اخباراخبار کانادا

آیا روغن کانولا ریسک ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد؟

آمریکا- با توجه به افزایش روزافزون شمار مبتلایان به آلزایمر، هرگز برای ارزیابی ریسک ابتلا دیر نیست. یکی از بهترین شیوه ها، ارزیابی غذایی است که میل می کنید. شاید ندانید ولی یک ماده غذایی وجود دارد که بهتر است به کل از مصرف آن پرهیز کنید. ماده ای به نام روغن کانولا!

بر اساس گزارش علمی که در نشریه Scientific Reports منتشر شده، روغن کانولا ریسک ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد. پژوهشگران دانشگاه Temple در فیلادلفیا، برای مطالعه بر روی اثرات روغن گیاهی، موش های آزمایشگاهی را به دو گروه تقسیم کردند. گروه نخست به مدت 6 ماه از یک رژیم غذایی عادی پیروی کردند ولی به رژیم غذایی موش های گروه دوم هر روز دو قاشق غذاخوری روغن کانولا اضافه شد. سپس موش ها برای تشخیص میزان مهارت شناختی یا cognitive skill در جعبه هزارتو یا maze قرار داده شدند.  (مترجم: maze، مجموعه ای از مسیرهای مختلف است که معمولا از یک مبدا شروع شده و به یک مقصد واحد ختم می شوند. فردی که این بازی را انجام می دهد باید مسیر درست را پیدا کند.(

بر اساس عملکرد موش، محققان کاهش قابل توجه حافظه موش های گروه دوم را در مقایسه با گروه اول ثبت کردند. موش های گروه دوم همچنین اضافه وزن بیشتری داشتند.

اما افزایش وزن موش ها باعث ضعف حافظه آنها نبود. اینطور که به نظر می رسد، مصرف روغن کانولا باعث کاهش سطح پروتئین ضد زوال عقل به نام amyloid beta 1-40 در مغز موش ها شد.

کمبود این پروتئین به پلاک های آمیلوئید اجازه داد تا نورون های مغز را احاطه کرده و سبب کاهش و صدمه دیدن ارتباط نورون ها بشوند.
با توجه به این موضوع، ممکن است بخواهید روغن کانولا را از رژیم غذایی خود حذف کنید. دکتر دومنیکو پراتیکو از پژوهشگران پروژه مطالعاتی می گوید:<با اینکه روغن کانولا، گیاهی است، اما نباید آن را سالم فرض کنیم. بر طبق نتایج به دست آمده، روغن کانولا نباید مشابه روغن هایی تلقی شود که برای سلامتی مفید می باشند.>

با توجه به اینکه این آزمایشات بر روی موش ها انجام شده و نه انسان، تا اثبات تاثیر دقیق روغن کانولا بر مغز انسان راه درازی در پیش است. اما جایگزین کردن روغن کانولا با روغن زیتون که مزایای آن برای سلامتی ثابت شده، جدا توصیه می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان