صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / آیا باید واحد مسکونی در دست ساخت خرید؟

آیا باید واحد مسکونی در دست ساخت خرید؟

معمولا در تورنتو تنها دو فصل زمستان و ساخت و ساز وجود دارد. اما این امر در مورد خریداران مسکن صادق نیست. زیرا برای آنها فصل پیش خرید واحدهای مسکونی در دست ساخت نیز، موجود می باشد. در این فصل شمار اینگونه واحدها به اندازه ای می رسد که در شهری مانند تورنتو هم که بگونه ای مستمر در حال یزرگ تر شدن است، کمبود گزینه وجود ندارد. بااینهمه برخی از افراد به دلایل گوناگون رغبتی به چنین پیش خریدهایی ندارند. اما برای سرمایه گذاران و خریداران جوان که مایلند در حین انتظار از نظر مالی هم سود ببرند، گزینه پیش خرید همواره وسوسه انگیز است. زیرا این اقدام چند مزیت دارد. کمااینکه ایو لوئیس مالک شرکت ساختمانی وودکلیف لندمارک می گوید: برای کسانی که در انتظار فرصت های نوین هستند، مجتمع های مسکونی جدید همواره واحدهای زیادی جهت عرضه دارند. بنابراین خریداران از این گزینه برخوردار می گردند، که واحد مسکونی مورد نظر و منطبق با شرایط خود را انتخاب کنند.

مایکل کورمک رئیس هیئت مدیره شرکت معاملات مسکن ریل استیت سیتی و کارگزار متخصص در حوزه پیش خرید نیز، خاطرنشان می کند: بسیاری از مردم آگاه نیستند، که در صورت استفاده از همکاری یک مشاور املاک با تجربه از گزینه های استثنایی برخوردار می شوند. البته شمار اینگونه کارگزارها در کل تورنتو چیزی حدود 20 نفر است. اما معمولا شرکت های ساخت و ساز چندوچون پروژه های خود را برای این کارگزارها توضیح می دهند، و آنها را در جریان روند کار می گذارند. نکته منفی این اقدام این است، که بسیاری از گزینه های موجود از چشم اکثریت مردم پنهان می ماند. زیرا واحدهای مسکونی مورد اشاره از طریق همین مشاوران املاک به فروش می رسند.

باید دانست که بسیاری از خریدارانی که از طریق اینگونه کارگزاران واحدهای مسکونی را ابتیاع می کنند، برای این نیست که خودشان ساکن آنها شوند. بلکه بیشتر در پی سرمایه گذاری هستند. زیرا اگر در هنگام آماده شدن این واحدها بهای آنها بیش از زمانی باشد که پیش خرید شده اند، از طریق فروش شان سود خوبی عاید پیش خریدار می شود.

خوب پس تکلیف آنهایی که می خواهند پس از آماده شدن این واحدها خودشان در آنها زندگی کنند، چه می شود؟ نخستین نکته ای که باید اینگونه افراد در نظر بگیرند این است، که بدانند بازار مسکن همواره با ثبات نیست. بنابراین افزایش ها و بعضا کاهش های ناگهانی بهای مسکن می توانند، سود/ زیان های چشمگیری به همراه بیاورند. کمااینکه ایوان بندر و ناتالی کاتانیا زوج جوان از کسانی هستند که اگر در مارچ 2016 واحد مسکونی مورد نظرشان را در هنگامی که در دست ساخت بود پیش خرید می کردند، 70 هزار دلار سود می بردند. اما می گویند اقدام به پیش خرید آن هم در هنگامی که حتی مرحله نخست ساخت و ساز آغاز نشده، با خطرپذیری همراه است. زیرا انسان پولش را تنها روی پیشینه دست اندرکار ساخت و ساز سرمایه گذاری می کند.

مایکل کورمک هم حق را به این زوج می دهد. کمااینکه می گوید: البته که پیش خریدار باید در مورد پیشینه و اعتبار شرکت های ساخت و ساز کند و کاو و بررسی کند. زیرا باید از چند و چون مراحل کاری و میزان تعهد آنها به قول هایشان آگاه شود. مثلا بداند آیا پیشترها که مجتمعی را ساخته بودند هر سه آسانسور و یا تنها یکی از آنها، کار می کرده اند؟ زیرا ابدا خوشایند نیست که انسان در حالی به واحد مسکونی خریداری شده خود اسباب کشی کند، که هنوز ساخت و ساز آن کاملا به پایان نرسیده است. مثلا همچنان افرادی در تلاش راه اندازی آسانسورهای ساختمان باشند.

ایو لوئیس هم خاطرنشان می کند: ابتیاع خانه هم، مانند سایر خریدها است. یعنی انسان باید در مورد چیزی که می خواهد ابتیاع کند، دست به تحقیق بزند. خوشبختانه در دنیای امروز از طریق اینترنت اطلاعات فراوانی در دسترس همگان قرار دارند. بنابراین هر خریدار بالقوه ای می تواند، مثلا با مراجعه به موتور جستجوی گوگل کلی اطلاعات دست اول کسب کند.

به باور وی وجود گزینه پیش خرید امتیاز قابل توجهی است. در حالی که تنها نکته منفی آن انتظار اجباری بین دو تا چهار سال می باشد. فراتر اینکه گاهی این مدت به دلایل پیش بینی نشده افزایش هم پیدا می کند.

مایکل کورمک ضمن موافقت با این دیدگاه، می افزاید: مسایل پیش بینی نشده به پیش خرید مسکن محدود نمی شود. کمااینکه انسان در طول زندگی در هر حوزه دیگر هم، با اینگونه مسایل روبروست. بنابراین در حوزه مسکن هم پیش می آید که شرکت ساخت و ساز بگوید، مجتمع مسکونی مورد نظر در ظرف دو سال کاملا آماده خواهد شد. ولی امکان دارد این قول از جمله به سبب مسایل پیش بینی نشده، سر به پنج سال هم بزند. در اینگونه موارد گاهی پیش می آید که مثلا وقتی واحد مسکونی پس از پنج سال آماده می شود، وضعیت پیش خریدار تغییر کرده باشد. مثلا آدم مجرد پنج سال پیش ازدواج کرده و حتی بچه دار شده باشد. بنابراین این واحد مسکونی دیگر برایش مناسب نیست و به ناچار باید از سکونت در آن چشم بپوشد.

از دیگر سو در حالی که انتظار اجباری عمده ترین نقطه ضعف پیش خرید می باشد، برای خیلی ها نکته ای مثبت است. کمااینکه زوج مورد اشاره که سرانجام دست به چنین کاری زدند، می گویند: ما از اینکه انتظار کشیدیم، پشیمان نیستیم. زیرا این انتظار سبب شد بتوانیم، به تدریج پیش قسط خرید خانه/ down payment را بپردازیم. بگونه ای که گاهی می گفتیم، خدایا کاش واحدمان دیرتر حاضر شود، که با خیال راحت به تعهدات مالی مان عمل کنیم.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *