مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

آیا جرایم راهنمایی و رانندگی، بیش از حد سنگین و سختگیرانه است؟

اگر اخبار هفته های اخیر را دنبال کرده باشید، حتما از قوانین جدید و جریمه های سنگین تخلف رانندگی تحت تاثیر الکل و مواد مخدر و رانندگی با حواس پرت و استفاده از تلفن همراه، اطلاع دارید. پس از خارج شدن از شوک اولیه، انتشار خبر دیگری در رسانه ها در مورد واگذاری اختیارات بیشتر به پلیس از سوی دولت لیبرال کانادا برای شناسایی و برخورد با رانندگان متخلف، شوک دوم و به مراتب جدی تر را به جامعه وارد کرد.

باورنکردنی است، ولی بر اساس قوانین جدید پلیس می تواند با حضور در رستوران ها و حتی مراجعه به منزل، فرد را ملزم به دادن تست تنفسی نماید. اگر فرد از انجام آن امتناع کند، بازداشت شده و با سوءسابقه کیفری روبرو خواهد شد. ضمن اینکه مجبور است جریمه بپردازد و گواهینامه اش را به مدت چند روز یا حتی چند ماه از دست بدهد. به عبارت ساده، این یعنی مجرمانه تلقی شدن نوشیدن مشروب الکلی حتی در منزل!

برخی از صاحبنظران معتقدند که در صورت به اجرا در آمدن این قانون، ممکن است فردی ناعادلانه تحت پیگرد قانونی قرار بگیرد و زمینه برای انتقامجویی و تسویه حساب های شخصی فراهم شود.  مثلا زوج هایی که در حال جدایی می باشند و شرکای بیزنس که با یکدیگر اختلاف دارند، می توانند دیگری را به پلیس گزارش کنند.

رانندگی تحت تاثیر الکل و مواد مخدر، عمده ترین عامل مرگ و میر در سوانح رانندگی است. در اینکه دولت بایستی با اتخاذ تدابیر مناسب با این معضل مبارزه کند، تردیدی وجود ندارد. اما اشکال، گسترده بودن اختیارات پلیس و همچنین مبهم بودن نحوه اجرای قانونی است که از ماه گذشته اعمال می شود. تغییرات جدید، عمیق تر از آن است که بسیاری از کانادایی ها تصور می کنند. زیرا تنها شامل فردی که پشت فرمان اتومبیل نشسته نمی شود. همانطور که گفته شد، فردی که در خانه اش، رستوران یا زمین گلف مشروب می نوشد ممکن است از سوی پلیس ملزم به دادن تست تنفسی بشود. مسلما نگرانی بابت معضل رانندگی تحت تاثیر الکل و مواد مخدر، به هیچ وجه نقض حقوق فردی و قانون اساسی را توجیه نمی کند.

***

بسیاری از کارشناسان، طرح شدن چالش های حقوقی بر علیه قوانین جدید را محتمل می دانند. اما تا آن زمان، کانادایی ها ملزم به اطاعت از قانون می باشند. مسلما نادیده گرفتن قانون به نفع هیچ کس نیست. بهترین توصیه به کانادایی ها، مطالعه و کسب آگاهی کامل از قوانین جدید برای پیشگیری از مواجه شدن با مشکل می باشد.

توجه داشته باشید که پلیس بر خلاف سابق، به دلیل موجه برای مشکوک شدن به راننده (از جمله استشمام بوی الکل یا مشاهده نشانه های ظاهری دیگر)  نیاز ندارد و می تواند در ایست/بازرسی راننده را ملزم به دادن تست تنفسی بنماید. حداقل جریمه امتناع از انجام تست تنفسی از 1 هزار دلار به 2 هزار دلار افزایش یافته است. ضمن اینکه فرد با احتمال توقیف یک ساله گواهینامه و همچنین سوءسابقه کیفری روبرو خواهد شد. از دسامبر 2018، مبلغ جریمه بر حسب میزان الکل موجود در خون محاسبه و افزایش می یابد. به عبارتی، هرچقدر مست تر باشید، جریمه بیشتری می پردازید!

برای رانندگانی که میزان THC (ماده روانگردان موجود در ماری جوانا) بین 2 تا 5 نانوگرام در 1 میلی لیتر خون باشد، 1 هزار دلار جریمه تعیین شده است. پلیس با استفاده از دستگاهی به نام Draeger DrugTest 5000 رانندگی تحت تاثیر ماری جوانا را تشخیص می دهد.

جریمه و مجازات رانندگی با حواس پرت و  استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی نیز سنگین تر شده است. بر اساس قانونی که از اول ژانویه به اجرا گذاشته شد، جریمه های جدید عبارتند از:

  • تخلف بار اول 3 روز توقیف گواهینامه، درج 3 امتیاز منفی  و حداقل 615 دلار جریمه
  • تخلف بار دوم 7 روز توقیف گواهینامه، درج 6 امتیاز منفی  و 2 هزار دلار جریمه
  • تخلف بار سوم و بیشتر 30 روز توقیف گواهینامه، 3 هزار دلار جریمه و درج 6 امتیاز منفی در سابقه راننده

توجه داشته باشید که رانندگی با حواس پرت، تنها به استفاده از تلفن همراه محدود نمی شود و شامل خوردن و آشامیدن پشت فرمان، مطالعه، وارد کردن آدرس مقصد در GPS و غیره نیز می شود. هنگام استفاده از تلفن، تمرکز فرد از پیرامون خود منحرف می شود. این در هنگام رانندگی می تواند خطرناک باشد زیرا رانندگان باید قادر به شناسایی خطرات احتمالی و واکنش سریع و مناسب باشند .

در پایان بد نیست مروری داشته باشیم به جریمه رانندگی با حواس پرت  (Distracted Driving)در چند کشور دیگر جهان:

انگلستان: 6 امتیار منفی و 200 پوند جریمه استفاده از تلفن در حین رانندگی

 3 امتیاز منفی در صورت در دست نداشتن کنترل کامل اتومبیل

فرانسه: 135 یورو و درج 3 امتیاز منفی در سابقه راننده

آلمان: 100 یورو، چنانچه استفاده از تلفن منجر به سانحه بشود مبلغ جریمه به 200 یورو افزایش می یابد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0