علم و دانش

آنچه باید درباره مسمومیت با مونوکسید کربن بدانید

اگر اخبار هفته گذشته را دنبال کرده باشید، حتما خبر مسموم شدن 46 نفر از جمله چند کودک در یکی از متل های وینیپگ با مونوکسید کربن را شنیدید. در پی نشت مونوکسید کربن، 52 میهمان Super 8  Motel تخلیه و به بیمارستان منتقل شدند. 

برای محافظت از خود و خانواده تان در برابر مسمومیت با این گاز خطرناک، آگاهی از چند نکته مهم درباره آن ضروری است. 

مونوکسید کربن یا CO، گاز بی رنگ، بی مزه و بدون بو ولی بسیار سمی است که از سوختن ناقص چوب، نفت، گاز طبیعی، ذغال سنگ، پروپان و گازوئیل ایجاد می شود. ریسک مسمومیت با این گاز در فصل زمستان بیشتر است. وقتی مونوکسید کربن وارد سیستم تنفسی شخص شود بلافاصله با گلبول ‌های قرمز شخص وارد واکنش شده و باعث می ‌شود كه اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد که اولین عارضه این مساله در ابتدا سوزش چشم‌ ها و تنگی نفس است. پس از سپری شدن زمانی بین 1 الی 2 ساعت بسته به غلظت گاز کربن مونوکسید موجود در مکان، فرد احساس خواب آلودگی و خستگی مفرط می ‌کند. در این حالت اعضای بدن گِزگِز کرده و اگر بدن شخص حساس باشد دچار خونریزی بینی می‌ شود. اگر شخص سعی کند سرپا بایستد دچار سرگیجه به همراه حالت تهوع شده و چشم‌ ها سیاهی می‌ رود.

به گزارش انجمن آتش نشانان انتاریو، مونوکسید کربن سالانه جان حداقل 50 نفر در کانادا را گرفته و صدها نفر را راهی بیمارستان می کند. متاسفانه مسمومیت شدید و بالا بودن غلظت گاز حتی سبب فرو رفتن فرد به حالت کما و مرگ می شود. 

با اینکه بسیاری از افراد علیرغم قرار گرفتن در معرض 1 تا 70 ppm این گاز علائم مسمومیت را بروز نمی دهند، اما بیماران مبتلا به نارسایی قلبی درد قفسه سینه را تجربه می کنند. با افزوده شدن غلظت گاز از 70 ppm، علائم آشکارتر می شود. غلظت بالای 150 ppm  سبب از دست دادن هوشیاری و مرگ می شود. 

خطر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن برای حیوانات خانگی نیز وجود دارد و به دلیل اینکه معمولا حیوانات خانگی زمان بیشتری از صاحب شان را در خانه سپری می کنند، در صورت نشت گاز در محیط خانه با علائم جدی تر روبرو می شوند. 

برای محافظت از خود در برابر مسمومیت چه باید کرد؟ به توصیه وزارت بهداشت و درمان کانادا، در هر خانه باید حداقل یک دستگاه هشدار مونوکسید کربن و همچنین دستگاه هشدار دود وجود داشته باشد. در صورت به کار افتادن آلارم مونوکسید کربن، بلافاصله محل را تخلیه کنید و پس از خروج از محل با 911 تماس بگیرید. تنها پس از رفع اشکال و توقف کامل نشت گاز به خانه بازگردید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان