اخباراخبار کانادا

آیا افزایش مالیات ثروتمندان برای پر کردن چاله های اقتصادی دولت کافی است؟

هرچند دولت ترودو قصد دارد از ثروتمندان مالیات بیشتری دریافت کند اما این منبع به هیچ وجه جهت کاهش بدهی دولت کافی نیست و کانادا را همچنان در برابر بحران های اقتصادی آینده آسیب پذیر باقی خواهد گذاشت. به نوشته وبسایت MSN، کانادا در دوران پاندمی بیش از همه شرکایش در گروه 7، بدهی روی هم انباشت و کشور را برای چالش های بلند مدت و پر هزینه ای مانند گذار از سوخت های فسیلی به سوخت های پاک خلع سلاح کرد. افزایش نسبت بدهی به تولید ناخالص داخلی نیز نشان می دهد کانادا برای بحران های آینده، اقتصادی باشد یا تجاری، آب و هوایی باشد یا سلامت، جای مانور بسیار کمی برای خود باقی گذاشته است.

لیبرال ها پیش از انتخابات وعده دادند 78 میلیارد دلار در جهت احیای اقتصاد طی 5 سال آینده هزینه کنند و امیدوارند طی همین دوران، 25 میلیارد دلار این هزینه، از محل افزایش مالیات ثروتمندان، بانک ها و شرکت های بیمه و همچنین جلوگیری از فرارهای مالیاتی جبران شود.

با اینهمه، حدود یک تریلیون دلار بدهی دولت و همچنین کسری بودجه به قوت خود باقی خواهند ماند و بار آن در آینده بر دوش دولت های بعدی قرار خواهد گرفت؛ دولت هایی که شاید برای جبران این کمبود، راهی جز کاهش خدمات و افزایش مالیات پیدا نکنند.

هرچند کشورهای دیگری مانند بریتانیا نیز به افزایش مالیات بر طبقه ثروتمند دلخوش کرده است، اما دولت این کشور، بر خلاف دولت کانادا که خبر از برنامه های پر هزینه جدید می دهد، اقداماتی را در جهت کاهش بدهی دولت در دستور کار خود قرار داده است.

اقتصاددانان بر این باوند هرچند جبران بدهی انباشته شده در بلند مدت نظمی را بر هزینه-کرد دولت اعمال خواهد کرد اما این نظم در برابر کوچک ترین بحران ها و شوک های اقتصادی شکننده خواهد بود.

دومینیک لاپوینت، اقتصاددان بانک Laurentian می گوید: ما فضای مانور اقتصادی بسیار زیادی داشتیم که بیشتر آن در پاندمی مورد استفاده قرار گرفت. حالا مردم از اینکه می بینند این فضا استفاده شده اما دولت همچنان از برنامه های پر هزینه جدید رونمایی می کند نگران هستند.


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست