اخباراخبار کانادا

آیا افشای اسامی مردم توسط پلیس به دلیل رانندگی تحت تاثیر الکل یا مواد مخدر از ارتکاب جرم پیشگیری می کند؟

هفته گذشته خبر افشای نام رانندگان متخلف در وب سایت اداره پلیس ناحیه یورک منتشر و جنجال ساز شد. بسیاری از تورنتویی ها این اقدام اداره پلیس یعنی شرمنده و رسوا کردن افرادی که تحت تاثیر الکل و مواد مخدر پشت فرمان می نشینند را تحسین کردند. اما عده ای دیگر آن را در پیشگیری از رانندگی تحت تاثیر الکل و کاهش فجایع ناشی از آن موثر ندانستند.

همانطور که گفته شد، واکنش اکثر کاربران رسانه های اجتماعی  به خبر هفته گذشته مثبت بود. آن هم به دلیل اینکه سوانح رانندگی ناشی از رانندگی تحت تاثیر الکل و مرگ و میر انسان های بی گناه خاطره تلخی در اذهان عمومی بر جا گذاشته و طبیعتا خشم و احساسات مردم را تحریک می کند.

موافقان رسوا شدن علنی رانندگان متخلف، آن را موثرترین راهکار می دانند. اما در مقابل منتقدان، این حرکت را نمایشی و فاقد کارایی ارزیابی می کنند. عده ای از مخالفان حتی آن را مشابه شیوه های قرون وسطایی  و مغایر شان و کرامت انسانی می دانند.

در مقابل موافقان می گویند از آنجایی که بر اساس قوانین کیفری کانادا، نام و مشخصات فرد بزرگسالی که با اتهام روبرو شده فاش می شود، رسوا کردن نام افرادی که با اتهام رانندگی تحت تاثیر الکل روبرو شده اند، ناقض حقوق فردی و حریم خصوصی شان نیست.

این حرکت اداره پلیس ناحیه یورک، نشاندهنده استیصال آنها و همچنین گواه ناکارآمد بودن مجازات های عصر نوین در تغییر و اصلاح رفتار رانندگان می باشد. اما مشکل اینجاست که رسوا و شرمنده کردن رانندگان متخلف، پیامدهای جدی برای افراد خواهد داشت. آنها ممکن است شغل خود را از دست بدهند، در حالی که تنها به ارتکاب جرم متهم شده و گناه شان در دادگاه ثابت نشده است. آیا اصل <بی گناهی تا اثبات جرم> به فراموشی سپرده شده است؟

اگر کمی دقیق تر به پیامدهای این تصمیم بیندیشیم، متوجه می شویم که در صورت مشروع دانستن آن،  در واقع این اجازه را به اداره پلیس داده ایم که بدون نیاز به طی مراحل حقوقی و بی نیاز از دستگاه قضایی، نام و مشخصات متهمین را فاش و آنها را در جامعه رسوا کند.

با این تفاصیل، بهترین شیوه برخورد با رانندگان متخلف و کسانی که علیرغم هشدارها و وجود جرائم و مجازات های بعضا سنگین، همچنان در حالت مستی و یا پس از مصرف مواد یا داروی مخدر پشت فرمان می نشینند و جان خود و انسان های بی گناه را به خطر می اندازند، چیست؟ بخصوص که  به نظر می رسد هشدارها و اطلاع رسانی در مورد پیامدهای جبران ناپذیر این حرکت نابخردانه، گوش شنوا ندارد.

هیچ بهانه ای برای رانندگی تحت تاثیر الکل و مواد مخدر وجود ندارد. زیرا گزینه های فراوان برای رفت و آمد وجود دارد. از تاکسی و اوبر گرفته تا سرویس حمل و نقل عمومی. با نقض قانون جان خود و دیگران را به خطر نیندازیم.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان