علم و دانش

آیا سرکه سیب برای سلامتی مفید است؟

شاید شما هم شنیده اید که می گویند سرکه سیب دوای هر دردی است. همه از خاصیت معجزه آسای سرکه سیب در درمان هر نوع مشکل و بیماری صحبت می کنند. اما آیا واقعا برای بدن مفید است؟

از لحاظ تاریخی، سرکه برای درمان بسیاری از بیماری ها مورد استفاده قرار گرفته است. هیپوکرات، پزشک مشهور یونانی، مصرف سرکه را برای درمان سرفه و سرماخوردگی توصیه می کرد. توماسو دل گاربو، در دوران شیوع طاعون در سال 1348، برای پیشگیری از ابتلا به بیماری دست ها، صورت و دهانش را با سرکه شستشو می داد. سرکه و آب، نوشیدنی مورد علاقه سربازان رومی تلقی می شد. ورزشکاران عصر حاضر نیز از آن برای رفع تشنگی استفاده می کنند. فرهنگ های باستانی و مدرن در سراسر جهان، کاربردهای خوبی برای سرکه یا <شراب ترش> دارند. علیرغم وجود شواهد تاریخی در مورد خاصیت های سرکه سیب، نظر پژوهشگران و پزشکان در مورد آن چیست؟

نتیجه یکی از مطالعات انجام شده نشان می دهد که سرکه سیب می تواند سطح قند خون پس از صرف غذا را در بیماران مقاوم در برابر انسولین کاهش بدهد. سطح قند خون در 11 فرد با نشانه های اولیه ابتلای به دیابت، پس ازمصرف 20 میلی لیتر (کمی بیشتر از یک قاشق غذاخوری) سرکه سیب، کاهش یافت. این نتیجه امیدوارکننده است، اما مشکل اینجاست که تنها از آزمایش بر روی 11 فرد pre-diabetic به دست آمد. مطالعه دیگری که بر روی افراد اوبیس انجام شد، حاکی از کاهش قابل توجه وزن، توده چربی و تری گلیسرید بود. پژوهشگران 155 ژاپنی بزرگسال که از چاقی مفرط رنج می بردند را انتخاب کرده و به سه گروه تقسیم کردند. گروه اول به طور روزانه 15 میلی لیتر (حدود 1 قاشق غذاخوری)، گروه دوم 30 میلی لیتر (کمی بیش از دو قاشق غذاخوری) سرکه سیب و گروه سوم <دارونما> دریافت کردند. پژوهشگران قبل و بعد از آزمایش وزن، توده چربی و تری گلیسرید را اندازه گیری کردند. آنان در پایان، نزد دو گروهی که سرکه سیب را مصرف کرده بودند، کاهش وزن، توده چربی و تری گلیسرید را مشاهده کردند.

حال که با برخی از فواید سرکه آشنا شدیم، آیا باید نگران مضرات آن باشیم؟ اگر در مصرف سرکه سیب و یا سرکه با غلظت اسید استیک بالا (مانند سرکه سفید مقطر) زیاده روی نکنید، دچار مشکل نخواهید شد. در ضمن سرکه را در ظروف سربی نجوشانید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان