اخباراخبار کانادا

آمریکا: ادعای کانادا در مورد مالکیت گذرگاه شمال غربی مشروع نیست

bahman-azimi-gif

واشنگتن- گذرگاه شمال غربی یا Northwest Passage مسیری دریایی است که اقیانوس اطلس شمالی را از راه اقیانوس شمالگان و در امتداد ساحل شمالی آمریکای شمالی و از طریق راه های دریایی میان مجمع الجزایر قطبی کانادا به اقیانوس آرام متصل می سازد.

کانادا ادعای مالکیت گذرگاه را دارد اما مارک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، طی سخنرانی دوشنبه خود در شورای شمالگان یا Arctic Council این ادعا را نامشروع خواند. سخنان پومپئو با انتقاد گسترده کارشناسان کانادایی روبرو شده و تحریک آمیز توصیف شده اند.

پومپئو همچنین درباره حضور روزافزون چین و تحرکات نظامی روسیه در شمالگان هشدار داد و آن را تهدیدی برای امنیت آمریکای شمالی دانست. پومپئو گفت: هیچ کس نمی تواند برنامه های بلندپروازانه روسیه در قطب شمال را انکار کند. ولی بایستی اذعان کنیم که روسیه تنها کشوری نیست که ادعای مالکیت بر منطقه را دارد. آمریکا در مورد مالکیت گذرگاه شمال غربی، اختلاف نظر اساسی با کانادا دارد.

آب های بین اقیانوس اطلس و آرام از میان جزایر کانادایی می گذرد اما دو کشور بر سر اینکه این منطقه جزو آب های تحت کنترل کانادا محسوب می شود یا آب های بین المللی، اختلاف نظر دارند. با آب شدن تدریجی توده های یخ در قطب شمال، گذرگاه شمال غرب می تواند به عنوان یک مسیر مهم برای تردد کشتی های تجاری تلقی شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان