مقالاتمقالات پزشکی

آیاممکن است بیماری قند دوران بارداری به عوارض دیگری منجر شود؟

پل تیلور- گلوب ومیل

پرسش: زنی حامله ام که از اینکه به بیماری قند دوران بارداریم بتلا شده ام، شگفت زده ام. آیااین مشکلی رایج در بین زنان حامله هست؟

پاسخ: به گفته بیجو شاه رئیس بخش شناسایی و مطالعه غدد درون ریز مرکز علوم درمانی سانی بروک تورنتو،به طورکلی بارداری از بسیاری از جهات دورانی کاملا پرفشار می باشد. زیرادر این دوران تقریبا تمامی اعضاء و سیستم های بدن ناچارند، برای پیشتیبانی از نیازهای جنین در حال رشد بیشتر کار کنند. 

البته در اکثر اوقات همه چیز به خوبی پیش می رود. اما تا 10 درصد زنان نمی توانند، بااین خواسته های بیش از اندازه و ایجاد و پیشروی برخی از مشکلات مربوطه مانند بیماری قند دوران بارداری هماهنگ شوند. البته این عوارض معمولا بلافاصله پس از زایمان از بین می روند. اما اگر مشکلی وجود داشته باشد که پیش از آن خود را نشان نداده، امکان دارد برای نخستین بار در دوران مورد اشاره آشکار شود و بعدا بازهم خود را نشان دهد. در واقع 20 درصد زنانی که به بیماری قند دوران بارداری مبتلا می گردند، در خلال یک دهه بعد بیماری قند نوع دوم می گیرند. 

بنابراین آگاهی از روند مربوطه می تواند، مفید باشد. نخستین چیزی که باید دانست، این است که انسولین به حرکت گلوکوز (قند خون) از رگ گردش خون به سلول ها کمک می کند، و در آنها به عنوان سوخت/ انرژی برای بدن مورد استفاده قرار می کیرد. به گفته لورین لیپسکامب مدیر شناسایی و مطالعه غدد درون ریز کالج زنان تورنتو در اواسط دوران بارداری به سبب ترشح برخی هورمون ها در بدن زنان این ماده حیاتی (انسولین) دیگر نمی تواند،آنگونه که باید و شاید وظیفه مورد اشاره را انجام دهد. بنابراین لوزالمعده انسولین بیشتری تولید می کند. اما بدن همه زنان قادر به چنین کاری نیست. درنتیجه مقدار زیادی گلوکوز در رگ مورد اشاره انباشته، و سبب بیماری قند دوران بارداری می شود. عازضه ای که هم برای مادر و هم برای جنین زیان بار است. همچنین باعث تولید انسولین بیشتر از سوی جنین می گردد، تا بتواند از پس گلوکوز اضافی انباشته شده برآید. 

 

bahman-azimi-gif

 

اگر این روند تشخیص داده نشود، امکان دارد انسولین و گلوکوزاضافی به تولد نوزادی بزرگتر از اندازه طبیعی منجر گردد. مسئله ای که به نوبه خود روند زایمان را با مشکلاتی روبرو می کند. مثلا در برخی از موارد زایمان حتما باید از طریق سزارین صورت بگیرد. 

نهاد موسوم به توصیه های پزشکی کانادا از زنان می خواهد، در هفته های بیست وچهارم تا بیست وهشتم بارداری آزمایش بیماری قند این دوران را انجام دهند. زیرا اگر میزان گلوکوز خیلی بالا باشد، می توان آن را به سطحی پایین تر کاهش داد که برای سلامتی بهتر است. براساس اظهارات لورین لیپسکامب تغییر در برنامه غذایی و فعالیت های بدنی برای مدیریت حفظ میزان مناسب گلوکوز مفیدند. اما حدود 40 درصد از اینگونه زنان نیز، باید از دارو استفاده کنند. مثلا انسولین تزریق نمایند. 

دیگر مخاطره بیماری قندبارداری افزایش امکان ابتلاء به فشارخون بالا در این دوران است. فشارخونی که اگر به اندازه ای شدیدتر شود که در اصطلاح پزشکی مرحله پیش از تشنج بارداری نام دارد، می تواند به اعضاء و جوارح بدن آسیب برساند. 

البته در اغلب موارد پس از زایمان هم قند و هم فشارخون به حالت دوران پیش از بارداری برمی گردند، و معمولا استفاده از دارو نیز متوقف می شود. بااینهمه بیجو شاه و لورین لیپسکامب هر دو براین باورند،که باید برای آگاهی دادن به زنانی که امکان دارددر سنین پایین مستعد ابتلاء به بیماری قند و بیماری های قلبی- عروقی باشند، کار بیشتری صورت بگیرد. کمااینکه لورین لیپسکامب می گوید: از این امر غفلت می شود، که باید چنین احتمالی را به دقت زیرنظر گرفت.  

از دیگر سو پژوهش ها نشان می دهند، که تغییرات مثبت و لازم در روش زندگی – از جمله داشتن برنامه غذایی متعادل، حفظ وزن سالم (پرهیز از افزایش یا کاهش بی اندازه وزن)، و فعالیت های بدنی مستمر- می توانند به کنترل بیماری ها کمک کنند. البته تمرکز بر اینگونه تغییرات برای نومادران که در حال نگهداری و مراقبت از نوزاد خود هستند، چالش برانگیز می باشد. اما به هر حال باید با مشاوره با کارشناسان مربوطه، و پیگری های لازم خود را در وضعیت مناسب نگهدارند. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!