اخباراخبار جهان

آژانس دارویی اروپا ارتباط بین واکسن آسترازنکا و عارضه نادر لختگی خون را تائید کرد

 

آژانس دارویی اروپا روز چهارشنبه ارتباط احتمالی بین واکسن آسترازنکا و موارد نادر لختگی خون در دریافت کنندگان این واکسن را تائید کرد.

در گزارش این آژانس آمده است: یکی از محتمل ترین دلایل بروز این عارضه که در اثر کاهش پلاکت های خون ایجاد می شود، واکنش سیستم ایمنی بدن است که منجر به شرایطی مشابه آنچه در بعضی بیماران تحت درمان با هپارین مشاهده می شود، می گردد. به گفته یکی از مقامات ارشد آژانس دارویی، تا کنون 169 مورد لختگی خون مغزی از بین 34 میلیون دریافت کننده واکسن آسترازنکا در منطقه اقتصادی اروپا گزارش شده است.

به نوشته نشنال پست، گزارش جدید آژانس دارویی با تغییر موضع نسبت به گزارش قبلی که هرگونه ارتباط بین عارضه لختگی خون با این واکسن را رد می کرد، مانع جدیدی در مبارزه جهانی با پاندمی محسوب می شود. همچنین، می توان این گزارش را ضربه سنگینی به شرکت آسترازنکا دانست که تا پیش از این، با همکاری دانشگاه آکسفورد، گوی سبقت را در تولید و توزیع واکسن از شرکت های رقیب ربوده بود.

به دنبال انتشار این گزارش، روز گذشته رئیس اتحادیه اروپا طی نامه ای از همه وزرای بهداشت کشورهای عضو برای شرکت در یک جلسه فوق العاده آنلاین جهت تصمیم گیری درباره این واکسن و منطبق کردن برنامه های واکسیناسیون با گزارش جدید آژانس دارویی دعوت کرد.

بریتانیا نیز از امروز به توصیه نهاد قانونگذار خود تزریق واکسن آسترازنکا را به افراد زیر 30 سال متوقف کرد. اما به گفته جاناتان ون تام، معاون افسر پزشکی انگلیس، با توجه به ذخیره واکسن بریتانیا، این توصیه تاثیری در زمانبندی تکمیل واکسیناسیون تاثیری نخواهد داشت و افراد زیر 30 سال با واکسن های مادرنا و فایر واکسینه خواهند شد.

 

 

کمیته واکسن آلمان نیز به افراد زیر 60 سال که یک دوز از واکسن آسترازنکا را دریافت کرده بودند، توصیه کرد برای دریافت دوز دوم مراجعه کنند اما در صورت عدم تمایل، می توانند دوز دوم را از سایر واکسن های موجود انتخاب کنند. این کمیته اعلام کرد دریافت دو دوز از دو واکسن متفاوت در جوان تر ها ضرر یا خطری به دنبال نخواهد داشت.

البته مطالعه درباره تاثیر دریافت دو دوز از دو واکسن متفاوت همچنان ادامه دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست