مقالاتمقالات پزشکی

آیا از تکان پا یا ناخن جویدن دیگران عصبی می شوید؟ شما تنها نیستید! 

آیا از دیدن حرکات تکرار شونده دیگران مانند ضربه زدن روی میز، تکان دادن پا، یا جویدن صدادار آدامس عصبی می شوید؟ اگر این طور است، بدانید که شما تنها نیستید. در یک مطالعه جدید پاسخ بسیاری از شرکت کنندگان به این سوال مثبت بود، به طوری که مثلا از 2700 دانشجوی لیسانس، بیش از یک سوم گفتند ضربه روی میز یا جویدن ناخن احساس بدی در آنها ایجاد می کند.

این حالت که به آن Misokinesia یا انزجار از حرکت گفته می شود برای کسانی که آن را تجربه می کنند می تواند تبعات اجتماعی جدی به دنبال داشته باشد. برای مثال لذت آنها را از حضور در جمع کاهش می دهد، یادگیری آنها را در کلاس مختل می کند و یا تمرکز آنها را در محل کار به هم می ریزد. هرچند شدت این احساس ناخوشایند در افراد مختلف متفاوت است، اما یافته های مطالعه نشان می دهد با بالا رفتن سن، آثار اجتماعی منفی آن برای فرد بیشتر می شود- یعنی هرچه فرد مسن تر می شود، واکنش او در برابر حرکات و صداهای تکرار شونده تندتر خواهد شد.

اما جالب تر اینکه این اختلال به تازگی شناخته شده است. به مدت چندین دهه، علم به بررسی اختلالی به نام Misophonia یا انزجار از صداها پرداخته بود- احساسی که موجب می شد فرد با شنیدن صداهای تکرار شونده مانند هورت کشیدن، آدامس جویدن یا ضربه روی چیزی عصبی شود. در تعریف علمی، انزجار از صدا به کاهش تحمل بعضی از صداها گفته می شود که با ایجاد احساس ناخوشایند شدید، منجر به بروز واکنش های احساسی، روانی و رفتاری می گردد.

تا اینکه در سال 2013، ارجان شرودر، روانشناس آلمانی و همکارانش موضوع انزجار از حرکت را مطرح کردند. بنابراین تا کنون مطالعات اندکی درباره این مفهوم جدید انجام شده و در واقع سوالات در این باره، بیشتر از پاسخ های یافت شده است.

یکی از سوالات اساسی این است که چرا چنین احساس ناخوشایندی از دیدن کسی که دست یا پایش را تکان می هد در دیگری ایجاد می شود. شاید برای پاسخ به این سوال، باید در وهله اول پرسید اصلا چرا کسی پایش را تکان می دهد. دو توضیح برای این عمل وجود دارد: یکی اینکه سوزاندن ناخودآگاه کالری، و دیگری روشی برای تخلیه استرس و فشار عصبی. توضیح دوم به خوبی نشان می دهد چرا دیگران ممکن است از دیدن این عمل دچار تشویش و احساسات منفی شوند. در واقع مغز ما قدرت فوق العاده ای برای تقلید دارد. ما هر عملی را که در دیگران مشاهده می کنیم در بخشی از مغز که به آن سیستم نورون آینه ای گفته می شود تحلیل می کنیم تا انگیزه و اهداف دیگران را از آن حرکت دریابیم. در نتیجه، مشاهده حرکت تند پا یا دست، که از روی استرس و فشار انجام می شود، می تواند همان احساسات ناخوشایند را در مغز ما نیز ایجاد کند و در واقع استرس فرد مقابل را به ما انتقال بدهد. 

اما آیا همه مشکل، ایجاد شدن احساسات منفی است؟ در آزمایش جدیدی که گروه تحقیقاتی انجام داد، دو ویدیو که در اولی سخنران بدون حرکت نشسته و در دیگری سخنران پایش را تکان می داد، برای تعدادی افراد دچار انزجار از حرکت و عده ای افراد عادی نمایش داده شد. عملکرد ضعیف افراد دچار انزجار از حرکت در پاسخ به پرسشنامه مربوط به ویدیوی دوم، نشان داد این حالت، علاوه بر ایجاد احساس منفی، قدرت یادگیری را نیز مختل می کند. این در حالیست که با توجه به عملکرد این افراد در پاسخ به سوالات مربوط به سخنرانی اول، مشخص شد تفاوت عملکرد آنها در پاسخ به سوالات سخنرانی دوم ناشی از ضریب هوشی پایین تر نبوده و صرفا به عدم تمرکز این افراد در نتیجه قرار گرفتن در معرض یک حرکت تکرار شونده باز می گردد. این مطالعه ثابت کرد حرکات تکرار شونده نه تنها احساس ناخوشایندی در افراد دچار Misokinesia ایجاد می کند بلکه ارتباط آنها را با دنیای اطراف نیز مختل می سازد. مطالعات تایید نشده حاکی از آن است ایجاد مانع در برابر دید، یا حتی تقلید حرکت می تواند در کاهش احساس منفی و اختلال تمرکز موثر واقع شود، اما در شکل های پیشرفته، ممکن است فرد حتی به رفتار درمانی نیاز پیدا کند. 

با اینهمه، شاید بهترین راه برای جلوگیری از آثار منفی Misokinesia، آگاهی جمعی نسبت به آن باشد و اینکه هر یک از ما سعی کنیم مراقب رفتارهای خود در مقابل دیگران باشیم تا ناخواسته باعث آزار دیگران نشویم.

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست