Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / آیا روابط دو عمده ترین طرف تجاری و سیاسی جهان شکرآب می شود؟

آیا روابط دو عمده ترین طرف تجاری و سیاسی جهان شکرآب می شود؟

جنگ اقتصادی دانلد ترامپ با عمده ترین طرف های تجاری خود

در پانزدهم ژوئن با به مرحله عمل درآمدن اظهارات پیشین دانلد ترامپ مبنی بر برقراری تعرفه های گمرکی بر واردات فولاد و آلومینیوم به آمریکا، و… در واقع این کشور از مرحله جنگ لفظی با عمده ترین طرف های تجاری خود عبور کرد، و وارد جنگ اقتصادی شد.

واکنش ها

کمااینکه در همان روز ژونگ شان وزیر بازرگانی چین با صدور بیانیه ای آمریکا را متهم نمود، نخستین شلیک جنگ تجاری بین طرفین را انجام داده است. وزیری که پیشتر نیز، از نبرد تجاری با آمریکا با صفت فاجعه آمیز یاد کرده بود. البته ویلبور راس وزیر بازرگانی آمریکا در مصاحبه‌ سی و یکم ماه مه خود با روزنامه فرانسوی فیگارو گفت، که کشورش در پی جنگ تجاری نیست. همچنین درباره مقابله به مثل اتحادیه اروپا هشدار داد، که به گفته وی سبب وخامت وضع موجود می شود. در حالی که روز پیش از آن، برونو لوماری همتای فرانسوی اش خاطرنشان کرده بود، که اتحادیه اروپا هم خواستار جنگ تجاری نیست. اما در صورت افزایش تعرفه‌ ها، مقابله‌ به ‌مثل خواهد نمود.

از قضا سرکنگبین صفرا فزود: دستاورد معکوس نشست کشورهای صنعتی گروه 7

معمولا برگزاری نشست ها منجر به توافق های مفید می شود. اما موضع آقای ترامپ در اجلاس اخیر سران کشورهای صنعتی گروه 7 نه تنها سبب چنین توافقی نشد، بلکه در عمل بین آمریکا از یک سو، و سایر کشورهای عضو از دیگر سو، شکاف بزرگی ایجاد کرد. چراکه مثلا پس از ترک زودهنگام این نشست و در راه دیدار با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، با انتقاد شدید از سخنان نخست وزیر ترودو و بسیار متقلب و ضعیف خواندن وی، افزود که از بیانیه پایانی اجلاس پشتیبانی نمی‌ کند. موضعی که با انتقاد و واکنش شدید سایر اعضای این گروه روبرو شد. اما آقای ترامپ روز بعد نیز، در صفحه توییترش از جمله نوشت: متاسفم! ما نمی توانیم بگذاریم، متحدان یا دشمنان مان در تجارت از ما بهره برداری کنند.

کارشناسان معتقدند، که این اقدام آمریکا به زیان دادوستد جهانی و مصرف کنندگان تمام خواهد شد.

موضع کانادایی ها

آقای ترودو و کریستیا فریلند وزیر امور خارجه در چند نوبت و از جمله با اعلام اقداماتی در جهت مقابله به مثل، به مواضع آقای ترامپ واکنش نشان دادند. همچنین رهبران احزاب منتقد و رقیب دولت، نمایندگان مجلس با گرایش های گوناگون و…، از موضعگیری آقای ترودو و اعضای کابینه اش پشتیبانی می کنند. نتایج آخرین نظرسنجی موسسه اگنس رید نیز که شانزدهم ژوئن منتشر شد، نشان می دهد 70 درصد کانادایی ها مایلند دولت مرکزی در برابر دولت ترامپ موضع محکمی اتخاذ نماید.

کانادا موردی استثنایی

واقعیت این است که گرچه موضعگیری های تجاری دانلد ترامپ بر روابط متقابل 28 کشور عضو اتحادیه اروپا، سایر اعضای گروه 7، چین و… با آمریکا تاثیر فراوانی دارد، اما کانادا موردی استثنایی می باشد. کمااینکه همه روزه کالاهایی با ارزشی بیش از 2 میلیارد دلار، و حدود 400 هزار نفر، در مرز بین دو کشور در رفت و آمد هستند. میزانی که در بین هیچ دو همسایه و یا کشور دیگری، مشابه ندارد. در عین حال کانادا متحد آمریکا در فرماندهی پدافند هوایی آمریکای شمالی (نوراد) و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) می باشد/ تنها در سال 2016 با آمریکا 627 میلیارد و 700 میلیون دلار مبادله کالا و خدمات داشته و… اما اینک بسیاری از کاروبارهای کانادایی از جمله صنایع لبنیات و اتومبیل سازی، به شدت نگران وضعیت موجود و به ویژه احتمال ادامه آن هستند.

زیان های متقابل

این نگرانی ها بی دلیل نیست. چراکه در روابط دوجانبه اقتصادی، کانادا بسیار بیشتر به آمریکا وابسته است. این وابستگی به اندازه ای می باشد که در مقاله شانزدهم ژوئن نشریه هافینگتن پست کانادا، با اشاره به تحلیل اخیر انجلو کاتسوراس تحلیلگر جغرافیایی-سیاسی بازارهای مالی بانک مرکزی کانادا، از نبرد اقتصادی احتمالی بین طرفین با عنوان جنگ پشه با حبشه نام برده شد.

از دیگر سو براساس همین تحلیل از آنجا که کانادا بزرگترین بازار صادرات آمریکاست، این کشور نیز از چنین نبردی زیان فراوانی خواهد دید. به همین سبب از جمله افرادی مانند تامس دونوهو رئیس اتاق بازرگانی آمریکا/ کوین بردلی عضو مجلس نمایندگان و سناتور ئورین هچ دو قانونگذار بلندپایه همحزبی آقای ترامپ/ جیمز متیس تیمسار بازنشسته و وزیر دفاع آمریکا/ دست اندرکاران نشریه وال استریت (وال استریت ژورنال)/ لری کادلو چهره تلویزیونی، تحلیلگر پیشین وال استریت، صاحبنظر اقتصادی محافظه کار، مشاور اقتصادی دانلد ترامپ، و رئیس شورای اقتصاد ملی کاخ سفید/ چارلز و دیوید کوک برادران میلیاردر و بانفوذ آمریکایی/ و…، با تصمیم آقای ترامپ در قبال کانادا مخالفند. همچنین شماری از کارشناسان آمریکایی بر این باورند، که برقراری تعرفه ها می تواند به از دست رفتن میلیون ها شغل در کشورشان منجر شود.  

  

آیا روابط دو عمده ترین طرف تجاری و سیاسی جهان شکرآب می شود؟

گرچه همانگونه که آمد کانادا دست به اظهارات و اقدامات متقابل زده، اما آقای ترودو با اشاره به همکاری نزدیک دو کشور در فراسوی مرزهایشان، مناسبات گسترده تجاری، اتحاد همیشگی فیمابین و…، از به راه افتادن جنگ تجاری بین دو متحد تاریخی ابراز تاسف نموده، که به گفته وی به اقتصاد طرفین لطمه می‌ زند. اما همانگونه که می بینیم، مواضع آقای ترامپ روز به روز سخت تر شده است.

با این حساب امکان دارد، پاسخ پرسش بالا مثبت باشد. اگر چنین شود، اوضاع اقتصادی به ویژه در کانادا به کدام سو خواهد رفت؟ گرچه مردم و سیاستمداران بر پشتیبانی از دولت مرکزی تاکید کرده اند، اما به احتمال زیاد چنین شکرآب شدنی سبب ایجاد وضعیت نابسامان اقتصادی خواهد گردید. وضعیتی که در انتخابات سراسری پیش رو به شدت به زیان لیبرال ها تمام خواهد شد. و برای آقای ترامپ؟!

اظهاراتی بر مبانی غلط

اما فارغ از چگونگی سرنوشت این روابط عمیق و گسترده، مساله همچنان آزاردهنده این است، که برخی از اظهارات آقای ترامپ برمبنای اطلاعات غلط ابراز می شوند. مثلا براساس گزارش شبکه تلویزیونی سی ان ان دانلد ترامپ که از واکنش های کانادا در قبال تعرفه ها ناخشنود بوده، در خلال گفت و گوی خصوصی دو رهبر ضمن انتقاد از آقای ترودو، کانادا را عامل سوزاندن کاخ سفید در سال 1814 خوانده، که در واقع از سوی انگلیسی ها صورت گرفته است.

همچنین گفته در 15 سال اخیر کشاورزان و دامداران آمریکا از جمله در دادوستد با کانادا و… کسری تراز داشته اند. حال آن که در واقع در همین سال گذشته، میزان صادرات موادغذایی ایالات متحده 17 میلیارد و 4 میلیون دلار بیش از وارداتش بود.

متهم کردن کانادایی ها به قاچاق کفش از آمریکا در نوزدهم ژوئن هم از آن حرف هایی است، که … ؟!؟!


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *