاد حس اعتماد و آرامش به کسانی توصیف کرد که به رغم علاقه به شرکت در کنسرت و تماشای موسیقی زنده، به خاطر نگرانی از وضعیت واکسیناسیون سایرین، از شرکت در این برنامه ها خودداری می کنند.

طی هفته های اخیر چندین تیم ورزشی از جمله میپل لیف اسپورتز، و رویدادهای جمعی مانند فستیوال بین المللی فیلم تورنتو حضور علاقه مندان را به ارائه گواهی واکسیناسیون یا تست منفی جدید مشروط کردند.

این هفته بیتا کارانچی، اقتصاددان بانک TD نیز پیش بینی کرد استان هایی که از اجباری کردن واکسن و صدور گواهی واکسیناسیون خودداری کنند، طی ماه های باقیمانده تا پایان سال رشد اقتصادی کندتری را تجربه خواهند کرد.


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست