مقالاتمقالات اجتماعی

آیا راه حل مقابله با بحران اوردز، قانونی شدن مواد مخدر است؟

 

ساز و کار پیچیده سیاست های مربوط به مواد مخدر این هفته کاملا علنی شد. رئیس سازمان بهداشت کانادا پیشنهاد داد برای مقابله با مرگ و میر در اثر اوردز، باید مذاکرات و بررسی های دقیقی برای قانونی کردن مواد مخدر صورت پذیرد، در حالی که وزیر بهداشت کانادا اصرار داشت قانونی کردن این مواد موثرترین راه حل نیست. 

وی با اشاره به تعدادی از اقدامات انجام شده توسط دولت فدرال برای مقابله با مصرف مواد تقلبی، از جمله پشتیبانی از محل های مصرف نظارت شده و دسترسی به گزینه های دارویی تایید شده، گفت: مجموعه ای از ابزارها مورد نیاز است و تضمین تنوع در درمان بخشی از راهبرد ماست.

از زمان آغاز پاندمی کووید-19، چندین استان – از جمله بریتیش کلمبیا، انتاریو و آلبرتا- شاهد افزایش نگران کننده تلفات ناشی از اوردز بودند و به گفته دکتر ترزا تم، این بحرانی است که روز به روز شدت خواهد یافت.

تم در کنفرانس خبری خود در پاسخ به سوالی در این باره گفت: کانادایی ها باید به این بحران خاص توجه ویژه ای نشان دهند، چون در واقع می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد و ممکن است خطرات آن، حالا که افراد در خانه خودشان در قرنطینه به سر می برند، افزایش یابد.

وی گفت که افزایش دسترسی به مواد مخدر ایمن و ساخت مکان های بیشتری برای نظارت بر مصرف این مواد از جمله اقدامات اساسی برای کاهش مرگ و میر در اثر اوردز است.

 

 

تم همچنین خاطرنشان کرد باید همه رویکردها از جمله قانونی شدن مصرف مواد در جامعه، در نظر گرفته شده و نظرات اقشار مختلف مردم بررسی شود.

شماری از مقامات و گروه ها از دولت فدرال خواسته اند كه استفاده از مواد مخدر را برای برطرف كردن این بحران قانونی اعلام کنند، از جمله انجمن سران پلیس كانادا و ماموران اداره بهداشت و سلامت بریتیش کلمبیا، تورنتو و مونترال.

همزمان با انتشار داده های اخیر که نشانگر افزایش شدید تعداد افرادیست که در اثر مصرف داروهای غیرمجاز و تقلبی جان خود را از دست می دهند – از جمله افزایش 130 درصدی مرگ و میر ناشی از اوردز در ماه ژوئن در بریتیش کلمبیا در مقایسه با ژوئن سال گذشته – در خواست ها برای اقدام فوری در این خصوص به شدت افزایش پیدا کرده است.

دونالد مک فرسون، مدیر ائتلاف سیاست مبارزه با مواد مخدر کانادا، گفت: با بسته شدن مرزها، تهیه‌ مواد مخدر در کانادا خطرناک تر می شود، زیرا مقدار بیشتری از این مواد مخدر در کشور ساخته می شوند و یا در روند ساخت آنها دستکاری هایی صورت می گیرد.

مک فرسون گفت به دلیل محدودیت های اعمال شده در پی همه گیری، محل های تزریق ایمن و کلینیک های متادون به طور کلی بسته شده اند تا از شیوع کووید-19 جلوگیری شود، و این یکی از عوامل افزایش مصرف داروهای تقلبی و مرگ و میر مصرف کنندگان است.

اوایل هفته جاری، دولت لیبرال گام هایی را در جهت اصلاح سیاست های مواد مخدر که پیش از این وعده داده شده بود اعلام کرد، از جمله مشاوره‌ 60 روزه در محل های تزریق ایمن و تحت نظارت، و اختصاص بودجه‌ 582 هزار دلاری به پروژه جدید تورنتو در تامین مواد مخدر ایمن برای کاهش مرگ و میر ناشی از سوء مصرف.

به علاوه، به دادستان های دولت نیز دستور داده شده از این پس فقط جرائم جدی مربوط به مواد مخدر را كه باعث ایجاد نگرانی در مورد امنیت عمومی می شود، مورد پیگرد قانونی قرار دهند، و برای پیگیری سایر موارد، از جمله همراه داشتن مواد مخدر، گزینه های دیگری را خارج از سیستم دادرسی کیفری در نظر بگیرند.

اما مک فرسون معتقد است این اقدامات هم ناکافی است و هم برای انجام آنها دیر شده است.

وی گفت: شیوع کووید باعث وخیم تر شدن شرایط شده است و به نظر می رسد ما هنوز در حد انجام پروژه های آزمایشی، اختصاص بودجه موقت و برداشتن تدریجی گام های اولیه برای رسیدن به اهدافی هستیم که باید مدت ها پیش تحقق می یافت.

ائتلاف سیاست مبارزه با مواد مخدر کانادا مدت هاست در صدد جرم زدایی از مساله‌ اعتیاد از طریق مطرح کردن آن به عنوان مقوله‌ مربوط به سلامت عمومی جامعه است تا به این شکل جلوی بدنام شدن افراد را به خاطر اعتیادشان بگیرد.

مک فرسون گفت: منع مواد مخدر بی فایده است. ممنوعیت الکل نتیجه ای نداشت. نمی توانید وانمود کنید که اگر در منع این موارد کمی سخت گیرانه تر عمل شود موثر خواهد بود. زیرا این مساله از اساس اشتباه است. 

وی افزود: ما باید این رویکرد را تغییر دهیم، به همین دلیل است که تماس هایی از ماموران اداره‌‌ بهداشت در خصوص جرم زدایی، پیگیری برنامه های تامین مواد مخدر به صورت ایمن، و توزیع قانونی داروهای مخدر در بازار دریافت می کنید. ما باید هر چه زودتر به این نقطه برسیم، در غیر این صورت بسیاری دیگر از مردم جان شان را از دست خواهند داد. 

در همین راستا، دولت لیبرال در اولین حکم خود مصرف تفریحی حشیش را قانونی کرد. با این حال، قطعنامه ای که در آخرین کنوانسیون لیبرال در خصوص در اختیار داشتن سایر مواد مخدر تصویب شد، توسط جاستین ترودو، نخست وزیر، رد شد.

هنگامی که وی ماه نوامبر سال گذشته حاجدو را به عنوان وزیر بهداشت منصوب کرد، با توجه به تجربه قبلی حاجدو و حمایت های او در زمینه برنامه های سوء مصرف مواد مخدر و راهبردهای کاهش آسیب و صدمات، بسیاری از طرفداران سیاست های پیشرو در مورد مواد مخدر انگیزه مضاعفی پیدا کردند. اما در حال حاضر او قانونی کردن مصرف این مواد را موثرترین راه حل نمی داند.

برچسب ها
دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست