اخباراخبار کانادا

آیا بروز موج دوم پاندمی به معنی خالی شدن دوباره قفسه های فروشگاه ها است؟

 

 

به گزارش استار، آغاز پاندمی در کانادا همراه بود با ترس مردم از کمبود اقلام ضروری و در نتیجه هجوم برای خرید و ذخیره کردن آرد، غذاهای کنسرو، و مایع ضدعفونی دست، به طوری که در عمل قفسه های فروشگاه ها واقعا از این اقلام خالی شد.

با افزایش مجدد آمار ابتلا به کووید-19 در کانادا که ممکن است به بروز موج دوم بیانجامد، سوال مهم این است که آیا دوباره مردم با ترس و نگرانی به فروشگاه ها هجوم خواهند برد، و آیا زنجیره تامین اقلام ضروری و خوار و بار موج دوم را دوام خواهد آورد؟

کارشناسان معتقدند هرچند ممکن است به طور موقت بار دیگر بعضی اجناس کمیاب شوند، اما جای نگرانی زیادی نیست. زیرا اتفاقی که در آغاز موج اول رخ داد بسیاری از ضعف های زنجیره تامین را آشکار کرد. به گفته کارل لیتر، معاون روابط عمومی شورای خوار و بار کانادا، علت کمبود بسیاری از اقلامی که در آغاز موج اول کمیاب شدند مانند دستمال کاغذی صرفا مشکل در بخش توزیع و انبار اجناس در فروشگاه ها بود که تا حدود زیادی اصلاح و مرتفع شده است. بنابراین اکنون زنجیره تامین نسبت به ماه مارچ در شرایط بهتری قرار دارد.

آو مهاراج، از شرکت Kraft Heinz  کانادا نیز گفت مردم با زنجیره تامین آشنا نیستند و نمی دانند برای رسیدن یک کالا از خط تولید تا قفسه فروشگاه چه مراحلی باید طی شود. او گفت پروسه ثبت سفارش، آماده سازی سفارش و سپس توزیع، مدتی زمان می برد.

 

 

اما پروفسور سیلوین شارل بوا استاد زنجیره تامین مواد غذایی در دانشگاه دالهوسی، معتقد است حتی در صورت بروز موج دوم وبازگشت محدودیت ها و تعطیلی ها، احتمالا این محدودیت ها به صورت منطقه ای اعمال خواهد شد و به گستردگی تعطیلی ها در موج اول نخواهد بود. به علاوه با روی آوردن مردم به خرید آنلاین در این مدت، فروشگاه ها اکنون آمادگی بیشتری برای پاسخگویی به سفارشات خریداران دارند. او ضمن اشاره به تاثیر آتش سوزی های کالیفرنیا و تاثیر آن بر کاهش برخی اقلام وارداتی، و انتظار افزایش قیمت مواد غذایی در پاییز و زمستان امسال گفت: با اینهمه زنجیره تامین کانادا از قدرت کافی برای پشت سر گذاشتن موج دوم برخوردار است.

اما کارشناسان معتقدند پاندمی ضعف هایی را در سیستم غذایی کانادا آشکار کرد که باید هرچه سریع تر بر طرف شود. از جمله وجود کشتارگاه های مرکزی بزرگ که با شیوع بیماری در آنها زنجیره تامین گوشت کشور به طور کلی دچار اختلال شد. این کارشناسان می گویند ساخت کشتارگاه های کوچک تر در تعداد بیشتر یکی از اقدامات لازم در این بخش است. آنها همچنین بر این باورند پاندمی تاثیر بحران را بر جامعه کانادا نشان داد که این بحران در آینده می تواند تغییرات آب و هوایی باشد. بنابراین سیاست ملی در تامین مواد غذایی باید یکی از اولویت های کشور در آینده باشد.

لیزا هاچسون، تحلیلگر خرید، می گوید در صورت بروز موج دوم، تقاضا برای برخی اقلام از جمله وسایل ورزشی یا لوازم اداری برای تجهیز دفاتر کار خانگی افزایش خواهد یافت چرا که مردم عادت کرده اند وقت بیشتری را در خانه بگذرانند. همچنین تقاضا برای وسایل لازم برای تعمیر یا دکوراسیون خانه نیز احتمالا بیشتر خواهد شد. او با اشاره به اینکه دوران پاندمی موجب بازنگری مردم در شیوه خرید شد، می گوید: باید منتظر ماند و تاثیر این بازنگری را در مناسبت هایی مانند هالوین، روز شکرگزاری و کریسمس مشاهده کرد

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست