صفحه اصلی / علم و دانش / آمادگی برای ادامه زندگی و کار در دنیای غیرقابل اجتناب فناوری های نوین

آمادگی برای ادامه زندگی و کار در دنیای غیرقابل اجتناب فناوری های نوین

banner-niazmandiha2

روش استفاده ادارات، موسسات و سازمان ها از فناوری ها، دارد دستخوش تغییرات اساسی می شود. در عین حال بسیاری از آنها از جمله برای آن که بتوانند خدمات شان را افزایش دهند و به شکلی موثر کارشان را بهتر کنند، دارند این تغیرات را از الفبای بنیادین فناوری دیجیتال آغاز می کنند. احتمالا روند تبدیل روش به فناوری دیجیتال، به همه کاروبارهای دنیا سرایت خواهد کرد. و حقیقت تلخ این است که ماشینی شدن گسترده، بی تردید سبب کاهش فرصت های شغلی در همه حوزه های کاری از استخراج معادن گرفته تا حمل و نقل و قانون، خواهد شد. در مقابل حوزه های نوین که دارند به وجود می آیند، فرصت های نوین شغلی هم ایجاد می کنند. اما هیچ کس نمی داند آیا شمار اینگونه مشاغل به اندازه ای خواهد بود، که جایگزین آن هایی شوند که فناوری از بین شان برده است؟ زیرا برخی برآورد می کنند، که در خلال 20 سال آینده تا 89 درصد مشاغل کنونی دیجیتالی خواهند شد. ارزیابی بعضی دیگر هم این است که برای هر یک فرصت نوین شغلی در یک مکان، در جایی دیگر سه یا چهار فرصت شغلی موجود از بین خواهد رفت.

البته آینده می تواند مکانی بسیار هیجان انگیز برای هدف قرار دادن بسیاری از چالش های موجود در جامعه امروز، و ایجاد فرصت های نوین شغلی باشد. کمااینکه بخش های صنعتی جدید از جمله فناوری اتومبیل های خودکار می توانند، برای جامعه امکانات عالی به ارمغان بیاورند. بااینهمه امکان دارد تمامی این صنایع بسیار ماشینی، مستلزم قابلیت های متفاوت و نیروی کاری بسیار ماهر باشند. گذار از وضعیت کنونی به این نقش های نوین برای کارکنان در سطوح مختلف از مدیران تا فروشندگان و رانندگان وانت ساده نخواهد بود. بنابراین امکان دارد اینکه بگوییم صبر کنیم ببینیم چه می شود، تا اندازه ای فاجعه آمیزی خطرآفرین باشد. بگونه ای که حتی دولت ها، کسب و کارها و جوامعی را که برای تغییرات آماده نشده اند، فلج کند. پس بهتر است انتظار هر گونه شوک و خطری را داشته باشیم. همچنین از همین حالا جوامع را در وضعیتی قرار دهیم، که مثلا بتوانند برای بیکاری های ناشی از فراگیری گسترده فناوری آماده باشند. در این میان پنج گام عملی که به آنها اشاره می شود، می توانند در این مورد کارایی در خور توجهی داشته باشند.

1- تجربه درآمدها و خدمات بنیادین تضمین شده  

شرکت هایی هم که کارشان ماشینی انجام می شود، به مشتریانی نیاز دارند که کالاها و خدمات شان را بخرند. به همین سبب از جمله مشاهده می کنیم که  بسیاری از دست اندرکاران سیلیکون ولی (محل بزرگ ترین و پیشرفته ترین فناوری های آمریکا) برای تضمین درآمدها و خدمات پایه ای برای همه افراد جامعه، سخن از نوعی مالیات ماشینی به میان می آورند. در مقابل بعضی از دولت ها از روبرو شدن با ایده های در زمینه فناوری خودداری می کنند. در حالی که برخی دیگر نیازهای آن دوره را درک می کنند، و برداشتن گام های لازم از جمله برای دوری از کاهش شدید اجتماعی و شهروندان بالقوه ناآرام را لازم می دانند. کشورهایی از جمله فنلاند و کانادا هم تا هنوز فرصت باقیست، برای درک مفاهیم کلی، ارزیابی تاثیرات اجتماعی و… گام های تجربی برمی دارند، تا خود را برای آینده آماده کنند.

2- گسترش عظیم پشتیبانی برای ایجاد فرصت نوین شغلی

بی تردید مردم باید بر سرنوشت خود کنترل بیشتری داشته باشند. یکی از راه های عملی برای این منظور ایجاد فرصت های شغلی و کسب و کارهای کوچک است، که در برابر مخاطرات جایگزینی فناوری به جای انسان بسیار ایمن تر می باشد.  

3- پژوهش و توسعه در بخش های کلیدی معلومات

اقتصاد رقابتی مستلزم نوآوری های نوین است. بنابراین برای داشتن جامعه ای ایمن، پژوهش و توسعه در بخش های کلیدی ضرورت دارد.  

4- بازاندیشی تحصیلات در کلیه سطوح

برای موفقیت در آینده وجود نیروی کاری هوشمند، با قابلیت تطبیق، و بسیار تحصیل کرده، لازم است. به عبارت دیگر برای تصدی بسیاری از مشاغل نوین آینده، داشتن مدارک دانشگاهی از حداقل ضروریات محسوب خواهد شد. بنابراین همه باید بتوانند برای دوام آوردن و شکوفا شدن در حوزه این مشاغل، فناوری های موجود را درک کنند. پس به افزایش گسترده تحصیلات برای بزرگسالانی نیز نیاز است، که هم اینک تحصیلکرده به شمار می روند. به عبارت دیگر تغییر درون مایه بسیاری از دروس کنونی برای آمادگی جهت کار در موسسات و سازمان های آینده ضرورت دارد. به همین سبب خیلی از کشورها از هم اینک ارائه تحصیلات سطح بالای رایگان را آغاز کرده اند تا از این پیشگیری کنند، که نسل آینده شان از قرض هایی که توان پرداخت شان را ندارند، بی انگیزه و اندوهگین نشوند.

5- پرداختن به چالش سلامت روانی

در جوامع، میزان و شدت و حدت مسایل در پیوند با سلامتی روانی رو به افزایش دارد. یکی از عاقلانه ترین و پیشرفته ترین دیدگاه ها، تامین اعتبار مالی جهت آموزش رواندرمانگرهای امروزی است، تا بتوانند برای کمک به چالش هایی که در خلال چند سال آینده به مشکلات بزرگی تبدیل می شوند، آماده باشند.

البته تمامی پنج پیشنهادی که ارائه شدند، مستلزم مخارجی هستند که انجام آنها را ممکن سازد. اما باید در نظر بگیریم اگر امروز چنین هزینه هایی را نپردازیم، فردا برای بی عملی خود باید زیر بار هزینه های به مراتب بیشتری برویم.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *