اخباراخبار کانادا

آیا شرایط برای پایان دادن به حمایت های مالی دوران پاندمی فراهم است؟

بازار کار کانادا بالاخره به روزهای عادی پیش از پاندمی بر می گردد و چه خبری از این خوش تر! اما به نظر می رسد برای جمع کردن بساط حمایت های مالی دولتی ویژه دوران شیوع کووید هنوز خیلی زود است. هرچند آخرین داده های اداره آمار کانادا حاکی از هجوم همه اقشار مردم از همه گروه های سنی و نژادها برای استخدام در بخش های دولتی و خصوصی به صورت تمام وقت یا نیمه وقت است، اما اگر پاندمی یک درس به ما آموخته باشد این است که هیچ وقت روی آرامش اوضاع حساب نکنید.

پاییز، فصل دورهمی های خانوادگی و دوستانه در فضاهای سر پوشیده، فرا رسیده و این در حالی است که سویه دلتا هنوز به طور کامل کنترل نشده است. آلبرتا و نیوبرانزویک محدودیت های جدیدی را اعمال کرده اند و این هفته مسئولان بهداشت و سلامت فدرال از مردم خواستند پاندمی را تمام شده فرض نکنند. از سوی دیگر، در سایه احتمال ادامه پاندمی، تیف مکلم رئیس بانک کانادا در اظهار نظری بازگشایی اقتصادی را بسیار پیچیده تر از تعطیل کردن آن توصیف کرد.

البته نشانه های بهبود وضعیت در بازار کار مشهود است. عده زیادی به کارهایشان بازگشته یا کار جدیدی را شروع کرده اند و بخش های هنری و فرهنگی پس از یک سال و نیم سخت، دوباره به روزهای عادی برمی گردند. با این وجود پاندمی زخم هایی به اقتصاد زده که هنوز کاملا التیام نیافته است. در حال حاضر، بیش از 500 هزار نفر یا به دنبال کار می گردند، یا ساعت های کارشان کم شده است و یا موقتا از کار تعدیل شده اند.

مشکل برای افرادی که در تمام طول پاندمی بیکار بوده اند بزرگ تر است. این افراد معمولا مهارت خود را برای از سر گیری کار، ناکافی و اعتماد به نفس شان را از دست رفته می بینند. طبق داده های اداره آمار، بیش از 380 هزار نفر در کانادا در این دسته قرار می گیرند.

از سوی دیگر، کارفرمایان کانادایی هیچ وقت تا این اندازه با کمبود نیروی کار مواجه نبوده اند. در حال حاضر 55 درصد کارفرمایان نیروی کافی در اختیار ندارند که آن را با طولانی تر کردن شیفت های کاری کارکنان و به تعویق انداختن تحویل سفارشات یا ارائه خدمات جبران می کنند. اداره آمار می گوید اکنون فرصت های شغلی 26 درصد بیشتر از دو سال قبل و پیش از شروع پاندمی است و وبسایت کاریابی Indeed اعلام کرد تعداد مشاغل پست شده در این وبسایت در ماه سپتامبر نسبت به فوریه 2020، 47 درصد افزایش داشته است. 

بیکاری افراد در عین بالا بودن فرصت های شغلی شرایط پیچیده ای است که احزاب در رقابت های انتخاباتی مسئولیت آن را متوجه حمایت های دولتی دانستند که انگیزه بازگشت به کار را از مردم گرفته است. اما رئیس بانک کانادا حمایت های دولتی را مقصر شرایط موجود نمی داند. به عقیده تیف مکلم، ترس از استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی، نگرانی از رعایت ایمنی در محیط های کاری، و درگیر بودن والدین با فرزندان و آموزش آنلاین یا حضوری آنها است که بسیاری را از بازگشت به کار بازداشته است. ضمن اینکه به نظر می رسد کمبود نیروی کار به اندازه ای زیاد نیست که کارفرمایان را حاضر به افزایش دستمزدها کرده باشد. افزایش دستمزدها در کانادا به حدی کند بوده که کارشناسان نسبت آن را با تورم نگران کننده می دانند. 

مدیر شرکت Indeed نیز معتقد است هرچند حمایت های مالی در کاهش رغبت مردم به کار نقش دارد، اما بسیاری از مردم با تکیه بر پس اندازی که در سال های گذشته جمع کرده اند، حالا با آسودگی خیال بیشتری به دنبال کار مورد علاقه خود می گردند، ضمن اینکه کارفرمایان در طول زمان باید نسبت به استخدام نیروهای مورد نیاز خود اقدام کنند، و این اقدام همزمان همه آنها است که موجب شده نیروی کار کمتر از همیشه به نظر برسد.

بعضی از برنامه های حمایتی این ماه به پایان می رسد و کارفرمایان منتظرند تاثیر آن را بر رغبت مجدد افراد به بازگشت به کار ببینند.

البته دولت می تواند بدون نیاز به موافقت پارلمان، یک ماه دیگر این برنامه ها را تمدید کند که طبق گفته کریستیا فریلند، وزیر اقتصاد، احتمال آن وجود دارد. در هر حال، بهتر است دولت درباره ادامه حمایت های مالی برای کمک به اقتصاد و جلوگیری از بدتر شدن اوضاع، از نظرات کارشناسان سلامت و اقتصاد استفاده کند، چرا که این روزها سیاست های سلامت با سیاست های اقتصادی به هم گره خورده اند


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست