صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / آیا شرکت های معاملات املاک با مشکل روبرو هستند؟

آیا شرکت های معاملات املاک با مشکل روبرو هستند؟

تد زاهارکوف کارگزار قدیمی شرکت معاملات املاک رویال لیپیج فوتهیل در گفت و گو با نشریه مشاوران ملک و املاک از جمله خاطرنشان کرد، که بنگاه های معاملاتی املاک غرب کانادا به اندازه همتایان خود در سایر نقاط کشور درآمد ندارند. او این امر را ناشی از تفاوت بین مدل های مالی شرق و غرب کانادا می داند، که آن را مشکلی واقعی می خواند. مشکلی که عامل بخشی از وضعیت نامناسب مالی خودش هم هست.

حال این پرسش پیش می آید، که آیا واقعا بین مدل های مالی شرق و غرب تا این اندازه تفاوت وجود دارد؟ اگر پاسخ این پرسش مثبت است، چرا این دو مدل تا این اندازه متفاوتند؟، و تفاوت ها در چه سطحی رخ می دهند؟

رویال لیپیج فوتهیل شرکتی بود، که تمامی خدمات بازار خرید و فروش مسکن را برای مشتریان انجام می داد. چند ماه پس از اینکه دفاتر این شرکت بسته شدند، شرکت دیگری به نام دیسکاور ریل استیت هم که در کلگری، ادمنتون، رد بییر و استارثمور دفتر داشت، به تقریبا 400 مشاور املاک خود گفت، که به دنبال کار کردن برای شرکتی دیگر باشند.

دو شرکت مورد اشاره با دو مدل کاملا متفاوت، اما هر دو در آلبرتا، به فاصله چند ماه از یکدیگر تعطیل شدند. هر دو نیز فشار بازار را سبب اصلی ورشکستگی خود دانستند. پس سبب چیست، که این همه شرکت های دیگر معاملات املاک به کار خود ادامه می دهند؟ مشاوران ملک و املاک چطور؟

شرق در مقابل غرب: بررسی تفاوت ها

فیل ساپر رئیس رویال لیپیج ازجمله می گوید، درصد دریافتی از معاملات ملک و املاک حدود 2.5 است، که تقریبا در همه جا یکی می باشد. اما تفاوت سطح شرکت های معاملات املاک این است، که هر کدام مدل کاری، ساختار مالی و چگونگی توزیع درآمد بین کارکنان را، خودشان تنظیم می کنند. بسیاری از این شرکت ها معدود گزینه های متفاوتی را به کارکنانشان ارائه می دهند، تا از بین آنها انتخاب کنند. ساختار این گزینه ها در مناطق گوناگون و بر مبنای فشارهای محتلف رقابتی بازار محلی، با یکدیگر فرق دارند. بنابراین تفاوت های اصلی بین شرکت های معاملات املاک که در شرق یا غرب کشور فعالیت می کنند، از اینجا ناشی می شود. کمااینکه خاطرنشان می نماید: استان های بریتیش کلمبیا و آلبرتا برای کار در حوزه شغلی ما سخت ترین بازارهای کانادا هستند. بنابراین ضرورت دارد، که کارگزاران کاملا بر اداره شرکت های خود تمرکز کنند.  

به گفته وی در کنار فشار مورد اشاره، دلیل دیگر تفاوت مذکور چگونگی تغییر عملکرد دست اندرکاران حوزه ملک و املاک در غرب کشور است. به این مفهوم که خود کارگزاران از درصد پولی که مشتریان می پردازند، مقدار کمتری برمی دارند، و بیشترین میزان را به مشاوران ملک و املاک (واسطه های خرید و فروش) برمی گردانند. زیرا اگر یک کارگزار خواستار موفقیت باشد، باید از این مشاوران بخواهد بیشتر هزینه در پیوند با ارائه خدماتشان به مشتریان را برای خودشان بردارند. زیرا به باور وی همکاری کارگزاران و مشاوران ملک و املاک کلید موفقیت این کارگروهی است.

مسابقه در نقاط گوناگون

تاد شیاک معاون شرکت معاملات املاک قرن 21 کانادا می گوید، یک مشاور ملک و املاک خوب اهمیت کار کردن با کارگزار باکیفیت را درک می کند. زیرا می داند که نمی تواند، برای خودش جزیره ای جدا افتاده باشد. به همین سبب نیاز و ارزش داشتن نظارت، مدیریت، آموزش، مربیگری، فناوری و موقعیت های مناسب کار شبکه ای خوب را، تشخیص می دهد. بنابراین این اشتباه خواهد بود اگر مشاوران تصور کنند، می توانند همه کارها را به تنهایی انجام دهند.

او برای تایید درست بودن این اظهارات خود استدلال می کند، که یک کارگزار خوب و کاربلد که مدل کاری محکمی داشته باشد، در هر بازاری ابزار پابرجاماندن و شکوفایی مشاوران ملک و املاک را در اختیار آنها قرار می دهد. به گفته وی این امر به ویژه در زمانی اهمیت پیدا می کند، که اوضاع کاری سخت شود. همانگونه که در حال حاضر در بازارهایی مانند کلگری شده است.

او بر این باور می باشد که اینک به سبب شرایط موجود، در نقاط گوناگون مسابقه ای به راه افتاده است. اما لزومی ندارد، کارگزاران در آن شرکت کنند. بلکه باید استقامت به خرج بدهند، در این بازار دوام بیاورند، و منتظر بهتر شدن اوضاع باقی بمانند.

مجموع مخارج کشنده است

اما این تنها فشار بازار و یا برخی از مشاوران ملک و املاک بر کارگزاران نیست، که دارد شرکت های معاملات املاک آنها را به زمین می زند. بلکه مخارج کلی و به ویژه هزینه دفتر کار و امور مربوط به آن مبالغ گزافی هستند، که یک کارگزار با آنها روبرو می باشد. کمااینکه تاد شیاک خاطرنشان می کند: زمانی که در دهه 1980 کارم را آغاز نمودم، یک کارگزار می توانست هشت دفتر داشته باشد، که در هر یک از آنها 30 نفر کار کنند. اما همچنان پول خوبی درآورد. اما حالا نه تنها هر کارگزاری به سازمانی احتیاج دارد که خوب اداره شود، بلکه نیازمند افرادی هم هست، که پشتیبان هر یک از دفترها باشند. زیرا طبیعت صنعت ما، رقابت است.

جرج بمبر کارگزار دفتر موسوم به بمبر شرکت معاملات املاک قرن 21 در کلگری می گوید که درون مایه اصلی اظهارات تاد شیاک این است، که اداره یک شرکت معاملات املاک در هر بازاری، به درایت و رهبر خوب بودن (کارگزار) بستگی دارد. کمااینکه در ادامه می افزاید: من چهار برنامه دارم، که مشاوران املاکی که برایم کار می کنند، هر کدام را که می خواهند برمی گزینند. در هنگام تقسیم درآمد نیز، از سوی آنها هیچ فشاری احساس نمی کنم. زیرا برای اداره یک شرکت معاملات املاک باید یک برنامه کاری محکم داشت. همچنین باید پول به شرکت بیاید، و مخارج کلی کاهش داده شود. اگر کسی نمی تواند چنین کاری را انجام بدهد، باید حوزه شغلی خود را عوض کند.

الگویی ارزشی برای مشاوران ملک و املاک

هاوارد درآکارش رئیس و کارگزار شرکت معاملات املاک رایت ات هوم که در شش نقطه کلانشهر تورنتو دفتر دارد و فعالیت می کند، و 3 هزار و 400 مشاور ملک و املاک در آن سرگرم کارند، در این پیوند می گوید: تمامی شعبات جدید ما در سطحی بالا، دارای امروزی ترین ویژگی ها، و تسهیلات با فناوری سطح بالا طراحی شده اند، که برای مشاوران مان محیطی راحت و جذاب باشند. او ضمن اشاره به اینکه پیدایش اینترنت در حوزه کاری خودش نیز تغییرات اساسی ایجاد نموده، می افزاید که اگر مشاوران ملک و املاک و کارگزاران می خواهند در بازاری که همواره رقابتی بوده و هست دوام بیاورند، باید خود را با تغییرات مطابقت بدهند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *