مقالاتمقالات پزشکی

آنچه زنان جوان باید در مورد سرطان پستان بدانند 

تری کولس – هافینگتون پست

اغلب تصور می شود، سرطان پستان بیماری افراد سن و سال دارتر است. البته احتمال ابتلای زنان در دهه های 20 و 30 سالگی کمتر می باشد. اما غیرممکن نیست. کمااینکه براساس اعداد و ارقام منتشره از سوی شبکه جان به دربردگان از سرطان کانادا، این بیماری بیشترین میزان در بین ابتلاء به انواع سرطان در زنان 20 تا 49 ساله را به خود اختصاص می دهد/ 5 درصد کل مبتلایان به سرطان پستان زنان از 40 ساله به پایین هستند/ شمار زنان این گروه سنی که در اثر آن می میرند، بیش از قربانیان انواع دیگر این بیماری می باشد.
آنچه در پی می آید موارد مهمی هستند، که توجه به آنها ضرورت دارد.

سرطان پستان چیست؟

زمانی که سلول های پستان شروع به تقسیم شدن و رشد خارج از کنترل می کنند و سرانجام غده هایی تشکیل می دهند، ابتلاء به سرطان پستان رخ می دهد. گرچه بیشتر زنان به این بیماری مبتلا می شوند، اما ابتلاء به آن در بین مردان و افراد دارای سایر تمایلات جنسی هم پیش می آید. از آنجا که سرطان پستان انواع گوناگون دارد، درمان آن برای افراد مختلف هم با توجه به نوع بیماری و مرحله آن متفاوت است. 

عوامل افزایش مخاطرات 

 

 

احتمال ابتلاء به سرطان پستان با بالا رفتن سن و سال افزایش پیدا می کند. کمااینکه زنان کانادایی 50 ساله به بالا بیشترین میزان مبتلایان را تشکیل می دهند. براساس اظهارات مسئولان نیروی کار مراقبت های بهداشتی- درمانی پیشگیرانه کانادا، پیشینه شخصی یا خانوادگی ابتلاء به این بیماری، دارای ژن هایی مانند بی آر سی ای آی بودن، داشتن خویشاوند درجه یک دارای این ژن، استفاده از روش پرتودرمانی قفسه سینه پیش از 30 سالگی و یا در خلال هشت سال اخیر، از عواملی هستند که خطر ابتلاء را افزایش می دهند. 

دست اندرکاران انجمن سرطان کانادا نیز نوشیدن مشروبات الکلی به میزان بیشتر از یک جام در هر روز، نداشتن فعالیت بدنی در هر سن و سال، آغاز عادت ماهانه در 11 سالگی یا پیش از آن، بارداری کامل پس از 30 سالگی، و مصرف به ویژه طولانی مدت قرص های ضدحاملگی همزمان حاوی استروژن (هورمون زنانه. ایران جوان) و پروژسترون (هورمون مربوط به قبل از دوره بارداری. ایران جوان) را، از جمله اینگونه عوامل می دانند. 

چالش های منحصر به فرد برای جوانان

به احتمال زیاد سرطان پستان یک جوان با یک مبتلای سن و سال دارتر، به سبب اختلاف سنی شان متفاوت به نظر می رسد. یائسگی زودهنگام و عدم کارایی جنسی، مشکلات باروری، وجود مسایل روانی بیشتر مانند افسردگی و اضطراب، دلنگرانی های فزاینده در مورد شکل بدن پس از جراحی مربوطه، بی ثباتی مالی، و میزان کمتر جان به در بردگان از سرطان پستان، چالش های منحصر به فردی هستند، که جوانان با آنها روبرو می باشند.

توصیه هایی در مورد پستان نگاری

براساس اظهارات مسئولان ائتلاف جان به در بردگان از سرطان پستان، استفاده از پستان نگاری/ ماموگرافی برای زنان زیر 40 سال موثر نیست. زیرا بافت های پستان شان ضخیم می باشد. همچنین زنان از 40 تا 49 ساله نباید این آزمایش را به طور مرتب انجام دهند. چراکه برای آنها زیان هایش بیش از فوایدش می باشند. تنها استثناء، زنان از 40 تا 47 ساله ای هستند، که خطر ابتلاء به این بیماری در آنها زیاد می باشد.
بااینهمه می توانند، به برخی توصیه ها عمل کنند. مثلا با شکل، حالت و احساس پستان های خود آشنایی داشته باشند، و در ننیجه بتوانند متوجه هر تغییری در آنها بشوند. 

برای پیشگیری از ابتلاء به سرطان پستان چه می توان کرد؟ 

اگر عضوی از خانواده مبتلا به این بیماری است یا اینکه آزمایش مربوطه نشان داده ژن مورد اشاره را دارد، خود فرد سالم باید تصمیم بگیرد آیا می خواهد این آزمایش را انجام بدهد، یا ندهد. همچنین در صورت انجام آزمایش و داشتن این ژن با پزشک خود درباره روش های بازدارنده صحبت کند، یا نکند.

مسئولان انجمن مذکور نیز می گویند، با خودداری از نوشیدن زیاد مشروبات الکلی، مصرف نکردن یا ترک دخانیات، خوردن مواد غذایی سالم متنوع شامل میوه ها و سبزیجات، داشتن وزن مناسب و فعالیت های بدنی، از اینگونه روش ها هستند.

چه عوارض و یا تغییراتی باید مدنظر قرار بگیرند؟  

باد کردن پستان ها، قرمز شدنشان، و وجود غده و درد غیرعادی در آنها، عوارض و یا تغییراتی می باشند، که باید مدنظر قرار بگیرند.

در صورت ابتلاء چه باید کرد؟

ابتلاء به سرطان پستان در هر سن و سالی مشکل می باشد. اما امکان دارد مبتلایان جوان به ویژه احساس انزوا کنند، یا شوکه شوند. شبکه مورد اشاره در کتابی زیر عنوان ابتلاء حتی در سنین جوانی، بر نیازهای مبتلایان کم سن و سال تر تمرکز کرده است.
هدف برنامه هایی مانند صورتی/ پینک در تورنتو و سایر نقاط کشور نیز، بیشتر اینگونه مبتلایان و نیازهایشان می باشد.

پزشک مربوطه هم می تواند، یکی از گروه های پشتیبان یا سایر خدمات را به ویژه برای این گروه سنی پیشنهاد کند. 

ترتیب دادن تحویل مواد غذایی، حضور در قرارهای مراجعه به پزشک و یا سایر مراکز لازم، و ترتیب دادن قرارهای دیدار با دوستان و اعضای خانواده، از اقداماتی هستند، که اطرافیان بیمار می توانند برایش انجام دهند.

بنابراین مبتلایان باید بدانند، که تنها نیستند.

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان