علم و دانش

آموزش بازی ویدیویی به خوک توسط پژوهشگران کانادایی 

 

اینطور که به نظر می رسد خوک ها بسیار باهوش تر از آن هستند که تصور می شد. محققان کانادایی به 4 خوک نحوه کار با جویستیک و حرکت دادن مکان نما (cursor) روی مانیتور با پوزه شان را یاد داده اند.

هر کدام از این 4 خوک، تا حدی درک مفهومی از بازی و ارتباط بین حرکت جویستیک و مکان نما را نشان دادند. این در حالی بود که خوک ها دوربین هستند و انگشت شست هم ندارند. دانشمندان توانایی بازی ویدیویی با توجه به ویژگی های فیزیکی خوک ها را چشمگیر می دانند. 

مطالعات قبل نشان داد که خوک ها قادر به یادگیری فرمان های ساده ای مانند بیا و بنشین تا رفتارهای پیچیده تر می باشند. یک مطالعه قبلی حتی نشان داد که خوک ها می توانند از آینه برای یافتن غذای مخفی شده در یک فضای بسته استفاده کنند. مطالعه دیگر توانایی استفاده از ابزار را نزد این حیوان نشان داد.

دانشمندان در مرحله نخست آزمایشات، از خوراکی برای نزدیک کردن حیوان به جویستیک که مقابل مانیتور کامپیوتر قرار داده شده بود و لمس آن با پوزه شان، استفاده کردند. در مرحله بعدی، به این حیوانات بازی ویدیویی که روی مانیتور نشان داده می شد را یاد دادند.  هدف از این مرحله استفاده از جویستیک برای حرکت دادن مکان نما یا cursor به طرف 4 نشانه یا هدف بود. 

پژوهشگران دریافتند که توانایی انجام این کار تصادفی نبود و به عبارتی خوک ها قادر به درک ارتباط بین حرکت جویستیک و حرکت مکان نما روی صفحه مانیتور بودند. 

 

 

البته مهارت خوک ها در بازی ویدیویی به اندازه مهارت میمون ها که در آزمایشات قبلی به کار گرفته شده بودند، نیست. 

مطالعات آینده روی خوک ها ممکن است بلندپروازانه تر باشد. مثلا برای تعیین اینکه آیا می توان از کامپیوتر برای برقراری ارتباط مستقیم تر با خوک استفاده کرد، همانطور که در آزمایشات با میمون ها استفاده شده است؟ 

یافته های کامل این مطالعه جالب در مجله Frontiers in Psychology منتشر شده است.  

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست