اخباراخبار کانادا
موضوعات داغ

آیا ترودو می تواند از کمپین انتخاباتی سال هزار و نهصد و هفتاد و دوی پدرش درس عبرت بگیرد؟

اتاوا- به نقل از Toronto Star و به قلم رابین و. سیرز: سال 1968 بود. کانادایی ها تغییری قاطع را رقم زدند. دولت محافظه کار را رد کرده و یک نخبه سیاسی امتحان پس نداده را انتخاب کردند. او دیدگاه جسورانه ای را در مورد بومیان کانادا ارائه نموده و گفت کانادا آماده پذیرش مهاجران و پناهندگان بیشتر است.
اما حدود 4 سال بعد یعنی در سال 1972، کانادایی ها دچار ناامیدی بزرگی شدند: سیاست شکست خورده بومیان، افزایش تنش های منطقه ای، انتخاب شدن یک رئیس دولت سرسخت در آلبرتا و یک حزب ملی گرای جدید در کبک. کشور نیز با یک چالش جدی تروریستی روبرو شد. دولت به دلیل پاسخ نظامی خود با انتقاد شدید روبرو شد. رهبر محافظه کاران علیرغم شناخته شدن به عنوان یک رهبر سنتی، به دلیل جدیت اش محترم شمرده می شد. کشور در آستانه برگزاری انتخابات پاییزه بود. رهبر حزب نیودموکرات به عنوان واپسگرا تلقی شد. ضمن اینکه پیر الیوت ترودو در جناح خود یعنی لیبرال نیز با تنش های ایدئولوژیکی روبرو بود.

پیر ترودو پس از یک کمپین تلخ، تنها با چند هزار رای پیروز شد تا در راس دولت اقلیت قرار بگیرد. سرنوشت او در دستان نیودموکرات ها قرار گرفت. دیوید لوئیس کمپین خوبی داشت و در حمله به سیاست های جانبدارانه لیبرال ها از حامیان شرکتی موفق بود. یک دولت نیودموکرات محبوب در بریتیش کلمبیا روی کار آمده بود، تا دولت فدرال طی ماه های اول با یک بحران جدی خط لوله و همچنین افزایش ملی گرایی و جدایی طلبی در کبک و غرب کانادا روبرو شود. تقصیر تحقیر شدن نخست وزیری که قرار بود 4 سال قبل کانادا را متحول کند، به گردن کارکنان دفتر نخست وزیر و همچنین عدم علاقه او به اقتصاد و متمرکز شدن بیش از حد ترودو به تنش بین دولت های فدرال/استانی و رویدادهای بین المللی گذاشته شد.

منتقدان دیروز همان اتهامات را به رهبر فعلی لیبرال ها وارد می کنند: غرور، ضعف در مدیریت بحران، درک ضعیف از واقعیت های تجاری و غیره. با اینکه کنفرانس های مطبوعاتی جاستین ترودو در هفته اخیر، اندکی خونریزی لیبرال ها را متوقف کرد، اما در صورتی که 3 هفته قبل کنفرانس را انجام می داد، تاثیر بیشتری روی کانادایی ها می گذاشت. جاستین تلاش کرد تفاوت های بین سبک رهبری پدرش و خود را نشان بدهد. در عین حال بر ارزش های مشترک شان تاکید کرد و گفت که از رویدادهای اخیر در ماجرای SNC Lavalin درس گرفته است. اما به دلیل بحرانی که شخصا ایجاد کرده بود، عذرخواهی نکرد. اگر ترودو در آستانه انتخابات اکتبر 2019، قصد جبران وجهه خدشه دار شده اش را داشته باشد، بایستی اجازه رو شدن باقی ماجرای SNC Lavalin را بدهد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0