صفحه اصلی / اخبار / آمار تکان دهنده هشتاد درصد زنان عضو فرقه اسماعیلیه ختنه شده اند!

آمار تکان دهنده هشتاد درصد زنان عضو فرقه اسماعیلیه ختنه شده اند!

behzad-azizi

تورنتو- به نقل از Toronto Star و بر اساس نتایج به دست آمده از نظرسنجی که گزارش آن اخیرا به دولت فدرال ارائه شده است، 80 درصد از زنان پیرو فرقه اسماعیلیه (Dawoodi Bohra) که در میان جوامع جنوب آسیا پیروان زیادی دارد، قربانی ختنه دختران شده اند. متاسفانه دو نفر از شرکت کنندگان در نظرسنجی مدعی شدند که ختنه آنها در کانادا اتفاق افتاده است.

در سال 1997، ختنه دختران  (Female Genital Mutilation)، به فهرست جرائم کیفری اضافه شد.

ختنه دختران که بیشتر در جوامع آفریقا رایج می باشد، از سوی اعضای این فرقه اسلامی که در دهه 1500 میلادی از یمن به گجرات (هند) مهاجرت کردند نیز، انجام می شود.

تحقیقات و نظرسنجی مورد اشاره که توسط سازمان Sahiyo (متشکل از مخالفان ختنه دختران و اعضای فرقه Dawoodi Bohra) در فوریه سال گذشته به پایان رسید و گزارش آن در ژوئن 2016  به وزارت امور خارجه کانادا ارائه شد. دولت فدرال می گوید که مشغول بررسی گزارش می باشد. طی تحقیقات، مشخص شد که بیش از 80 درصد از 385 زن عضو فرقه <داوودی>، از جمله 18 شرکت کننده کانادایی که خود قربانی ختنه دختران هستند، خواهان ممنوع شدن این سنت می باشند و قصد ختنه دختران شان را ندارند.

ختنه دختران یا همان عمل ناقص سازی یا مثله کردن جنسی زنان به چند روش بر روی دختران خردسال (حتی یک ساله) انجام می شود که یکی از آنها بریدن بخشی از یا کل کلیتوریس می باشد. این عمل به دلایل مختلف، از جمله دلایل مذهبی، جلوگیری از تحریک جنسی، برای پاکیزگی و همچنین با هدف حفظ آداب و رسوم و سنت انجام می شود.

فرقه Dawoodi Bohra اخیرا با متهم شدن یک پزشک اورژانس در آمریکا به ختنه 100 دختر خردسال خبرساز شد. دکتر جومانا ناگراوالا هم اکنون در زندان بسر می برد. محاکمه او به زودی آغاز خواهد شد.

خبرنگاران نشریه Toronto Star برای تهیه گزارش خود با 3 زن عضو این فرقه گفتگو کرده اند. آنها طی مصاحبه تجربه وحشتناکی که در هند و کنیا از سر گذراندند را شرح دادند. در ادامه تحقیقات Toronto Star مشخص شد که تعدادی از دختران خردسال کانادایی برای ختنه شدن به خارج از کشور برده شده و هزاران دختر نیز در خطر ختنه شدن قرار دارند. برخی از قربانیانی که در انتاریو زندگی می کنند از پزشکان کانادایی خواسته اند که عمل جراحی ترمیمی را بر روی آنها انجام بدهند. بر اساس سوابق موجود در بانک اطلاعاتی انتاریو، طی 7 سال گذشته، 308 عمل جراحی ترمیمی بر روی قربانیان انجام شده است. دولت فدرال، اخیرا مبلغ 350 هزار دلار را در اختیار یک سازمان کبکی قرار داد تا با ختنه دختران در جوامع آسیب پذیر، مبارزه کند.

با اینکه اکثر شرکت کنندگان در نظرسنجی خواهان برچیده شدن این سنت می باشند، اما این کار چندان آسان نیست. هم اکنون حدود 1.5 تا 2 میلیون پیرو فرقه Dawoodi Bohra  در جهان زندگی می کنند، که اکثرا در ایالت های گجرات و ماهاراشترای هند و همچنین پاکستان سکونت دارند.


2 نظرات

  1. salam man yak esmaeli hastam va dar mazhab man en kar anzham namesha shayad dar shakahay dega Ismaili bashad pas lotfan jam nabanded va shakha on ra moshakhas konid

  2. سلام و خسته نباشید.
    من هم اسمعلیه استم در مذهب ما چنین عمل نه جنبه مذهبی دارد و نه اجتماعی. شاید در بین شاخه های فرعی که در طی سالها گذشته از پیکر اسمعلیه جدا شده رواج داشته باشد. زیرا آنان نه رهنمائی دارند و نه راه خودرا به درستی میدانند. آنان طی صدها سال گذشته بدون رهنما و ارشادات باقی مانده اند و اعمال های مختلف را از دیگر شاخه های اسلامی که بنظر شان درست آمده است کاپی کرده اند و از انان پیروی میکنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *