مقالاتمقالات اجتماعی

آیا برای پیشگیری از بروز موج چهارم پاندمی دیر شده است؟

 

در حالی که در سراسر کانادا سیاست مقابله با پاندمی بر کاهش محدودیت ها قرار گرفته، هنوز نه تنها ویروس مغلوب نشده بلکه مسری ترین سویه آن در حال انتشار است و بستر را برای بروز موج چهارم فراهم می کند.

هرچند راه پیشگیری مشخص است اما دولت کانادا احتمالا با این تصور که انکار پاندمی راهی به سوی برنده شدن در انتخابات است، تصمیم به اجتناب از آنچه باید انجام شود، و نگفتن آنچه باید گفته شود، گرفته است.

کانادا بار دیگر خود را برای شکست آماده می کند. نمونه اش هم پست اخیر جیسون کنی، نخست وزیر آلبرتا، در شبکه های اجتماعی که با انتشار عکسی از فستیوالی در کلگری نوشت: اولین رویداد بزرگ پس از پاندمی. هرچند تا رسیدن به نقطه مورد اشاره نخست وزیر آلبرتا راه زیادی باقی نمانده، اما همان طور که انفجار مجدد آمار ابتلا و بستری در آمریکا و اروپا نشان می دهد، تظاهر به پایان پاندمی چیزی جز چراغ سبز نشان دادن به تاخت و تاز مجدد ویروس نیست.

البته آقای کنی در این رویه تنها نیست. آلبرتا و ساسکاچوان که هر دو توسط محافظه کاران اداره می شود، تقریبا همه محدودیت ها از جمله الزام به استفاده از ماسک را برداشته اند؛ واکسیناسیون را برای کادر درمان یا دانشجویان اجباری نکرده اند؛ و تصمیمی برای صدور گواهینامه واکسن ندارند. اما آیا وضعیت در بریتیش کلمبیا تحت دولت نیودموکرات متفاوت است؟ خیر! ضمن اینکه در حالی که نرخ واکسیناسیون در استان ها هنوز به حد قابل قبول نرسیده، مقامات و سیاستگذاران بابت موفقیت در توزیع واکسن به هم تبریک می گویند. 

اما برای بازگشت به مسیر درست، هنوز فرصت باقی است. کانادا به لطف محدودیت های سختگیرانه ای که در بهار اعمال کرد تابستان خود را بیمه کرد، اما فراموش نکنیم اکنون نیمی از تابستان را پشت سر گذاشته ایم و فرصت کم است. 

 

 

کانادا با اعمال این موارد می تواند بار دیگر به مسیر صحیح مقابله با کووید بازگردد:

افزایش نرخ واکسیناسیون: هرچند دانشجویان کانادایی مشتاق هستند از سپتامبر سر کلاس های خود بازگردند، 30 تا 40 درصد جوانان بین 20 تا 30 سال هنوز حتی دوز اول واکسن را نیز دریافت نکرده اند. این در حالی است که اگر قرار باشد از هر سه دانشجو در کلاس، یک نفر غیر واکسینه باشد باید خود را برای شیوع مجدد ویروس در پاییز آماده کنیم.

همین شرایط در محیط های کاری حاکم است، زیرا بین یک سوم تا یک پنجم کانادایی های بین 30 تا 40 سال نیز هنوز واکسن را دریافت نکرده اند. در واقع در همه گروه های سنی، یک پنجم افراد تا کنون از دریافت واکسن خودداری کرده اند، و در حالی که باید نرخ واکسیناسیون از 90 درصد فراتر می رفت، هفته ها است که آمار دریافت کنندگان واکسن تغییر چشمگیری را نشان نمی دهد.

اجباری کردن واکسن در برخی اماکن: مقامات نباید درباره الزام واکسیناسیون برای کادر درمان، کارکنان خانه های سالمندان، کارکنان مراکز آموزشی و مهد کودک ها مسامحه کنند. دانشگاه های سایر استان ها نیز باید با الگوبرداری از سنکا کالج انتاریو اعلام کنند کلاس های حضوری صرفا مختص افراد واکسینه شده خواهد بود.

سال هاست در انتاریو واکسینه بودن کودکان در برابر بعضی بیماری ها یکی از شروط ثبت نام در مدارس شمرده می شود. اکنون وقت آن است که همین سیاست درباره واکسن کووید-19 و برای افراد بالای 12 سال اجرا شود. 

صدور گواهی واکسن: همان طور که برای خرید الکل باید ثابت کنید به سن مجاز رسیده اید، لازم است از این پس برای شرکت در اماکن عمومی به ویژه اماکن سرپوشیده مانند کنسرت و سینما واکسینه بودن خود را نشان بدهید که راهی جز اقدام به صدور گواهی واکسن برای دولت باقی نمی گذارد.

ادامه اجبار به استفاده از ماسک: تردیدی نیست که باید هرچه زودتر اقتصاد بازگشایی شود و کارکنان به محل کار و دانش آموزان به مدارس خود بازگردند؛ هدفی که دستیابی به آن هم پیشبرد روند واکسیناسیون را می طلبد و هم اعمال محدودیت هایی که ساده ترین و موثرترین آنها ادامه استفاده از ماسک است. 

آیا واقعا تحمل ماسک برای یک خرید 20 دقیقه ای از فروشگاه خوار و بار کار دشواری است؟ قطعا خیر. بنابراین استان هایی که الزام به استفاده از ماسک را ملغی کرده اند یا باید به اجبار مجدد آن فکر کنند و یا حداقل به مردم خود هشدار دهند به محض بالا رفتن آمار، آماده اجباری شدن دوباره ماسک باشند

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست