مقالاتمقالات اقتصادی

آیا زمان تغییر وام مسکن، از بهره متغیر به ثابت رسیده است؟

همان طور که بهره‌‌ها در حال افزایش هستند، صاحبان خانه که از وام‌های مسکن با نرخ‌ بهره‌ متغیر استفاده کرده‌اند، به سوی وام‌های با نرخ‌ بهره‌ یکسان گرایش می‌یابند.

بانک مرکزی کانادا، از جولای 2017 تا کنون، چهار بار نرخ بهره را افزایش داده که پیامد آن، تغییر نرخ بهره از 5/0 درصد به 5/1 درصد است. اکنون گمانه‌زنی‌هایی وجود دارند که می‌گویند تا پیش از پایان سال جاری، دست کم یک درجه افزایش دیگر نیز، روی خواهد داد. بانک مرکزی همچنین نرخ بهره‌ خنثی را – نرخ بهره ای که نه اقتصاد را تحریک به رشد می‌کند و نه سد راه این رشد می‌گردد– با در نظر گرفتن شرایط حاضر، 5/2 تا 5/3 درصد در نظر گرفته است. برخی کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که این نرخ بهره، ممکن است تا پایان سال 2019 قابل اجرا گردد. نرخ بهره‌ بانک مرکزی، بر نرخ پایه‌ وام‌های بانکی تاثیر می‌گذارد. این مساله به نوبه خود بر دریافت‌کنندگان وام‌های نرخ‌ متغیر، که بازپرداخت شان بر اساس تغییرات نرخ پایه بانک تعیین می‌شود، موثر خواهد بود.

یک نظرسنجی از سوی بانک CIBC از ماه جولای، گزارش داد که 77 درصد از کانادایی‌ها، از وام‌های مسکن با بهره‌ ثابت استفاده می‌کنند؛ که در آن، نرخ بهره، در طول دوره بازپرداخت، یکسان می‌ماند. این نشان می دهد که بیشتر مردم، همچنان به سوی بهره‌های ثابت گرایش دارند. با این حال، بسیاری از ارائه‌دهندگان وام مسکن، هنوز احساس می‌کنند که نرخ بهره‌ متغیر، برتری‌هایی نسبت به بهره‌ ثابت دارد؛ از جمله بهره‌ ماهانه پایین‌تر و افزوده‌شدن پول بیشتر به سرمایه‌ اصلی(مبلغ کل وام).

نظرسنجی یادشده، همچنین گزارش داد که گرچه 72 درصد از کانادایی‌ها، باور دارند که نرخ‌های بهره در طول سال آینده به رشد ادامه خواهند داد، اما تنها 54 درصد از آنها، وام بهره‌ ثابت را برمی‌‌گزینند. این گزارش همچنین نشان می‌دهد که از 72 درصد، 19 درصد به بهره‌ متغیر گرایش دارند و 26 درصد نیز، تصمیم ویژه‌ای در این باره نگرفته‌اند.

ما از چند دلال وام مسکن در سراسر کشور، جزئیات این دو گزینه را پرسیدیم و خواستیم به ما بگویند که آیا زمان حاضر، برای تغییر از وام بهره متغیر، به بهره‌ ثابت، زمان مناسبی است یا خیر. در زیر پاسخ آنها آمده است:

زندگی، بیشتر تغییرپذیر است تا ثابت

<سابینا بابر> یکی از کارشناسان ارشد در شرکت Xeva Mortgage در شمال ونکوور، است. پاسخ او، سرراست است: <نه! هیچ کس نمی‌تواند پیش‌بینی کند در پنج سال آینده، زندگی‌اش به چه شکلی درخواهد آمد و این ماهیت غیرقابل پیش‌بینی، با وام‌ مسکن بهره متغیر، سازگاری بیشتری دارد>. او می‌افزاید: <بسیاری از مردم، نمی‌توانند بازپرداخت را در طول پنج سال به انجام برسانند و خروج از یک وام بهره ‌ثابت پنج‌ساله با بانک، هزینه‌ گزافی را برای مشتری ایجاد می‌کند>. خروج از قرارداد وام بهره ثابت، جریمه‌هایی را، مانند پرداخت مبلغی برابر یک سال بازپرداخت ماهانه، نیز در پی خواهد داشت. در مورد وام‌های بهره‌ متغیر، این مبلغ جریمه، برابر تنها سه ماه پرداخت ماهانه است.   

<سارا نیکسون میلر> دلال وام در شرکت Mortgage Group در هالیفکس، نظر دیگری دارد. او می‌گوید: <وام‌های با نرخ بهره‌ متغیر و بهره‌ ثابت، هر کدام برتری‌ها و دردسرهای خودشان را دارند. بنابراین، اینکه کدام یک بهتر هستند، تنها به نوع نیاز مشتری، تناسب اقتصادی او، و قدرت ریسک‌پذیری آنها برمی‌گردد>. او می‌افزاید: <بالا و پایین‌ رفتن‌ها در بازار، طبیعتا روی می‌دهند، بنابراین هر کسی که بخواهد وام بهره متغیر بگیرد، باید به این بالا و پایین ها، در دوره‌ بازپرداخت توجه داشته باشد>.

<جف اسپارو> کارشناس وام مسکن در شرکت Castle Mortgage در وینی‌پگ می‌گوید نگرانی او از این رو است که مردم، بیش از حد گرفتار اخبار افزایش نرخ بهره در رسانه‌ها بشوند و از روی نگرانی برای پرداخت ماهانه، تصمیمات عجولانه‌ای در این زمینه بگیرند؛ در حالی که این افزایش در واقع ناچیز است. او می‌گوید: <افزایش، تنها 25/0 درصد است، اما هیاهو بر سر آن زیاد است و این نگرانی بیهوده ایجاد می‌کند. اگر یک وام 200 هزار یا 300 هزار دلاری داشته باشید، این افزایش، یعنی بازپرداخت ماهانه‌ شما تنها 20 دلار افزایش می‌یابد>.

آقای <اسپارو> می‌گوید که اگر این افزایش، یک مشتری را تا این حد مضطرب می‌کند، آن فرد باید یک نگاه کلی به اقتصاد خانه و زندگی خود انداخته و تغییرات کلی در آن ایجاد کند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان