مقالاتمقالات اجتماعی

آماده بازگشت داعشی های کانادایی به کشور باشیم!

پلیس سلطنتی کانادا خود را برای بازگشت داعشی های کانادایی که در اسارت نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه قرار دارند، آماده می کند. مشخص نبودن سرنوشت آنها به دلیل خروج قریب الوقوع نیروهای آمریکایی از سوریه، مقامات کانادایی، از جمله پلیس سلطنتی را به اتخاذ تدابیری جهت روبرو شدن با بازگشت آنها به کشور وادار کرده است.
مقامات ادعا می کنند پلیس و دادستانی در حال تنظیم اتهاماتی هستند که به این افراد وارد خواهد شد. اما آنچه که بسیاری از کانادایی ها ممکن است از آن بی اطلاع باشند اینکه دولت قصد اخذ نوعی تعهد نامه یا Peace bond از این افراد را دارد. طبق قوانین کانادا، Peace bond که از سوی دادگاه کیفری صادر می شود، فرد را ملزم به حفظ نظم و صلح برای یک دوره زمانی خاص می کند. این یعنی فردی که تعهد نامه را امضاء می کند، نباید طی این مدت خاص با اتهام کیفری جدیدی روبرو شود. البته این سند قضایی دارای شرایط دیگر از جمله عدم داشتن سلاح و عدم تماس با شخص یا اشخاص یا حضور در مکان های خاص نیز می باشد.

با اینکه بسیاری از اعضای کانادایی داعش در درگیری ها کشته شده اند، اما به گزارش وزارت امور خارجه، نیروهای ارتش دموکراتیک سوریه (تحت حمایت آمریکا)، چندین مرد و زن کانادایی و فرزندان آنها را در اختیار دارند. طی چند هفته اخیر و با تشدید حملات بر علیه آخرین موضع داعش در شمال شرق سوریه، نیروهای ارتش دموکراتیک تعداد بیشتری از داعشی های کانادایی را به اسارت گرفته اند. به گزارش رسانه های بین المللی، هم اکنون بین 800 تا 1 هزار پیکارجوی خارجی (از جمله ده ها انگلیسی، آمریکایی، فرانسوی، آلمانی، بلژیکی و کانادایی) به همراه همسران و فرزندان شان در اختیار ارتش دموکراتیک می باشند. تعداد آنها حدود 4 هزار نفر می باشد.
مقامات ایالات متحده، کشورهای جهان را تشویق می کنند که شهروندان داعشی خود را به کشور بازگردانده و محاکمه کنند. اما مقامات انگلیسی روال دیگری را پیش گرفته و تابعیت این افراد را باطل کرده است تا به این وسیله از بازگشت آنها به کشور جلوگیری شود.

دولت کانادا برای قبل از ورود آنها اقداماتی را در نظر گرفته است. از جمله گذرنامه داعشی های شناخته شده را باطل کرده تا به این ترتیب آنها مجبور به دریافت گذرنامه جدید از یکی از کنسولگری های کانادا باشند. داعشی های کانادایی احتمالا از سوریه خود را به ترکیه خواهند رساند. دولت به همتایان خود در ترکیه توصیه کرده که از بازجویی کانادایی ها درباره نقش شان در داعش خودداری کنند و دستگاه های الکترونیکی آنها را تفتیش نکنند، زیرا این کار ممکن است سبب از بین رفتن مدارکی بشود که می تواند به بازداشت احتمالی و محاکمه آنها در کانادا کمک کند.
اما مشکل، نحوه برخورد با این افراد پس از بازگشت به کشور است. RCMP در مواجهه با داعشی ها 3 راهکار پیش رو دارد: وارد کردن اتهامات کیفری؛ اخذ تعهدنامه تروریسم یا Peace Bond Terrorism؛ و یا بازگرداندن آنها به جامعه و در عین حال تلاش برای اصلاح آنها برای از بین بردن اعتقادات افراط گرایانه. گزینه سوم می تواند شامل ارائه مشاوره مذهبی، مشاوره روانی، مسکن دولتی و مرتبط کردن آنها با یک به اصطلاح جهادی نادم، باشد.
در میان بازداشت شدگان کانادایی، فردی که وظیفه تبلیغ دیدگاه های داعش در رسانه های اجتماعی را داشت و یک کانادایی دیگر که در چندین ویدیوی اعدام اسرا حضور داشت، دیده می شوند. به نظر شما شانس اصلاح و بازپروری اینگونه افراد، چقدر است؟
حامیان ادغام مجدد داعشی ها و اعضای خانواده شان در جامعه کانادا معتقدند که دولت بایستی بخصوص همسران و فرزندان پیکارجویان را با آغوش باز بپذیرد. زیرا این زنان اکثرا در نوجوانی فریب خورده و با ترک خانه و خانواده به داعش پیوستند. یکی از زنان کانادایی، کیمبرلی گوئین پولمن 46 ساله (کانادایی-آمریکایی) اهل همیلتون می باشد که با پیکارجوی داعش ازدواج کرده است. او در مصاحبه اخیرش، پشیمانی عمیق اش را از پیوستن به داعش ابراز کرده است. این ابراز ندامت در حالیست که کیمبرلی در 42 سالگی و در حالی که 3 فرزند بالغ داشت به داعش ملحق شد و نمی تواند به عنوان یکی از دختران نوجوان فریب خورده تلقی شود. دو زن دیگر کانادایی دورا احمد 28 ساله و ایمی 34 ساله می باشند. بنابراین آنها نیز در نوجوانی و خامی به همسری پیکارجویان داعش درنیامده اند. حامیان آنها این واقعیت را نادیده می گیرند که بسیاری از این زنان در کنار همسران خود اسلحه برداشته و بر علیه کشور زادگاهشان وارد جنگ شدند.

باید امیدوار باشیم که پلیس سلطنتی (RCMP)، به وظیفه خود در تامین امنیت مردم کانادا عمل کرده و آماده برخورد با داعشی های بازگشتی باشد. آیا وادار کردن این افراد به امضای تعهد نامه و تعیین شرایط برای آزادی شان کافی است؟ آیا افرادی که سال ها تحت ایدئولوژی افراط گرایانه در خلافت خودخوانده اسلامی زندگی کرده و به احتمال زیاد در انجام وحشیانه ترین جنایات و اعدام ها دست داشتند پس از بازگشت به کانادا زندگی عادی را از سر خواهند گرفت؟ چه اقدامی، جز بازداشت و محاکمه کردن این افراد به جرم فعالیت تروریستی و قتل می تواند از به خطر افتادن امنیت کشور جلوگیری کند؟

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان