صفحه اصلی / فرهنگ و هنر / آنتونیو باندراس در نقش همشهری‌اش پیکاسو

آنتونیو باندراس در نقش همشهری‌اش پیکاسو

Razi-Clinic

بازیگر اسپانیایی که می‌خواست فوتبالیست شود، با فیلم‌های <پدرو آلمادوار> وارد عرصه فیلمسازی شد و او را بسیاری به خاطر نقشش در فیلم <نقاب زورو> یا The Mask of Zoro می‌شناسند؛ از کارهای جدیدش، همشهری اش <پیکاسو> و همینطور جان‌به در بردن از یک سکته‌ قلبی می‌گوید.

<آنتونیو باندراس> از سر صحنه‌ سریال جدیدش که می‌آید، خسته است. فیلمبرداری فصل جدید سریال Genius که درباره‌ <پابلو پیکاسو> است، در شهر <بوداپست> کشور مجارستان، تازه به پایان رسیده است. امروز، صحنه مرگ پیکاسو در ویلایش و در سال 1973، فیلمبرداری شده و <باندراس> می‌گوید به شدت خسته است. برای تبدیل <باندراس> به این نقاش سبک کوبیسم در سن 91 سالگی، تمام سر او به همراه ابروهایش تراشیده شده و سپس با استفاده از اعضای مصنوعی، گریم و موی مصنوعی، صورت او را تا حد امکان به صورت این هنرمند شبیه کرده‌اند.

پروژه‌ این سریال و فیلمبرداری پنج‌ماهه‌اش هم البته شکل دیگری از خستگی را به او داده است. او می‌گوید: <یک جور خستگی روزانه داریم که وقتی ساعت چهار صبح میایی سر صحنه و گریم چهارساعته شروع می‌شود، به سراغت می‌آید. نوع دیگرش خستگی پنج ماه فیلمبرداری است. ولی خستگی بخشی از طبیعت این کار است>.

اما حتی در سن 57 سالگی، با یا بدون خستگی، و بدون مو و ابرو، او همچنان <آنتونیو باندراس> است، ستاره‌ اسپانیایی مومشکی سینما. <باندراس> خود می‌گوید که او و <پیکاسو> هر دو اهل شهر <مالاگا> هستند. او می‌گوید: <او دو تا خیابان آن طرف‌تر از محل زندگی من متولد شده بود. وقتی مادرم مرا به مدرسه می‌برد، به خانه‌ او اشاره می‌کرد و می‌گفت: پیکاسو اینجا به دنیا آمده است>.

<باندراس> می‌گوید شخصیت پیکاسو برایش همیشه جذاب بوده: <وقتی شروع کردم نقاشی‌هایش را ببینم، موضوعی که مرا جذب کرد، راحتی او با سبک‌های مختلف بود. ما نقاشان بزرگ زیاد داریم، مثل هنری ماتیز و دیگران، ولی هیچ کدام شان این همه سبک مختلف را با موفقیت امتحان نکرده‌اند>.

<باندراس> مشترکات دیگری هم با <پیکاسو> دارد: او هم حرفه‌اش را در سالن تئاتر شهر <مالاگا> شروع کرد. پس از آن که یک حادثه و جراحت ناشی از آن، امیدهای او به فوتبالیست شدن را از بین برد، او به این تئاترو سپس به <مادرید> رفت؛ جایی که <پدرو آلمادوار> معروف او را پیدا کرد. او و <آلمادوار> در پنج فیلم همکاری کردند. فیلم هایی که <آلمادوار> را به شناخته‌شده ترین کارگردان اسپانیا تبدیل کرد و <باندراس> را در رادار هالیوود قرار داد. پس از ورود به هالیوود، <باندراس> از جو آوانگارد فیلمسازی در اسپانیا فاصله گرفت. او این فاصله را گاهی با حضور در آثار معتبری چون Philadelphia و گاهی کارهای عامیانه‌تر مثل Desprado حفظ کرد تا عاقبت به بازآفرینی قهرمان شنل‌پوش در The Mask of Zoro برسد. در سال‌های اخیر، <باندراس> همچنین به کارهای انیمیشین پرداخت و صداپیشگی نسخه‌های کمدی از کاراکترهای معروفش را در آثار انیمیشن مثل Shrek و Puss in Boots بر عهده گرفت.

<باندراس> در سال 2015 و پس از طلاق از <ملانی گریفیت> بازیگر سینما، در کالج هنر و طراحی Central Saint martins ثبت نام کرد تا ایده‌ عجیبش در طراحی لباس را به نتیجه برساند؛ بازگرداندن شنل به مد لباس‌های مردانه. او به مجله‌ کالج مذکور گفته بود: <دوست دارم روی شنل آزمایش کنم. به نظرم این تکه‌ لباس، پتانسیل‌های خاصی دارد. از آن هم بگذریم، طرح این ایده از سوی بازیگر نقش زورو، کاملا منطقی است>.

گرچه هنگامی که مجموعه‌ طراحی لباسهای او در 2016 به دنیای مد و سپس بازار وارد شد، متاسفانه از شنل خبری نبود. او در آن زمان گفت: <می‌خواستم این کار را سر وقت و به‌درستی انجام دهم>.

پروژه‌ این سریال که توسط کانال National Geographic  تولید و پخش می‌شود به دو دلیل برای <باندراس> اهمیت دارد. یک دلیلش این است که او به موضوع داستان و فضایی که <پیکاسو> در آن زندگی کرد، نزدیک است. دلیل دیگر این است که این نخستین حضور <باندراس> در یک شبکه‌ معتبر تلویزیونی و نشانگر بازگشت او به ایفای نقش‌های جدی در آغاز پرده‌ شوم از زندگی حرفه‌ای اش است. سریال Genius تا کنون برای 10 جایزه امی نامزد شده و همچنین نخستین پروژه‌ بزرگ <باندراس>، پس از سکته‌ قلبی او است. او درباره‌ این سکته که در ماه ژانویه سال گذشته اتفاق افتاد، می‌گوید: <راستش را بگویم، ترسناک بود. انگار چیزی بود که قبلا درباره‌اش می‌دانسته‌ای و بعد آن را به وضوح جلوی چشمت می‌بینی…و اینکه مرگ یک موضوع کاملا واقعیست>.

اما آیا این حادثه او را تغییر داده است؟ او می گوید: <سیگار را ترک کردم. کلی ورزش می‌کنم. داروهایی که دکترها تجویز کرده‌اند می‌خورم. فکر کردم کارم را کمی سبک تر کنم، ولی تصمیم گرفتم این کار را نکنم چون دلم برای زندگی‌ام تنگ شده بود>. او می‌گوید دوست دارد زندگی کند: <نمی‌خواهم طوری زندگی کنم که انگار قبلا مرده‌ام. می‌خواهم زندگی‌ام را زندگی کنم. وقتی هم که مردم، که مرده‌ام>.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *