صفحه اصلی / مقالات / آیا دانلد ترامپ سبب جنگ داخلی دیگری در کشورش خواهد شد؟

آیا دانلد ترامپ سبب جنگ داخلی دیگری در کشورش خواهد شد؟

موضعگیری نابخردانه

در دوازدهم اوت مقامات شارلوتزویل تصمیم داشتند، تندیس تیمسار رابرت لی (فرمانده ارتش کنفدراسیون ایالت های جنوبی آمریکا در جنگ داخلی) را برچینند. تصمیمی که به گردهمایی پشتیبانان برتری نژادسفید، نونازی ها و کوکلوس کلان ها، و در نهایت درگیری آنها با مخالفان نژادپرستی، منجر شد. در این درگیری جیمز الکس فیلدز 20 ساله با اتومبیل به این مخالفان یورش برد، هیثر هییر زن 32 ساله را کشت، و 19 نفر را زخمی کرد. شمار آسیب دیدگان بعدا به 35 تن از جمله دو پلیس ایالتی افزایش یافت، که در حال ماموریت مربوطه در پی سقوط بالگرد جان سپردند.

اما موضعگیری دانلد ترامپ در این باره بگونه ای نبود، که انتظار می رفت. کمااینکه در ابتدا خشونت ها از جهات فراوان را مورد سرزنش قرار داد. ولی حتی پس از آن که در چهاردهم اوت زیر فشارهای همه جانبه حرکت سفیدپوستان تندرو را آشکارا محکوم نمود، باز هم برخی گفتارها، رفتارها و موضعگیری هایش، حالت کجدار و مریز داشتند. کمااینکه در روز بعد در یک کنفرانس مطبوعاتی بازهم مصرانه تکرار کرد، که در رخداد شارلوتزویل هر دو طرف قابل سرزنش هستند. همچنین گفت مخالفان هواداران ابقای تندیس تیمسار لی نیز، بسیار خشن بودند. این اظهارات از جمله سبب شدند، دیوید دوک رهبر پیشین کوکلوس کلان ها و از منکران قتل عام یهودیان/ هولوکاست در صفحه توئیتر خود بنویسد: رئیس جمهور ترامپ از صداقت و دلیری شما در گفتن حقیقت سپاسگزارم.

البته این واکنش آقای ترامپ، تنها مورد از این دست نبود. بلکه مثلا تا جایی که توانسته خارجی های رنگین پوست را از کشور بیرون، و ورود آنها را ممنوع کرده/ از لایحه ای که به شدت سبب کاهش مهاجرت می شود، قاطعانه پشتیبانی نموده/ قضات تندرویی منصوب کرده، که به آزادی های مدنی و قوانین حقوق مدنی شکلی نوین خواهند داد/ کمیسیونی را به کار گمارده که در مورد تقلب انتخاباتی تحقیق کند، که از جمله به باور اریک هولدر دادستان کل پیشین کشور وجود خارجی ندارد. بلکه در واقع تلاش ترساننده دیگری در جهت سرکوبی آرای برخی از آمریکایی هاست.

واکنش های امیدوارکننده آمریکایی ها

مارک هییر پدر هیثر در چهاردهم اوت گفت، که متهم به قتل دخترش را بخشیده است. چراکه مردم باید از نفرت دست بردارند، و یکدیگر را ببخشند.

مادر وی سوزان برو نیز از جمله خواستار آن شد، که مرگ دخترش فریادی برای عدالت، مساوات، بی طرفی و دلسوزی و غمخواری، شود. در هیجدهم اوت نیز گفت دو روز پیشتر که مراسم کفن و دفن دخترش برگزار شد، کاخ سفیدی ها بگونه ای مستمر تلاش کردند، با او تماس بگیرند. اما وی که پیشتر سخنان رئیس جمهور را شنیده بود، از طریق تلویزیون اعلام کرد: شما نمی توانید با دست دادن با من و اظهار تاسف، آثار چنین اظهاراتی را از بین ببرید.

لوبران جیمز، استیو نش، پیت کرول و الکس (الکساندرا) مورگن، در بین پرشمار ورزشکاران محبوبی بودند، که از جمله در توئیتر اظهارات آقای ترامپ را به شدت محکوم کردند.

در چهاردهم اوت کوشندگان شهر دور هم با استفاده از نردبان و طناب، تندیس یادبود تفنگ به دست یکی از جنوبی های شرکت کننده در جنگ مورد اشاره را پایین کشیدند.

روز پیش از آن پیج برازویل زنی از ساکنان حومه شهر کوچک مانت هولی با جو لاو مردی که پرچم نازی بر فراز خانه اش افراشته، حرف زد و سبب این اقدامش را جویا شد. اما این مرد با استفاده از کلام و حرکات ناپسند، از جمله به وی گفت اقدامش به او ربطی ندارد، و…

رئیس جمهوری که حتی اطرافیان و همحزبی های خودش قبولش ندارند

در هنگام اظهارنظرهای آقای ترامپ در کنفرانس مطبوعاتی پانزدهم اوت، جان کلی رئیس کارکنان کاخ سفید در حالی که دست به سینه ایستاده بود، سرش را پایین انداخته و به کفش هایش خیره شد. سارا هاکابی سندرز منشی مطبوعاتی رئیس جمهور به اطراف نظر می انداخت، تا بلکه بتواند با یکی از دستیاران بلندپایه ارتباط چشمی برقرار کند. یکی از کارکنان جوان تر دهانش باز مانده بود.  

روز شانزدهم اوت دو رئیس جمهور پیشین -بوش پدر و پسر- در اعلامیه مشترکی عنوان کردند، که آمریکایی ها باید تعصب نژادی، ضدیهود بودن، و نفرت در هر شکل آن  را، رد کنند.

در هفدهم اوت آرنولد شوارتزنگر فرماندار پیشین ایالت کالیفرنیا با انتشار یک نماهنگ/ ویدیوکلیپ به شدت رئیس جمهور را هدف انتقاد قرار داد، از وی خواست درباره نازی ‌ها آگاهی بیشتری کسب نماید و… همچنین به یک سازمان ضدنفرت 100 هزاردلار کمک مالی کرد.

از دیگر سو شماری از سناتورهای برجسته همحزبی آقای ترامپ از جمله جان مک کین، لینزی گراهام و مارکو روبیو، مستقیما از اظهارات مورد اشاره وی انتقاد نمودند. فراتر اینکه سناتور باب کورکر رییس کمیته سیاست خارجی سنا در سخنانش رئیس جمهور را فاقد صلاحیت خواند.

اما قابل توجه ترین مورد از این دست به رکس تیلرسون وزیر خارجه پیوند دارد. وی در گفت و گوی بیست و هفتم اوت خود با شبکه تلویزیونی فاکس، دولت متبوعش را مدافع ارزش‌های ملت- آزادی و برابری انسان ها- دانست. در ادامه نیز در پاسخ به پرسش مجری برنامه که آیا این ارزش‌ها، ارزش ‌های رئیس جمهوری نیز می باشند؟، خیلی کوتاه خاطرنشان کرد: رئیس جمهور تنها از سوی خودش سخن می ‌گوید.

اما واکنش ها به گفتار محدود نماندند. کمااینکه در بیست و یکم اوت زو لوفگرن منتخب مردم کالیفرنیا در مجلس نمایندگان، با عنایت به اصل 25 قانون اساسی طرحی را به این مجلس ارائه کرد، که در آن خواستار معاینه کامل رئیس جمهور به منظور احراز اطمینان از سلامت و ثبات روانی اش شده است. براساس این طرح اگر ثابت گردد آقای ترامپ تعادل روانی ندارد، معاونش مایک پنس و هیئت دولت باید او را برکنار کنند. در ماه آوریل نیز ارل بلومن ‌آوئر نماینده دیگر مجلس طرحی مشابه را ارائه نمود، که بتوان با استناد به رفتارهای غیرقابل پیش ‌بینی رئیس جمهور، برکناری وی را تسهیل نمود.

والری پلیم ویلسون مامور مخفی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا ( سی آی ای/ سیا) در دوران دولت جرج دبلیو بوش، در صفحه توئیتر خود ضمن حاوی خشونت و تنفر خواندن پیام های آقای ترامپ در این شبکه اجتماعی مجازی، صندوقی تاسیس کرده تا با جمع آوری یک میلیارد دلار توئیتر را بخرد، و آقای ترامپ را از اظهارنظر در آن محروم کند.

روز چهاردهم اوت مقامات چندین شهر در سراسر آمریکا از جمله بالتیمور، تنسی، جکسون ویلز، ممفیس، کنتاکی و لکزینگتون، و همچنین بیل هسلام فرماندار ایالت تنسی اعلام کردند که برغم پیشامد مذکور، برداشتن تندیس ها و بناهای یادبود مورد اشاره همچنان در برنامه کارشان قرار دارد.

آیا دانلد ترامپ سبب یک جنگ داخلی دیگر در کشورش خواهد شد؟

روز 19 اوت شمار اندکی از راستگرایان در بوستون گردهم آمدند. نیروهای پلیس دورتا دور محل تجمع حضور یافتند، تا از آنها محافظت کنند. زیرا ده ها هزار از مخالفان نژادپرستی نیز در فاصله تقریبا سه کیلومتری گردهم آمده بودند، و در نهایت به سوی راستگرایان حرکت کردند. یک مسئول امنیتی از این خبر داد، که پلیس در حال بررسی گزارش هایی مبنی بر آمادگی احتمالی برخی از مخالفان افراطی جهت اسیدپاشی به سوی شرکت کنندگان راستگرا و ماموران پلیس است. همچنین گروه های راستگرای تندرو قول داده اند، راهپیمایی بیشتری برگزار کنند.

روز هیجدهم اوت اعلام شد که گروه های تندروی راستگرا محوطه دانشگاه ها را محیطی مناسب برای نشر پیام خود، و جذب هوادار تلقی می کنند. کمااینکه در سال تحصیلی گذشته شمار بروشورهای نژادپرستانه در دانشگاه ها به اندازه ای بود، که کارشناسان آن را بی سابقه دانستند.

به نظر می رسد در چنین فضای از دو سو ملتهبی، و همزمان با افزایش انتقادها از موضعگیری دانلد ترامپ، اینکه رئیس جمهور در 17 اوت در صفحه تویئتر خود از جمله از تلاش برای برداشتن تندیس ها و نمادهای مورد اشاره انتقاد کرد/ دیوید دوک آن واکنش را به اظهارات آقای ترامپ نشان داد/ هنوز تقریبا هزار و 500 تندیس و نماد از این دست در سراسر آمریکا و از جمله یازده تندیس در راهروهای کنگره برپا هستند/ در بعضی از ایالت های آمریکا قوانینی در جهت منع برچیده شدن این نمادهای برجامانده از دوران برده داری تصویب گشته/ و…، بر وخامت اوضاع می افزاید.

از جمله دستاوردهای عمده جنگ داخلی آمریکا که بیش از نیم میلیون کشته به جا گذاشت، لغو کامل برده داری بود. اما به نظر می رسد رفتارها و گفتارهای نسنجیده دانلد ترامپ به ویژه پس از رخداد تلخ شارلوتزویل، خواسته یا ناخواسته دارد فضای مملو از نفرت نژادی آن دوره را برمی گرداند. خوشبختانه موضعگیری اکثریت مردم و مقامات آمریکا چنین احتمالی را نزدیک به صفر می کند. اما نباید از یاد برد که شناخته شده ترین جنگ افروزان دنیا، افرادی اندک و یا گروه هایی اقلیت بوده اند.

مردم و مقامات کانادا به رخدادهای مورد اشاره واکنش داده اند، که به علت کمبود جای این ستون شاید در زمانی دیگر به آنها بپردازیم.

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *