صفحه اصلی / مقالات / آیا جولیان آسانژ به سوئد، و یا آمریکا مسترد می شود؟

آیا جولیان آسانژ به سوئد، و یا آمریکا مسترد می شود؟

Behnam Marfou

جف سشنز دادستان کل آمریکا روز بیستم آوریل خاطرنشان کرد، که اینک دستگیری جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس (که برخی از اسرار مهم دولت آمریکا را فاش کرده) الویت است. بنابراین اینگونه به نظر می رسد که مقامات دادستانی دولت مرکزی آمریکا دارند اسناد اتهاماتی را برعلیه وی آماده می کنند، که بالقوه می توانند منجر به درخواست دوم استرداد وی به این کشور شود.

اینک این پرسش مطرح می گردد که کدام الویت منجر به استرداد وی، و به کدام کشور خواهد شد؟ چراکه مقامات مربوطه سوئدی نیز، خواستار استرداد و محاکمه جولیان آسانژ به اتهام دست درازی جنسی می باشند. یعنی مردی که از سال 2012 به سفارت اکوادور در لندن پناهنده شده است. مقامات انگلیسی تاکید کرده اند که براساس حکم دستگیری کشورهای اروپایی، قانونا ملزم هستند او را به سوئد مسترد کنند. البته براساس قوانین انگلستان تا زمان مسترد شدن شخص مورد نظر اعلام رسمی نمی شود، که آیا درخواستی در این مورد دریافت شده یا نشده است؟ و چنین چیزی در حال حاضر امکانپذیر نیست. چراکه همانگونه که آمد جولیان آسانژ از سال 2012 در سفارت اکوادور به سر می برد، و پناهندگی این کشور به او داده شده است.

براساس قانون مصوبه 2003 انگلستان، اصولا قوانین استرداد این کشور برای درخواست های خارج از اتحادیه اروپا بسیار پیچیده اند. کمااینکه این قانون از جمله اشعار می دارد در صورتی که دو کشور همزمان خواهان استرداد شخصی واحد باشند، وزیر کشور انگلستان باید بر اساس حقایقی مانند جدی بودن نسبت جرم صورت گرفته، زمان دریافت درخواست، و اینکه آیا فرد مورد نظر در کشورهای دیگر متهم و یا مجرم شناخته می شود، تصمیم بگیرد کدام درخواست الویت به شمار می رود.  

به این ترتیب تا هنگامی که جولیان آسانژ برای پیشگیری از بازداشت به سبب اتهامات آزارهای جنسی در سوئد در سفارتخانه مورد اشاره باقی بماند، دست مقامات آمریکایی به او نمی رسد. فراتر اینکه لنین مورنو رئیس جمهور تازه منتخب اکوادور نیز قول داده، او را مسترد نکند.

از دیگر سو بری پولاک وکیل جولیان آسانژ داشتن هرگونه اطلاعات در مورد دادگاهی شدن موکل خود را رد کرد. کمااینکه به سی ئن ئن گفت: ما با وزارت دادگستری هیچ گونه تماسی نداشته ایم. آنها به من نگفته اند آیا برعلیه آقای آسانژ اعلام اتهام کرده، یا نکرده اند. برغم درخواست های مکرر ما مبنی بر اینکه آیا هیچ درخواستی در مورد بازجویی از موکلم در جریان است، آنها هیچ تمایلی به بحث در این مورد ندارند. این در حالی است که هیچ دلیلی وجود ندارد، که با ویکی لیکس بگونه ای متفاوت از سایر ناشران رفتار شود.

اما برغم اظهارات این وکیل جف سشنز خاطرنشان کرده، که تلاش هایی در این مورد صورت گرفته اند، و ادامه خواهند داشت. کمااینکه افزوده: زیرا بازداشت او الویت است. بنابراین ما هر کجا که بتوانیم، پرونده اش را به جریان می اندازیم. ما در پی زندانی کردن برخی از افراد هستیم.

اظهارات وی با حقایق موجود همخوانی دارند. چراکه مقامات آمریکایی دست کم از سال 2010 به این سو که تارنمای ویکی لیکس و جولیان آسانژ با کمک برخی از انتشاراتی های دیگر مانند گاردین بیش از یک چهارم میلیون سند طبقه بندی شده سفارتخانه های آمریکا را منتشر کرده اند، در حال پیگیری و رسیدگی به عملکرد این تارنما و شخص جولیان آسانژ بوده اند.

اما با توجه به آنچه آمد، واقعیت این می باشد که در حالی که آمریکا دم از الویت داشتن استرداد و بازداشت جولیان آسانژ می زند، دولت انگلستان به طور ضمنی علامت می دهد، که در این مورد حق تقدم با کشور سوئد است.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *