صفحه اصلی / علم و دانش / آیا ریسک چاقی مفرط نزد نوزادان متولد شده به روش سزارین بالاتر است؟

آیا ریسک چاقی مفرط نزد نوزادان متولد شده به روش سزارین بالاتر است؟

نتایج مطالعات اخیر نشان می دهد که شیوه تولد ما می تواند در درازمدت تاثیر پایداری بر سلامتی ما داشته باشد. برخی از پژوهشگران و پزشکان معتقدند که نوزادان متولد شده با عمل سزارین بیشتر از نوزادانی که با زایمان طبیعی به دنیا می آیند در معرض دچار شدن به اوبیسیتی یا چاقی مفرط هستند.

در حالی که عمل سزارین در صورت خطرناک بودن زایمان طبیعی برای کودک و مادر، ضروری است، اما در برخی از کشورهای جهان، به خصوص برزیل، ایتالیا و ایران، مادران داوطلبانه و بدون اینکه نیاز پزشکی برای آن وجود داشته باشد زایمان از طریق سزارین را انتخاب می کنند.

در پروژه مطالعاتی دکتر ماریا دومینگز-بلو، از دانشکده پزشکی دانشگاه نیویوک که گزارش آن در نشریه Science Advances منتشر شده است، به تاثیر شیوه زایمان بر دچار شدن کودک به اوبیسیتی پرداخته شده است. ایده مطرح شده این است که زایمان از طریق سزارین مانع وارد شدن باکتری های خوب موجود در واژن مادر به بدن نوزاد می شود. در حالی که این باکتری ها با وارد شدن به روده کودک می تواند به تقویت سیستم ایمن و متابولیسم فرد در آینده کمک کند.

مطالعات دکتر بلو که بر روی موش های آزمایشگاهی ماده انجام شد، در تلاش کشف این موضوع بود که آیا این روش زایمان است که مانع محروم شدن کودک از باکتری های مفید می شود و یا مقدار زیاد آنتی بیوتیکی که معمولا در طی عمل جراحی مورد استفاده قرار می گیرد؟

در این پروژه مطالعاتی، 13 موش آزمایشگاهی ماده شرکت داده شدند. تعدادی از این موش ها به روش طبیعی و مابقی با عمل سزارین زایمان کردند. در مجموع 69 بچه موش، پس از تولد در شرایط کاملا یکسان قرار گرفتند. وزن متوسط بچه موش هایی که با زایمان طبیعی به دنیا آمده بودند در 15 هفتگی حدود 39 گرم بود. اما وزن متوسط  34 بچه موشی که با سزارین به دنیا آمدند در همین سن، حدود 45 گرم بود.

علاوه بر این، مطالعه نشان داد که نوزادان متولد شده به روش طبیعی، ترکیبی از باکتری های مفید روده را در بدن خود داشتند، در حالیکه بدن نوزادان سزارین شده، فاقد باکتری های مفید روده مانند Bacteroides، Ruminococcacea  و Clostridiale می باشند که در تناسب اندام نقش دارند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *