مقالاتمقالات اجتماعی

آیا ازدواج یک قرارداد است؟!

آیا ازدواج اصولا یک قرارداد است؟، یا چیزی بیشتر و یا کمتر؟ مثلا آیا مانند گواهینامه رانندگی زمان اعتبارش به پایان می رسد، و باید آن را تمدید کرد؟ کمااینکه این روزها برخی از زوج ها دوباره قول های خود در هنگام عقد را تکرار می کنند؟

با توجه به اوضاع جاری در آمریکا و بسیاری از کشورهای دیگر به نظر می رسد، ازدواج چیزی کمتر از یک قرارداد است. زیرا مثلا وقتی انسان با یک لوله کش قرارداد می بندد، هر دو طرف توافق می کنند که  لوله کش خدمات تعیین شده ای را در ازای دریافت پولی معین انجام دهد. طرفین نیز به این قرارداد که با رضایت واردش شده اند، پایبند می مانند.

البته اگر در نظر بگیریم که همانگونه که در هنگام جاری شدن عقد در کشورهای مورد اشاره دو طرف قول می دهند که در خوشی و ناخوشی و تا زمانی که مرگ آنها را از هم جدا کند کنار یکدیگر می مانند، ازدواج یک قرارداد است. اما واقعیت چیز دیگری می باشد. یعنی ازدواج نوعی دوستی است، که در آن هر یک از طرفین می تواند با و یا بی رضایت طرف دیگر به آن خاتمه دهد.

از دیگر سو حتی اگر ازدواج مانند گذشته ها قراردادی تلقی می شد که قانون می توانست اجرایش را حتمی کند، باز هم چیزی بیشتر بود.

البته ازدواج و خانواده ای که معمولا بر اثر آن به وجود می آید، با یک قرارداد آغاز می شود. اما از بسیاری از جهات با سایر قراردادها فرق دارد. زیرا زوج جوان نمی دانند، دارند وارد چه مسایلی می شوند. به عبارت دیگر از سختی ها، مسوولیت ها، اضطراب های در پیوند با فرزندان (آتی) و همچنین والدین خودشان به موازاتی که سن آنها رو به افزایش و سلامتی شان رو به کاهش می رود، آگاهی ندارند. همانگونه که یورام هازونی فیلسوف اسراییلی می گوید، خانواده با شرکت و کاروبار فرق دارد. کمااینکه هیچ کس انتظار ندارد که یک شریک کاری و یا کسی که زیردستش کار می کند، به سبب وفاداری دوسویه همواره با شرکت متبوع خود باقی بماند. به ویژه اینکه اگر این ماندن با منافع شخصی اش سازگار نباشد. اما افراد خانواده می توانند فداکاری های بسیار بزرگ بکنند، و می کنند. حتی اگر این فداکاری به مفهوم گذشتن از جان باشد.

از دیگر سو این درست است که ازدواج باید بر عروس و داماد، عشق آنها به یکدیگر، و آرزوها و دعاهای خیر اطرافیان برای آنان، تمرکز یابد. زیرا دو انسان به یکدیگر می پیوندند، تا یک زندگی نوین را آغاز کنند. یعنی واحد خاص خویش را به وجود بیاورند. اما باید به خاطر داشت، که ازدواج تنها سبب پیوند این دو نمی شود. بلکه بین شمار بسیار زیادی از افراد و خانواده های دیگر هم، خویشاوندی و ارتباط به وجود می آورد.

فداکاری

ازدواج تنها یک نام و عنوان برای دوستی یا عشقی نیست، که افراد از دولت می خواهند آن را به ثبت برساند. بلکه نهادی اجتماعی، قانونی و دینی است، که از دوستی و همزیستی بزرگتر و نیرومندتر می باشد. زیرا نه تنها بازتاب عشق عروس و داماد است، بلکه خودش هم برای حفظ آن عشق توانایی دارد. در عین حال ازدواج تنها به خرسندی و برآورده شدن آرزوهای دو طرف مربوطه نیست. بلکه تجلی این حقیقت ژرف هم هست، که این دو نفر خرسندی عمیق و عشقی پایدار پیدا می کنند، که از طریق پیگیری خرسندی انفرادی شان به دست نمی آید. بلکه از راه در میان گذاشتن هست و نیست کامل خود، و نگه نداشتن چیزی برای شخص خویش حاصل می شود. زیرا ازدواج یک فداکاری هم هست، که هر نسلی برای نسل پس از خود می کند. بله این واقعیت دارد، که هر ازدواجی با فداکاری نسلی برای نسل بعدی همراه است.

در عین حال همانگونه که گفته شد، ازدواج تنها سبب پیوند دو فرد نمی گردد. بلکه بین دو خانواده، دو ساز و برگ توارث، دو تاریخچه، دو شجره نامه خانوادگی، دو آداب و رسوم، دو ویژگی، و گاهی دو جامعه ایمانی متفاوت هم، ارتباط به وجود می آورد. همچنین سبب ایجاد و گسترش یک خانواده جدید می شود. یعنی درواقع چیزی منحصر به فرد و تازه به وجود می آورد.

از دیگر سو ازدواج مانند کسب و کار نیست، که برمبنای اندازه گیری مزایای فردی در کاروبار و یا تعاملات بازار قرار دارد. بلکه اساس ازدواج و خانواده به وفاداری دوسویه، و ایستادن بر این وفاداری بستگی دارد. کمااینکه همه ما به عنوان افراد باری به هر جهت، بدون بدهی، و خودمختار، به دنیا نیامده ایم. بلکه در یک خانواده، فرهنگ و ملت، متولد شده ایم. تمامی این مقولات روابطی مبنی بر بدهی و تعامل هستند که به وفاداری دوسویه، و نه محاسبه سودهای فردی، بستگی دارند.

پس ازدواج حتی در وضعیت کنونی ناظر بر قوانین ضعیف طلاق، با یک قرارداد آغاز می شود. اما چیزی بسیار بسیار بیشتر از یک قرارداد است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان