اخباراخبار کانادا

آیا با تغذیه همگانی در مدارس کانادا موافق هستید؟

اتاوا- جون گذشته، سناتور آرت اگلتون پیشنهادی را به دولت فدرال ارائه کرد و از دولت خواست که با صاحبنظران در مورد ایجاد برنامه تغذیه همگانی در مدارس سراسر کشور، مشاوره نماید. او تنها سیاستمداری نیست که چنین درخواستی را مطرح می کند. در سال 1997، کمیته امور مالی مجلس عوام کانادا نیز پیشنهاد <تغذیه همگانی> در مدارس کشور را مطرح کرد. اما اقدامی در این جهت صورت نگرفت. بار دیگر در سال 2015، اعضای یکی از کمیته های وابسته به وزارت امور اجتماعی و همچنین  وزارت بهداشت کانادا برای ارائه صبحانه و ناهار در مدارس تلاش کردند. اما همانطور که می دانید، آن تلاش ها نیز بی نتیجه بود.

این در حالیست که با برنامه تغذیه همگانی در مدارس سراسر کشور از دسترسی کودکان از مقطع کودکستان به کلاس 12، به غذای سالم و مغذی اطمینان حاصل می شود. با آگاهی از اهمیت این موضوع، چه اقدامی برای محقق کردن این ایده می توان انجام داد؟

کانادا در ارائه غذای سالم به کودکان به مراتب عقب تر از سایر کشورهای پیشرفته جهان قرار دارد. طبق گزارش سال گذشته UNICEF، کانادا در میان 41 کشور جهان مکان سی و هفتم جدول را اشغال کرد. این مکان پایین تر از جایگاه آمریکا می باشد. برای مثال در برزیل، دسترسی به غذا جزو حقوق اساسی محسوب می شود. به همین دلیل دولت به 47 میلیون دانش آموز در 190 هزار مدرسه سراسر کشور، تغذیه روزانه ارائه می کند. مزایای این برنامه بی شمار است. نه تنها دانش آموزان به غذای سالم و مغذی دسترسی پیدا می کنند، بلکه ارائه آن سبب اشتغالزایی و رشد اقتصاد محلی می شود. زیرا 30 درصد مواد غذایی مورد نیاز از مزارع خانوادگی کوچک تامین می شود.

در مدارس ایتالیا نیز تغذیه همگانی ارائه می شود. 70 درصد مواد غذایی عرضه شده، ارگانیک می باشند. در فنلاند، ناهار رایگان مدارس، سالم ترین وعده غذایی است که دانش آموزان در طول روز دریافت می کنند.

با توجه به این الگوهای موفق بین المللی، زمان اقدام قاطع در کانادا فرا رسیده است. سلامتی دانش آموزان، هزینه ارائه تغذیه همگانی در مدارس را توجیه می کند. زیرا تغذیه سالم ریسک ابتلای کودکان به بیماری های مزمن را کاهش داده و سبب کاهش هزینه های درمانی می شود.

کودکان 6 تا 7 ساعت از روز خود را در مدارس سپری می کنند. به همین دلیل مدرسه بهترین مکان برای ترویج عادت های غذایی سالم می باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان