اخباراخبار کانادا

آمار شوکه کننده مرگ های بیش از انتظار در کانادا طی 9 ماه اول پاندمی

 

نرخ مرگ و میر در 9 ماه اول پاندمی، حتی در استان هایی که کمتر درگیر کووید شده بودند، بسیار بالاتر از ارقامی است که آمار رسمی نشان می دهد. به گزارش گلوب  اند میل، با اینکه بیشتر آمار مرگ و میر در این دوران مربوط به دو استان انتاریو و کبک بود، نرخ مرگ های بیش از انتظار- تعداد مرگ هایی که بیشتر از میانگین سال های اخیر رخ داده اند- در استان های غربی بالاتر بوده است.

آمار حاکی از آن است که احتمالا برخی استان ها در شمارش موارد مرگ و میر بر اثر پاندمی ناخواسته دچار اشتباه شده و با حاشیه خطای زیاد، آن را کمتر از تعداد واقعی گزارش کرده اند.

اما دولت های این استان ها استدلال می کنند این آمار بالای مرگ و میر احتمالا ناشی از عدم مراجعه بیماران غیر کوویدی به بیمارستان از ترس ابتلا به کووید-19 و در نتیجه فوت آنها در خانه است.

بین ماه های مارچ و نوامبر سال گذشته، آمار مرگ و میر بیش از انتظار در بریتیش کلمبیا 6 برابر آمار مرگ و میر ناشی از کووید در این استان، و در ساسکاچوان 10 برابر بود. این افزایش مرگ و میر که هیچ توضیح منطقی برای آن وجود ندارد، نشان می دهد احتمالا صدها و حتی هزاران مورد فوتی مبتلا به کووید از آمار رسمی جا مانده است. به گفته دکتر تارا موریتوری، استاد پاتوبیولوژی دانشگاه تورنتو، اپیدمی کووید در کانادا بسیار بزرگ تر از چیزی بوده است که تصور می کنیم.

دکتر موریتوری پس از بررسی و مقایسه آمار رسمی مرگ های ناشی از کووید و آمار کلی مرگ و میر، و همچنین کم کردن آمار کسانی که بر اثر اوردوز جان خود را از دست داده بودند، با نتیجه شوکه کننده ای مواجه شد. 

 

 

برای مثال، در بریتش کلمبیا، پس از کم کردن آمار مرگ و میر اوردوز از آمار کلی، می بینیم 1650 مورد مرگ بیش تر از میانگین سال های اخیر رخ داده در صورتی که آمار رسمی مرگ و میر ناشی از کووید-19 فقط شامل 290 مورد است. 1099 مورد از تعداد مرگ های مازاد در میان افراد بالای 64 سال رخ داده است. در ساسکاچوان اختلاف از این هم بیشتر است: یعنی 293 مورد مرگ مازاد در برابر 29 مورد مرگ ناشی از کووید-19. دکتر موریتوری با بررسی و مقایسه آمار همه استان ها به جز کبک به عنوان مرکز پاندمی در کانادا، متوجه شد در 9 ماهه اول پاندمی، به جز آمار فوتی های نسبت داده شده به ویروس، 3000 مورد مرگ بیش از انتظار گزارش شده که هیچ توضیحی برای آنها وجود ندارد. او به این نتیجه رسید که در ارائه آمار در کانادا یک حلقه گم شده وجود دارد.

دکتر مویتوری با اشاره به وجود همین اختلاف در آمریکا و بریتانیا اظهار داشت: کم شمردن آمار مرگ و میر ناشی از ویروس به دلیل جدید بودن بیماری و علائم گوناگونی که ایجاد می کند، یک ترند جهانی است و دلیلی ندارد که ما خود را از ان مصون بدانیم. او در دفاع از ادعای خود ادامه داد: بریتیش کلمبیا کمترین سرانه انجام تست کووید را دارد و  در عین حال، بالاترین اختلاف بیم مرگ های ناشی از پاندمی و مرگ های بیش از انتظار را در این استان شاهد هستیم. این در حالی است که آمار مرگ و میر ناشی از پاندمی در کبک بیش از تعداد مرگ های بیش از انتظار است که می تواند به علت مرگ بسیاری از سالمندان در نتیجه کهولت سن یا سایر بیماری ها باشد که پزشکان و پرستاران آن را مرگ ناشی از کووید تشخیص داده اند. 

دکتر موریتوری با تاکید بر لزوم انتشار سریع آمار رسمی مرگ و میر در هر استان طی ماه های موج دوم، دسترسی به آن را ابزاری ضروری برای دستیابی به تصویر واقعی موج دوم پاندمی در کانادا دانست.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست