صفحه اصلی / مقالات / آیا حق اولاد نوین بر اقتصاد خانواده ها تاثیری دارد؟

آیا حق اولاد نوین بر اقتصاد خانواده ها تاثیری دارد؟

banner-niazmandiha2

 

نوشته: راب کاریک خبرنگار نشریه گلوب و میل

 

حدود یک سال پیش والدین نخستین مبالغ نوین حق اولاد در نظر گرفته شده از سوی دولت مرکزی را دریافت کردند، که از وعده های اساسی دستورکار لیبرال ها در خلال مبارزات انتخاباتی سراسری پیشین بود. آیا این اقدام بر وضعیت مالی خانواده ها تاثیری داشته است؟

جهت یافتن پاسخ، این پرسش را برای کسانی که عضو بخش مالی شخصی فیسبوکم هستند، مطرح کردم. برخی از آنان گفتند، که این مبلغ معاف از پرداخت مالیات به آنها کمک نموده است. کمااینکه یکی از خانم ها خاطرنشان کرد که متوجه شده، این پول برای خانواده های کم درآمد و متوسط تاثیر زیادی داشته است. اما در عین حال بعضی ها به آن پرسش پاسخ منفی دادند، و برخی هم اظهار خشم کردند. کمااینکه بعضی از مردم کل دیدگاه دولت در مورد استفاده از پول مالیات دهندگان برای پشتیبانی از خانواده های دارای فرزند کوچک را زیر سوال بردند. برخی هم گفتند از اینکه این برنامه سبب شده دولت بعضی از کمک های دیگر را حذف کند، ناخرسند می باشند.

داگلاس پورتر اقتصاددان ارشد بخش مالی بانک مونترال بر این باور می باشد، که حق اولاد نوین مزیتی بوده که برای یک بار افزایش درآمدی را در اختیار خانواده های دارای فرزند کوچک قرار داده است.  زیرا چنین اقدامی تقریبا معادل 0.3 درصد تولید ناخالص داخلی بود، که در واقع چشمگیر می باشد.

اما در اظهارنظرهای فیسبوکی به یک نکته مهم هم اشاره شده بود. اینکه وقتی دولت برنامه ای را به مرحله اجرا می گذارد که تنها شامل بخشی از مردم می شود، دست به کاری مخاطره آمیز می زند. زیرا این امکان وجود دارد که آنهایی که مستقیما از چنین اقدامی بهره مند نمی شوند، احساس کنند محروم گشته اند، و در نتیجه خشمگین شوند.

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *