مقالاتمقالات سیاسی

آنچه محافظه کاران درباره پذیرش پناهجو درک نکرده اند

با نزدیک شدن به انتخابات فدرال کانادا در 20 سپتامبر، محافظ کاران وعده داده اند جای پناهجویانی را که تحت پوشش دولت در کشور اسکان داده می شوند، با پناهجویانی پر کنند که در کانادا اسپانسر شخصی دارند. استدلال این حزب نیز احتمال بیشتر موفقیت گروه دوم نسبت به پناهجویانی است که صرفا با حمایت های دولتی زندگی در کشور جدید را آغاز می کنند. اما به عقیده تحلیلگر وبسایت کانورسیشن، نگاه محافظه کاران به موضوع پذیرش پناهجو خالی از حس بشردوستی و اهداف خیرخواهانه کانادا است. در واقع محافظه کاران به جای توجه به آسیب پذیری و در خطر بودن افراد، موفقیت آینده آنها در کانادا را ملاک پذیرش پناهجو می دانند. 

کانادا از سال 1978 پذیرش پناهجویان را تحت برنامه های دولتی آغاز کرد و برنامه اسپانسرشیپ شخصی را تنها به عنوان راهی برای کمک به افزایش پذیرش به آن افزود؛ برنامه ای که با بروز بحران سوریه، گوی سبقت را از برنامه های دولتی نیز ربود. آمار نشان می دهد تا پیش از آغاز پاندمی، بین سال های 2010 تا 2020، نرخ پذیرش پناهجو از طریق اسپانسر شخصی 400 درصد رشد کرد، در حالی که نرخ پذیرش از طریق برنامه های دولتی تنها 25 درصد افزایش یافت.

دولت لیبرال در سال 2015 با وعده پذیرش 25 هزار پناهجوی سوری روی کار آمد و اکنون نیز با توجه به بحران افغانستان، حمایت از پناهجویان افغان را از طریق برنامه های دولتی و اسپانسرشیپی در دستور کار خود قرار داده است. با اینهمه، پناهجویان در کانادا تنها 15 درصد کل مهاجرانی که سالانه به کشور وارد می شوند را تشکیل می دهد که کمترین میزان در بین کل برنامه های مهاجرتی است.

اما رویکرد محافظه کاران در این راستا صرفا بر اساس قابلیت ادغام افراد در کانادا شکل گرفته است. یعنی در حالی که انتظار می رود معیار انتخاب پناهجو، نیاز افراد به حمایت و محافظت باشد، محافظه کاران در نظر دارند دقیقا افراد آواره و بی پناه را رها کرده و پناهجویانی را بپذیرند که از حمایت خانواده و بستگان برخوردار هستند. این رویکرد نه تنها با اهداف پذیرش پناهجو در کانادا، که کمک به رفع مشکل جمعیت رو به گسترش پناهجویان جهان است، مغایرت دارد بلکه وجهه و جایگاه جهانی کانادا را به عنوان یکی از کشورهای موثر در حل این معضل جهانی تخریب خواهد کرد. ضمن اینکه مطالعات نشان می دهد در بازه زمانی 15 ساله، بین پناهجویانی که تحت حمایت های دولتی قرار داشته با آن دسته از افرادی که به کمک اسپانسر شخصی در کشور پذیرش شده اند، تفاوت بارزی از لحاظ شغل و کیفیت زندگی وجود ندارد.

 


برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست