مقالاتمقالات سیاسی

آیا ادعای ترودو مبنی بر غربالگری دقیق تک تک پناهجویان واقعیت دارد؟

نخست وزیر جاستین ترودو در جلسه 7 ماه مه 2019 مجلس فدرال گفت: اطمینان حاصل کردیم که هر فردی که از مرزهای ما، به صورت قانونی یا غیرقانونی عبور می کند، بر اساس کلیه قوانین کشور پردازش می شود. ما طی چند سال گذشته در سراسر جهان شاهد افزایش تعداد مهاجران و پناهجویان بودیم و کانادا نیز از این امر مصون نیست. با این حال، ما یک سیستم مهاجرتی قوی برای اعمال کلیه مراحل برای هر کسی که از مرز عبور می کند، داریم.

هجوم پناهجویان به کانادا طی دو سال گذشته به دردسر سیاسی بزرگی برای لیبرال ها تبدیل شده است و احتمالا به یکی از موضوعات داغ و تفرقه اندازانه در انتخابات فدرال پاییز تبدیل خواهد شد. داغ ترین شعارها پیرامون ورود هزاران مهاجر غیرمتعارف به کانادا از مبادی مرزی غیررسمی با آمریکا می باشد که از سال 2017 آغاز شده است.

محافظه کاران دولت ترودو را متهم می کنند که کنترل سیستم مهاجرت کشور را از دست داده است. آنان با اشاره به بالا بودن تعداد مهاجرانی که محافظه کاران آنها را غیرقانونی می خوانند و نه غیرمتعارف، نگرانی شان را ابراز کرده اند.

در مقابل ترودو و مسوولین وزارت مهاجرت، شهروندی و پناهندگی همچنان بر کارآمد بودن سیستم اصرار کرده و محافظه کاران را به جوسازی و ایجاد ترس در جامعه برای منافع حزبی متهم کرده اند. نخست وزیر در پاسخ به سوال لیزا ری، معاون رهبر حزب محافظه کار فدرال گفت: تک تک افرادی که از مرزهای ما عبور می کنند، چه قانونی و چه به صورت غیرقانونی بر اساس قوانین کشور پردازش می شوند.

آیا این ادعا حقیقت دارد؟

 

 

Canadian Press تناقضات زیادی بین ادعای ترودو و گزارش سرممیز کل کانادا را یافته و به آن اشاره کرده است. در اینجا به طور خلاصه به مراحل پس از درخواست پناهندگی اشاره می شود: وزارت مهاجرت و آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) ابتدا واجد شرایط بودن فرد برای تقاضای پناهندگی را ارزیابی می کنند. این شامل غربالگری بایومتریک (اثر انگشت و عکسبرداری) و کنترل های امنیتی برای افراد متقاضیان بالای 18 سال می باشد. عوامل موثر در احراز صلاحیت یا رد آن، شامل داشتن سوء سابقه کیفری، سابقه درخواست پناهندگی قبلی در کانادا یا دریافت پناهندگی کشوری دیگر می باشد. چنانچه پس از این کنترل ها، فرد واجد شرایط تشخیص داده شود، وزارت مهاجرت و یا CBSA تقاضا را به Immigration and Refgee Board یا هیات مهاجرت و پناهندگی ارجاع می دهد، که اختیار تصمیم گیری در مورد رد یا پذیرش درخواست را دارد.

سیلوین ریکارد، سرممیز کل فدرال اخیرا در مورد اینکه این سه ارگان دولتی مرتبط با امور پناهندگی به طور صحیح و در زمان مناسب، تقاضاهای پناهندگی را پردازش می کنند یا خیر، تحقیق کرده است. در نتیجه تحقیقات مشخص شد که سیستم پناهندگی کانادا بیش از هر زمان دیگر با انبوه تقاضاهای انباشته شده و رسیدگی نشده روبروست. دفتر سرممیز کل، اعلام کرد که CBSA هیچ برنامه کنترل کیفی برای احراز اطمینان از کامل بودن فرایند غربالگی ندارد. ریکارد همچنین اعلام کرد که در مورد 400 متقاضی، کنترل های بایومتریک برای اثبات هویت و یا بررسی سابقه کیفری انجام نشده اند. در برخی از این موارد اثر انگشت گرفته نشده و در برخی موارد اطلاعات به صورت ناقص وارد سیستم شدند.

در گزارش ریکارد بر اهمیت غربالگری دقیق برای تضمین امنیت عمومی و اعتبار و تمامیت سیستم پناهندگی تاکید شده است.

رالف گودل، وزیر امنیت عمومی کانادا در پاسخ به گزارش سرممیز کل گفت: پس از دریافت گزارش  CBSA چهارصد پرونده را مورد بازبینی قرار داده و سوء سابقه کیفری متقاضیان را بررسی کرد. در پاسخ به ادعای برداشته نشدن اثر انگشت، تنها در 0.2 درصد از موارد، چنین نقصی مشاهده شد. گام هایی برای اصلاح سیستم در نظر گرفته شده است.

ترودو با قاطعیت مدعی شد که فرایند غربالگری با دقت در مورد تک تک متقاضیان انجام می شود. او این ادعا را همزمان با انتشار گزارش سرممیز کل در مورد مخدوش بودن ناقص بودن غربالگری 400 متقاضی پناهندگی، مطرح نمود. به همین دلیل می توان ادعای ترودو در صحن مجلس را نادرست تلقی کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *