اخباراخبار کانادا

آنچه باید در مورد دریافت هر دو دوز واکسن کووید-19 بدانید

 

کانادا- مصونیت در برابر ویروس عامل COVID-19 در حال حاضر در کانادا با یک بار تزریق حاصل نمی شود. هر دو واکسن تایید شده، یعنی Pfizer-BioNTech و Moderna بایستی در دو نوبت و با فاصله زمانی خاص از یکدیگر تزریق شوند.  

اما این برنامه ای نیست که در مناطق مختلف کشور به اجرا گذاشته شده است. در حالی که انتاریو تلاش می کند دوزهای واکسن را در حد کافی نگه دارد تا مردم هر دو نوبت را در فاصله زمانی توصیه شده دریافت کنند، بریتیش کلمبیا تزریق دوز دوم را به مدت یک تا دو هفته پس از موعد توصیه شده از سوی تولید کننده به تاخیر انداخته و کبک تاخیر به مراتب طولانی تر را در نظر گرفته است. 

هدف از این تاخیر واکسیناسیون تعداد بیشتری از افراد در اسرع وقت است، اما سوال اینجاست که در صورت طولانی شدن فاصله بین دو دوز، واکسن ها تا چه حد موثر خواهند بود؟ 

دوز توصیه شده به چه صورت است؟ 

دستورالعمل های رسمی می گویند که دو دوز واکسن Pfizer-BioNTech بایستی با فاصله 21 روز از یکدیگر تزریق شود. در حالی که Moderna فاصله 28 روز را توصیه کرده است. 

 

 

کمیته مشورتی ملی ایمن سازی کانادا که از دانشمندان و متخصصان واکسن، تشکیل شده می گوید تمام تلاش ها برای دنبال کردن این برنامه بایستی انجام شوند. اما، به دلیل اینکه محموله های واکسن بصورت تدریجی دریافت می شوند، کمیته مورد اشاره پیشنهاد کرده است تزریق دوز دوم هر دو واکسن حداکثر تا 6 هفته به تعویق بیفتد. 

در بیانیه پنجشنبه 14 نوامبر دکتر ترزا تم، مدیر ارشد بهداشت عمومی کانادا و مقامات ارشد درمانی در استان ها و مناطق آمده است: انعطاف پذیری ایجاد شده با افزایش منطقی فاصله دوزها تا 42 روز در صورت لزوم، با وجود قابل پیش بینی بودن تامین واکسن، با اهداف آژانس بهداشت عمومی برای محافظت هرچه سریع تر گروه های پر خطر، مطابقت دارد.  

چرا به تزریق دو دوز، در فاصله زمانی مشخص، نیاز هست؟ 

دستورالعمل های رسمی در مورد فواصل دوزها از یکدیگر بر اساس داده های آزمایشات بالینی هر تولید کننده، در مورد زمان موثرتر شدن واکسن تزریق شده تدوین شده است.  

اثرگذاری واکسن Pfizer-BioNTech بعد از هر دو دوز حدود 95 درصد و واکسن Moderna حدود 94 درصد می باشد. 

در حالی که تحقیقات نشان می دهد، مصونیت نسبی حتی با دریافت یک دز حاصل می شود، اما در کانادا این اتفاق نظر وجود دارد که پیروی از دستورالعمل های مبتنی بر داده های آزمایشات بالینی بهترین راهکار برای احراز اطمینان از مصونیت است.  

دکتر هاوارد نجو، معاون آژانس بهداشت عمومی کانادا، در جلسه توجیهی پنجشنبه 14 نوامبر گفت: ما نمی دانیم که اثرگذاری واکسن چه مدت ادامه خواهد داشت. می دانیم که اثر آن با دو دوز بهتر است. در مورد تزریق یک دوز، اطمینان نداریم. 

با این حساب اگر فقط یک دوز دریافت کنید، ممکن است به کووید مبتلا بشوید؟ 

به طور بالقوه، بله. 

آزمایشات بالینی نشان داد که میزان محافظت ایجاد شده با یک دوز از هر یک از دو واکسن، کمتر است و همچنین برای واکنش بدن به واکسن به زمان نیاز هست.  به عبارتی مصونیت بلافاصله پس از دریافت واکسن ایجاد نمی شود. 

بالاترین میزان کارآیی گزارش شده برای واکسن Pfizer-BioNTech یک هفته پس از دریافت دوز دوم و برای واکسن Moderna حداقل دو هفته بعد از دریافت دوز دوم است. 

در کبک، مقامات بهداشتی در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه چندین نفر از ساکنان یک مرکز مراقبت طولانی مدت، علیرغم دریافت واکسن فایزر، به کووید-19 مبتلا شده اند. 

این اتفاق سوالاتی را در مورد زمان آلودگی ساکنان به ویروس ایجاد کرده است. دکتر نجو احتمال داد که این افراد قبل از واکسیناسیون به ویروس آلوده شده باشند. 

تحقیقات طولانی مدت برای تایید میزان محافظت افراد با یك دوز واكسن های دو دوزه، و مدت زمان ایمنی که می توان بین تزریق دوزها فاصله انداخت، به یافتن پاسخ سوالات کمک خواهد کرد.   

چرا مناطق مختلف، رویکرد متفاوتی درباره دوزهای واکسن دارند؟

بعضی از استان ها مانند مانیتوبا و ساسکاچوان از برنامه توصیه شده توسط سازندگان واکسن پیروی می کنند. 

از آنجایی که دولت فدرال معتقد است تزریق دوز دوم می تواند حداکثر تا 42 روز به تعویق بیفتد، مناطق دیگر کشور رویکرد متفاوتی را در نظر گرفته اند. 

کبک – یکی از استان های به شدت آلوده کشور – فاصله حداکثر 90 روزه را در نظر گرفته است. کریستیان دوبه، هدف دولت را تزریق دوز اول به تعداد بیشتری از افراد تا قبل از آوریل ذکر کرد. یعنی زمانی که انتظار دریافت محموله های بیشتر از اتاوا می رود. 

آیا می توان دوز واکسن های مختلف را دریافت کرد؟

دکتر نجو گفت، ایده آل این است که دو دوز از واکسن یکسان دریافت شود. 

بدون وجود تحقیقات طولانی مدت، مقامات فدرال بار دیگر بر لزوم پایبندی به رهنمودها تاکید کردند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست