صفحه اصلی / مقالات / آیا سیاستمداران مسلمان می توانند در آمریکای امروز دوام بیاورند؟

آیا سیاستمداران مسلمان می توانند در آمریکای امروز دوام بیاورند؟

banner-niazmandiha2

دیدرا عبدل آمریکایی مسلمان دمکرات برای انتخابات سال آتی جهت راه یابی به سنای ایالت آریزونا مبارزه می کند. وقتی این سیاستمدار محجبه در صفحه فیسبوک خود در مورد جدایی دین و سیاست مطلبی نوشت، با سیل انتقادات روبرو شد. یکی از واکنش نشاندهندگان به این اظهارات نوشت: مسلمان بوگندو برو بیرون!

البته سناتور جف فلیک رقیب جمهوریخواه خانم عبدل و دیگران به کمک وی شتافتند. اما اوباش های اینترنتی این توانایی را ندارند که چیزی فرای روسری او را ببینند و دریابند عبدل چشم آبی در آرکانزاس به دنیا آمده و بزرگ شده و بعدا به دین اسلام گرویده است. خود وی در این پیوند به شبکه خبری الجزیره گفت: من با چشمان کاملا باز وارد این رقابت شدم. بنابراین دقیقا می دانستم، چه رخدادی پیش خواهد آمد.

وی در ادامه از جمله افزود که در جو زهرآلود سیاسی که به مردم آموزش می دهد هموطنان آمریکایی خود را دیوآسا کنند، رأی دهندگان بیش از آن که بر سیاست های او در مورد دفاع از همجنسگرایان، مهاجران و حق سقط جنین تمرکز کنند، بر باور دینی اش متمرکز می شوند.

شانس عبدل برای رأی آوردن از ایالتی که به طور سنتی هوادار جمهوریخواهان بوده است و به دانلد ترامپ کمک کرد رئیس جمهور بشود، بسیار اندک می باشد. حمله به وی نیز، آخرین نمونه از تلاش سخت مسلمانان در راه رأی آوردن است.

عبدالقادر سینو دانش پژوه هندی دانشگاه و ویراستار کتاب مسلمانان در سیاست غرب، در گفت و گو با همان شبکه خبری خاطرنشان کرد: (وضعیت) حدود 30 تا 40 نامزد مسلمان در آمریکا را پیگیری می کنم. تک تک آنها هدف چنین حملاتی هستند.

در این مورد نمونه های فراوانی مانند الحان عمر نماینده متولد سومالی مجلس ایالتی مینه سوتا، کیت الیسون نماینده کنگره آمریکا و هما عابدین دستیار هیلاری کلینتون نامزد حزب دمکرات انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، وجود دارند. اما برجسته ترین سیاستمدار در این پیوند باراک اوباما رئیس جمهور پیشین است که آشکارا گفته مسیحی می باشد. بااینهمه از سوی منفی بافان مسلمانی به تصویر کشیده شده، که در خارج از خاک آمریکا به دنیا آمده است. همچنین تا پیش از سال 2015 حدود 29 درصد از آمریکایی ها باور داشتند، اوباما مسلمان می باشد.

 

 

 

به گفته سینو احتمال اینکه تقریبا 70 درصد آمریکایی ها به نامزدهای مسلمان رأی بدهند، ضعیف است. سیاستمدارانی مانند عمر و الیسون نیز تنها در صورتی می توانند رقبا را شکست بدهند، که با ویژگی های دیگر خود همدلی منفی بافان را جلب کنند و دین را به حاشیه برانند. مثلا رأی دهندگان به الیسون تنها به چشم یک مسلمان نگاه نمی کنند. بلکه وی را آمریکایی آفریقایی تباری مشاهده می نمایند، که نامی انگلیسی دارد و در طیف پیشرو حزب دمکرات به وزنه ای نیرومند تبدیل شده است. این امر در مورد آندره کارسون نیز مصداق دارد که در سال 2008 دومین آمریکایی مسلمانی شد که به کنگره این کشور راه یافت. در عین حال عمر هم از یک حوزه رأی گیری کوچک انتخاب شد، که بیشتر ساکنان آن را آمریکایی های سومالیایی تبار و لیبرال تشکیل می دهند. سینو می افزاید: اما هیچ یک از این موارد برای عبدل صدق نمی کند. زیرا به سبب آن که یک نامزد زن است، دین اش را روی سرش هم می پوشد. بنابراین رأی دهندگان ولو به صورت ناخودآگاه به جای اینکه او را زنی سفیدپوست و حقوقدان مشاهده کنند، یک مسلمان می بینند.

عبدل  ضمن تایید بخشی از اظهارات سینو مثلا اینکه روسری اش در این مورد تاثیر دارد، می افزاید اما مسلمانان تنها گروه به حاشیه رانده شده از صحنه سیاسی کشور نیستند. بلکه زنان، سیاهپوستان و سایرین نیز، وضعیت مشابهی دارند.

زید رمضان یکی از اینگونه افراد به شمار می رود. این آمریکایی فلسطینی تبار که صاحب یک قهوه خانه است، در انتخابات سال 2013 شورای شهر نیویورک از محله هارلم نامزد شده بود. اما به گفته خودش برغم سوابق اش در خدمات اجتماعی، رأی دهندگان اسپانیولی تبار، سیاهپوست و سفیدپوست، به سبب نام او که آهنگ عربی داشت، برای انتخاب وی رغبت چندانی نشان ندادند. 10 هزار آمریکایی مسلمان ساکن این حوزه نیز، اصولا در آن رأی گیری شرکت نکردند. به باور او این عدم مشارکت از آنجا ناشی می شود که مسلمانان آمریکایی اغلب اهالی کشورهایی بوده اند، که در آنها دمکراسی برقرار نیست. یا اینکه تنها ظاهری از دمکراسی در آنها به چشم می خورد که مصنوعی می باشد.

از دیگر سو امکان دارد، وضعیت موجود رو به تغییر باشد. البته تقریبا 3 میلیون و 300 هزار مسلمان آمریکایی بخش کوچکی از کل رأی دهندگان را تشکیل می دهند. اما تلاش هایی به عمل خواهد آمد، تا شمار حضور آنها در پای صندوق های رأی و همچنین نامزد شدن برای سمت های انتخابی افزایش یابد.  کمااینکه در انتخابات سال گذشته موسسه آمریکایی ها عرب تبار و سایر گروه هایی از این دست در مساجد از واجدان شرایط رأی دادن و نامزد شدن ثبت نام به عمل آوردند.

همبستگی مسلمانان در سایر کشورها نشان می دهد، که تغییر وضعیت در آمریکا نیز غیرممکن نیست. کمااینکه سال گذشته رأی دهندگان لندنی صادق خان را به عنوان شهردار خود برگزیدند که مسلمانی متشرع است. در عین حال اولین مسلمانی می باشد که در یک شهر مهم اروپایی به چنین سمتی دست پیدا کرده است.  

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *