مقالاتمقالات اجتماعی

آنچه والدین باید در آستانه آغاز مدارس درباره قوانین کوویدی بدانند

 

اگر فرزندانی دارید که قرار است از این هفته به مدرسه بروند احتمالا در میان حجم عظیمی از اطلاعیه ها و مقررات مربوط به کووید سر درگم مانده اید و نمی دانید مثلا در صورت بروز علائم ساده ای مانند آبریزش بینی در یکی از بچه ها، تکلیف بقیه فرزندانتان چه می شود.

آیا آنها می توانند در مدرسه حضور پیدا کنند؟ در صورتی که واکسینه شده باشند چه؟ کی و چگونه باید تست بدهند؟ و فهرست این سوالات با توجه به بازگشایی برنامه های فوق العاده مدارس، و شیوع رو به افزایش ویروس دلتا می تواند طولانی تر هم باشد.

وبسایت استار برای پایان دادن به سر درگمی شما و نجاتتان از سرچ های طولانی در سایت ها و اطلاعیه های مختلف، مهم ترین اطلاعاتی را که والدین باید پیش از شروع مدارس بدانند گردآوری کرده است که در زیر می خوانیم.

 

در صورت مشاهده کدام علائم، نباید فرزندمان را به مدرسه یا مهد بفرستیم؟

 

 

امسال این علائم به عنوان زنگ خطر محسوب می شود و ماندن در خانه و قرنطینه شدن را ایجاب می کند.تب بالای 37/8 درجه سانتیگراد یا لرز؛ سرفه؛ تنگی نفس؛ کاهش یا از دست دادن حس بویایی یا چشایی؛ علائم گوارشی مانند تهوع، اسهال و استفراغ.حتی افرادی که به طور کامل واکسینه شده اند نیز در صورت بروز هر یک از این علائم باید از حضور در مدرسه خودداری کنند.

ضمنا، کارشناسان سلامت به والدین توصیه می کنند در صورت مشاهده علائم خفیف تری مانند آبریزش بینی یا گلودرد نیز فرزندشان را به مدرسه نفرستند و برای انجام تست کووید اقدام کنند، زیرا مواردی از ابتلا به کووید-19 در میان کودکان با همین علائم ساده مشاهده شده است.

 

در صورت بروز کدام علائم انجام تست کووید الزامی است؟

همه علائمی که در بالا گفته شد انجام تست را الزامی می کند. والدین می توانند نزدیک ترین مراکز انجام تست به محل سکونت خود را به صورت آنلاین پیدا کرده و به آن مراجعه کنند. ضمن اینکه قرار است امسال مدارس به کیت های تست PCR خانگی نیز مجهز شوند که پروسه انجام تست را برای بچه ها و خانواده هایشان تسهیل و تسریع خواهد کرد.

 

پس از مشخص شدن نتیجه تست چه می شود؟

در صورت مثبت شدن نتیجه تست، والدین باید مراتب را به مدرسه اطلاع دهند و فرزند خود را در خانه قرنطینه کرده و برای انجام تست همه اعضای واکسینه نشده خانواده اقدام کنند. اداره سلامت تورنتو نیز جهت دادن اطلاعات بیشتر با این خانواده ها تماس خواهد گرفت. اما اگر نتیجه تست منفی شود و دانش آموز ظرف 10 روز قبل از آن، در تماس نزدیک با یک فرد مبتلا نبوده باشد، می تواند 24 ساعت پس از بهبودی علائم به مدرسه برگردد. همچنین، دانش آموزانی که از انجام تست اجتناب کنند، دو گزینه پیش رو خواهند داشت: یا اینکه 10 روز خود را در خانه قرنطینه کنند و روز یازدهم، در صورت بهبود علائم، به مدرسه برگردند و یا یک گواهی پزشک دال بر عدم ارتباط بین علائم خود با کووید-19 به مدرسه ارائه کنند. در این صورت هر زمان علائم مشاهده شده بهبود یافت می توانند دوباره در کلاس های حضوری شرکت کنند. البته پزشکان اطفال گزینه تست را مطمئن تر می دانند و از ارائه گواهی عدم ابتلای دانش آموز به کووید، بدون انجام تست، اکراه دارند.

 

در صورتی که دانش آموزی علائم خطر را داشته اما ظرف 90 روز گذشته نیز به کووید مبتلا شده باشد، تکلیف چیست؟

هرچند گفته می شود آنتی بادی حاصل از ابتلا به ویروس به طور متوسط تا 90 روز در بدن باقی می ماند، اما نمی توان احتمال ابتلای مجدد را با قطعیت رد کرد. در این شرایط، هم احتمال ابتلا به سویه جدید ویروس وجود دارد و هم ممکن است مثبت شدن نتیجه، به دلیل چسبیدن بقایای ویروس از ابتلای قبلی به کیت تست PCR باشد. بنابراین در این مورد خاص، معمولا اداره سلامت از دانش آموز می خواهد مجددا تست را انجام دهد. سپس کارشناسان این اداره نتایج تست ها را بررسی کرده و نتیجه را به خانواده اعلام می کنند.

 

آیا اگر یکی از علائم در دانش آموز مشاهده شود، خواهر و برادرهای او نیز از شرکت در مدرسه منع می شوند؟

در صورتی که خواهر و برادرهای این دانش آموز به طور کامل واکسینه شده باشند و علائم بیماری را نداشته باشند می توانند در کلاس حاضر شوند. اما در صورتی که خواهر و برادرها واکسن را دریافت نکرده یا فقط یک دوز واکسن را دریافت کرده باشند باید تا منفی شدن نتیجه تست خواهر یا برادر دارای علائم، و حداقل تا 10 روز، در خانه بمانند. البته اگر می خواهند زودتر به مدرسه بازگردند، می توانند بعد از منفی شدن نتیجه تست خواهر یا برادر دارای علائم، تست بدهند و نتیجه منفی را به مدرسه ارائه کنند.

 

شیوع ویروس در مدارس چه طور تعریف می شود؟

اگر ظرف دو هفته بیش از یک مورد نتیجه تست مثبت در بین دانش آموزان یا کارکنان دیده شود و تشخیص داده شود حداقل یکی از این موارد ابتلا با حضور شخص در مدرسه مرتبط بوده است، اعلام outbreak یا شیوع خواهد شد. البته قانون مشخصی برای اعلام تعطیلی کلاس ها یا مدارس وجود ندارد و کارشناسان با توجه به شرایط کلی در هر مورد تصمیم گیری می کنند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست