مقالاتمقالات پزشکی

آیا بحران پاندمی بر روح و روان افراد تاثیر مثبت دارد یا منفی؟

 

به گزارش دیلی میل، به نظر می رسد این روزها از هر طرف اخبار بد می رسد. به جز خطر سلامت، اوضاع اقتصادی کشورها نیز در وضعیتی قرار گرفته که شغل و معاش میلیون ها نفر را تهدید به نابودی می کند.

با این اوضاع نابسامان و آینده ای که همچنان مبهم است، عجیب نیست که مجله پزشکی لانست در مقاله ای نسبت به تاثیرات عمیق کوتاه مدت و طولانی مدت این شرایط بر سلامت روانی افراد به ویژه جوانان هشدار داده است. نظرسنجی اخیر موسسه ذهن های جوان نشان داد از هر 10 جوان زیر 25 سال که از خدمات سلامت روان این موسسه استفاده می کردند، 8 نفر معتقد بودند پاندمی وضعیت روحی آنها را بدتر کرده است.

مطمئنا روزگار دشواری را می گذرانیم که خط پایان سختی هایش هنوز در دیدرس قرار نگرفته و این می تواند بسیار ناامید کننده باشد. اما کارشناسان معتقدند تجربیاتی که از زندگی در این شرایط به دست می آوریم و درس هایی که می گیریم می تواند در زمان مناسب خود، باعث تقویت روانی ما شود.

مطالعات ثابت کرده است اثر این دوران بر ما می تواند منجر به تقویت ارتباط مان با دیگران، قوی شدن روحی و روانی، و کاهش بسیاری از استرس های زندگی مدرن شود. شواهد نشان می دهد از دل رنج و سختی، رشدی غیرمنتظره اتفاق می افتد، و همان طور که ضرب المثل قدیمی می گوید، دردی که تو را نکشد، قوی ترت می کند.

 

 

به گفته دکتر دیوید مورفی، رئیس انجمن روانشناسی بریتانیا، در سخت ترین شرایط حتی در دوران پاندمی، امکان رشد وجود دارد. دکتر مورفی می گوید: شغل اول من کار کردن با افراد دچار ضایعه نخاعی بود. افرادی شاد و سالم که با یک تصادف به یکباره زندگی شان زیر و رو شده و برای بقیه عمر فلج شده بودند. بسیاری از این افراد دچار افسردگی شده بودند. حال بعضی بهتر شد و بعضی ها خیر. اما عده زیادی هم بودند که در خود توانایی هایی را کشف کردند که حتی در دوران سلامت، از آن بی خبر بودند.

در واقع در دنیای روانشناسی پدیده عجیبی وجود دارد که بسیاری از افرادی که دچار مشکلات جسمی جدی می شوند، مقاوم تر شده و با اعتماد به نفس بیشتری، به جای فرار از چالش های زندگی، به استقبال آنها می روند. به این پدیده رشد پس از آسیب می گویند.

اما آیا جوامع نیز می توانند از پس شرایطی مانند بحران کنونی، رشد یافته تر ظاهر شوند؟ شواهد علمی نشان می دهد که بله، می توانند.

 

در سال 2011 زلزله در یکی از شهرهای نیوزلند 180 کشته و هزاران آواره بر جای گذاشت. اما بر اساس مطالعه ای که روی 100 نفر از ساکنان شهر انجام شد آنها پس از زلزله خود را قوی تر احساس می کردند. روابط افراد بهتر شده و آنها بیشتر قدردان زندگی و آدم های اطراف خود بودند و در جامعه حس همبستگی بیشتری ایجاد شده بود. مطالعاتی که پس از شیوع سارس در سال 2003 در هنگ کنگ انجام شد نیز نتایج مشابهی را نشان داد. 

پس آیا پاندمی کووید-19 هم می تواند ما را قوی تر از قبل کند؟ دکتر مورفی می گوید قطعا همین طور است. احتمالا بسیاری از ما با پشت سر گذاشتن این بحران حس خودباوری بیشتری خواهیم داشت و در برابر این همه بی ثباتی، به ثباتی درونی دست پیدا خواهیم کرد.

حالا با محدود شدن آزادی ها و زندگی اجتماعی، آیا افراد مقاومت نسل هایی را که جنگ های جهانی و فقر و قحطی را تجربه کردند به دست خواهند آورد؟ پروفسور مارتین سلیگمن، پدر علم روانشناسی مثبت در آمریکا معتقد است همه ما کنار آمدن با بحران را خواهیم آموخت. کلید آن در مثبت نگری و تمرکز بر نقاط قوت خود، به جای مرور نقاط ضعف است. دکتر سلیگمن پیشنهاد می کند هر روز سه اتفاق یا نکته مثبت را که به خاطر آن شکرگزار هستید روی کاغذ بنویسید و آن را مرور کنید. 

این پروفسور روانشناسی می گوید هرچند همه ما در تبعات بحران شریک نیستیم – بعضی شغل شان را از دست داده اند، بعضی با خشونت خانگی مواجه هستند، بعضی بیماری را تجربه کرده اند و…، اما زندگی همه ما به نوعی تحت تاثیر بحران قرار گرفته، و همه ما می توانیم با پشت سر گذاشتن این چالش ها قدرتمند تر شویم. می توانیم در اولویت هایمان تجدید نظر کنیم، قدر داشته هایمان را بدانیم و روابط انسانی را بیش از گذشته پاس بداریم. همه ما آرزو داریم دنیای فعلی را با دنیای قبلی خودمان عوض کنیم؛ اما حق انتخاب با ما نیست. هرچند شاید فواید این بحران، سختی و رنج های ناشی از آن را جبران نکند، اما اندیشیدن به نکات مثبت آن می تواند کمی به ما آرامش بدهد

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!