مقالاتمقالات پزشکی

آنچه درباره مصونیت در برابر ویروس کرونا می دانیم و آنچه نمی دانیم

به گزارش CBCNews، محققان و دانشمندان پزشکی به سرنخ هایی درباره ویروس کرونا، عامل بیماری کووید-19 رسیده اند، اما هنوز شکاف های اطلاعاتی زیادی درباره کیفیت و مدت مصونیت انسان در برابر این ویروس وجود دارد. اطلاعاتی که نقش بسیار مهمی در اتخاذ سیاست‌ های مناسب برای بازگشایی شهرها و بازگشت مردم به سر کار و زندگی اجتماعی خواهد داشت. سرنخ های موجود نیز بر اساس آنچه از سایر بیماری ‌های ویروسی می‌ دانیم و همچنین تحقیق بر روی بهبود یافتگان از کووید-19  حاصل شده است.

ابتلا چیست؟

ابتلا به معنی رشد میکروب در میزبان انسانی است. 

ابتلا با بیماری فرق می کند زیرا ممکن است موجب هیچ آسیبی به بدن نشود. 

آنچه درباره ابتلا به کووید-19 می دانیم 

 

 

دوره اختفای بیماری، یعنی از زمان ابتلا تا بروز علائم، معمولا بین 5 تا 6 روز است که می تواند بین یک تا 14 روز نیز متغیر باشد. به گفته سازمان بهداشت جهانی، در 80 درصد موارد علائم به صورت خفیف ظاهر می شود. عده ای که علائم در آنها شدیدتر است معمولا یک هفته بعد از شروع علائم، به بستری شدن در بیمارستان نیاز پیدا می کنند. 

مصونیت چیست؟

مصونیت توانایی مقاومت در برابر ابتلا است. یعنی وقتی کسی مبتلا شد بدن او واکنش ایمنی مناسب را نشان بدهد. در این شرایط، بدن هم آنتی بادی های کلی تولید می کند و هم آنتی بادی هایی مخصوص مقابله با آن عامل مخرب خاص. خاطره این عامل مخرب تا مدتی در بدن باقی می ماند و بدن می داند که باید با آن مقابله کند. راه دیگر دستیابی به مصونیت، واکسیناسیون یا وارد کردن ویروس غیرفعال و تضعیف شده به بدن برای ایجاد واکنش ایمنی مناسب است. 

آنچه درباره مصونیت در برابر کووید-19 نمی‌ دانیم 

زمانی که آنتی بادی ها ویروس را به طور کامل از بدن فرد پاک کنند شخص بهبود می یابد. رئیس بخش اورژانس سازمان بهداشت جهانی، دکتر مایکل رایان هفته گذشته گفت در بیشتر موارد انتظار می رود آنتی بادی های تولید شده در بدن تا مدتی از شخص در برابر ویروس محافظت کنند. اما در مورد ویروس کرونای جدید نمی‌ دانیم این محافظت تا چه اندازه ایجاد می شود و برای چه مدت باقی می ماند. ایمنی شناسان می گویند حدود یک هفته بعد از بروز علائم، بدن شروع به ساختن آنتی بادی می‌ کند و یک تا دو هفته بعد از آن، مقدار آنتی بادی به بالاترین سطح می رسد. البته میزان دانسته های محققان درباره کسانی که تست ویروس آنها مثبت می شود اما نشانه های بیماری در آنها بروز نمی کند تقریبا صفر است.

دکتر مارک لئوب، رئیس بخش بیماری های واگیردار دانشگاه مک مستر، که بر روی بیماری های ویروسی مانند آنفولانزا تحقیق می کند، می گوید: دانشمندان و پزشکان نیاز به راه هایی برای اندازه گیری میزان مصونیت در برابر  کووید-19 دارند. عبارت تخصصی این موضوع،  وابسته‌های ایمنی است؛ یعنی اینکه چه میزان از آنتی بادی، بدن را در برابر کووید-19 مصون می‌ کند و این مصونیت چه مدت دوام می آورد.

چرا می‌ خواهند مصونیت را در میان مردم ردیابی کنند

دکتر آلتمن، عضو کمیته فدرال مصونیت در برابر کووید-19 می گوید: داشتن اطلاعات بیشتر درباره واکنش ایمنی به ما کمک می کند بفهمیم چه درصدی از مردم کانادا در معرض ویروس قرار گرفته ‌اند. او می‌ گوید: ما در حال حاضر تنها از کسانی تست می گیریم که علائم بیماری را دارا هستند، اما نمی دانیم چند درصد از مردم بدون داشتن علامت صرفا ناقل ویروس هستند. 

در حال حاضر برای انجام تست آنتی بادی، شخص نمونه کوچکی از خون خود را بر روی کارتریج به آزمایشگاه می‌دهد. کارتریج داخل دستگاه مخصوص قرار می‌ گیرد و وجود یا عدم وجود دو نوع آنتی بادی که نشانه واکنش ایمنی مناسب بدن به کووید-19 است، در خون مشخص می شود. اما به گفته ایمنی شناسان یک پاسخ ساده بله یا خیر کافی نیست. دکتر آلتمن، از نویسندگان مقاله آنچه سیاستگذاران درباره مصونیت در برابر کووید -19 باید بدانند در مجله پزشکی لانست، می‌ گوید: آیا نتیجه مثبت تست آنتی بادی به من این اعتماد به نفس را می دهد که در صف یک کافه شلوغ بایستم؟ در واقع خیر. 

در آزمایشگاه ها از روش پیچیده تری برای تست آنتی بادی استفاده می کنند که در آن افراد را برای مدتی تحت نظر قرار داده و سطح آنتی بادی آنها را اندازه گیری کرده و نظارت می کنند که آیا فرد پس از مدت مشخص علائم بیماری را نشان می دهد یا خیر. 

مصونیت جمعی چیست و چرا اهمیت دارد؟

 مصونیت جمعی زمانی اتفاق می‌ افتد که بیشتر مردم چه به صورت طبیعی و چه از طریق واکسیناسیون در برابر تهاجم و گسترش ویروس مقاوم شده باشند. هرچه تعداد بیشتری از مردم در برابر بیماری مصون شوند حفاظت از افراد آسیب پذیر آسان تر خواهد شد. تعداد افراد مصون شده لازم برای ایجاد مصونیت جمعی بسته به نوع بیماری متفاوت است. دکتر آلتمن هشدار می دهد: ممکن است ما به مصونیت جمعی دل خوش کنیم اما این مصونیت بسیار ضعیف و شکننده باشد؛ در این صورت ما عده ای منفعل خواهیم بود که منتظر شیوع دوباره بیماری نشسته‌ ایم

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!