مقالاتمقالات پزشکی

آمار خطرناک ویدیوهای یوتیوب که کودکان را هدف می‌گیرند

در آینده‌ دور و پس از جنگ جهانی نهایی و نابودی کامل، هنگامی که باستانشناسان دیجیتال بخواهند دنیای آنلاین را حفاری کنند تا درباره‌ زندگی انسان‌ها آگاهی کسب کنند، می‌توانند به یوتیوب مراجعه کنند. شمار ویدیوهای سایت یوتیوب، بسیار بیشتر از آن است که فکر می‌کنید. تخمین زده می شود که در هر دقیقه، 300 ساعت ویدیو در سرورهای یوتیوب آپلود می‌شود. این شمار به شدت زیاد ویدیوهایی که بر روی آنها مراقبت و کنترلی صورت نمی‌گیرد، باعث شده یوتیوب در مرکز مباحثات مربوط به آزار اینترنتی و رواج اطلاعات نادرست قرار گیرد. بنیاد پژوهشی Pew برای درک بهتر آنچه در این دنیای ویدیویی روی می‌دهد، به تازگی گزارشی را منتشر کرده که یک هفته در زندگی کانال‌های پرطرفدار یوتیوب نام گرفته است. 

 

در این گزارش، پژوهشگران، 43 هزار و 770 کانال یوتیوب که بالای 250 هزار عضو داشتند را در نظر گرفتند و ویدیوهایی را که این کانال‌ها در هفته‌ نخست سال 2019 آپلود کرده بودند را بررسی کردند. یافته‌های آنها، نگران‌کننده است، چرا که بررسی‌ها نشان داده این کانال‌ها در طول یک هفته، نزدیک به 250 هزار ویدیو آپلود کردند که در کل شامل 48 هزار و 486 ساعت برنامه می‌گردد. هر کدام از ویدیوها، به طور متوسط 12 دقیقه طول داشته و در همان یک هفته، 14 میلیارد و 200 میلیون ویو (تماشاگر) دریافت کرده بودند.

این گزارش، همچنین نشان می دهد که بیشتر برنامه‌های تولید شده برای یوتیوب توسط گروه کوچکی از برنامه‌سازان این سایت تولید می‌شوند. بدین ترتیب، 10 درصد از 43 هزار و 770 کانال مورد پژوهش، 70 درصد از ویدیوها را تولید کرده بودند. 

 

 

اما بنیاد پژوهشی Pew مطالعه‌ای جداگانه بر روی ویدیوهای تولیدشده به زبان انگلیسی (17 درصد از کل) انجام دادند که به بررسی عنوان، واژه‌های کلیدی و موضوع ویدیو پرداختند. آنها دریافتند که ویدیوهایی که کودکان را هدف می‌گیرند و همچنین ویدیوهایی که کودکان زیر 13 سال در آنها حضور دارند، پرطرفدارترین ویدیوها به شمار می‌روند. این پژوهشگران توضیح می‌دهند اهمیت این مساله از این جهت است که سایت یوتیوب، برای کودکان ساخته نشده است. و در گزارش خود می‌نویسند: باید توجه داشت که مقامات یوتیوب، با قاطعیت می‌گویند که سایت آنها برای کودکان زیر 13 سال مناسب نیست. این سایت، یک شاخه‌ جداگانه به نام YouTube Kids دارد که مخصوص کودکان است.

اما شمار بالای ویدیوهایی که کودکان را هدف قرار می‌دهند یا با حضور کودکان ساخته می‌شوند، هم عجیب و هم هشداردهنده است. روانشناسان، مدت هاست می دانند که کودکان، خیلی راحت‌تر از بزرگسالان متقاعد می‌شوند و به همین خاطر است که قوانین پیرامون تبلیغاتی که برای کودکان ساخته می‌شوند، بسیار سختگیرانه هستند. از سوی دیگر، کودکان به تماشا کردن و تقلید از یکدیگر علاقه‌ زیادی دارند. بسیاری از ویدیوهای یوتیوب دربردارنده‌ پیام‌های سیاسی، تبلیغاتی و یا متقاعدکننده هستند و آمارهای ارائه شده، این گمان را ایجاد می‌کند که برنامه‌سازان یوتیوب، ممکن است از این ضعف روانشناختی کودکان سوءاستفاده کنند. 

از دیگر یافته‌های این پژوهش این است که ویدیوهای انگلیسی‌زبانی که درباره‌ سیاست هستند، بیشتر به سراغ سیاست بین‌الملل می روند و نه سیاست داخلی ایالات متحده آمریکا. و سرانجام، این گزارش نشان داده که ویدیوهایی که راجع به بازی‌های ویدیویی هستند، همیشه در گروه ویدیوهای پرطرفدار یوتیوب هستند.

گزارش بنیاد Pew در شرایطی حساس در سیاست آمریکا منتشر می‌شود. در هفته‌ جاری، وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که دارد طرحی را برای بررسی ساختار کمپانی‌های بزرگ دنیای آنلاین، اجرا می‌کند. این نخستین طرح تحقیق و تفحص از غول‌های دنیای آنلاین مانند Amazon، Facebook و Google است که این آخری، مالک سایت YouTube نیز می‌باشد. گرچه پژوهش‌های Pew  از گسترش قدرت و نفوذ اجتماعی و فرهنگی سایت‌هایی مانند یوتیوب خبر می‌دهد، اما قدرت مالی بهت‌آور این کمپانی‌ها، خود حکایت دیگری است. این‌ها بنگاه‌هایی تجاری هستند که عدم شفافیت شان در مورد مسایل مالی، تحلیلگران اقتصادی را به ستوه آورده است. مایکل پَچِر، تحلیلگر اقتصادی در شرکت Wedbusg Securitis می‌گوید: به نظر من مقاومت آنها در برابر ارائه اطلاعات شبیه پارانویا است، انگار این افراد می‌ترسند اقرار کنند بخشی از کمپانی‌هایشان آنچه را قرار است انجام دهند، به درستی به انجام نمی رسانند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0