اخباراخبار کانادا

آماده افزایش قبض گرمایش در زمستان امسال باشید

در زمستان پیش رو منتظر گرانی گاز باشید اما شرکت های نفت و گاز آلبرتا را به خاطر آن سرزنش نکنید. در واقع چند برابر شدن بهای گاز نتیجه سیاست های پوتین در روسیه و همچنین عدم پیش بینی افزایش ناگهانی تقاضای گاز در دوران پس از پاندمی و مهیا نکردن ذخیره کافی از سوی اقتصادهای بزرگ است. هرچند افزایش 16 الی 19 درصدی بهای گاز در فصل زمستان در تورنتوی بزرگ، برای مردم سنگین است، به نوشته استار، این افزایش در قیاس با کشورهایی که برخلاف کانادا از ذخیره گاز طبیعی بی بهره اند، ناچیز محسوب می شود. 

البته افزایش بهای 66 درصدی در آمریکا طی ماه گذشته با بالا بردن قیمت محصولات وارداتی از این کشور، مردم کانادا را به طور غیر مستقیم تحت تاثیر قرار خواهد داد. و این وضعیت در مورد کالاهای وارداتی از اروپا و آسیا، جایی که قیمت گاز به سه برابر افزایش یافته است، با شدت بیشتری احساس خواهد شد. بدتر از همه، با توجه به نقش چین در تامین کالاهای مورد نیاز کانادا، تاثیر کمبود گاز در این کشور فشار مضاعفی را بر مصرف کنندگان کانادایی وارد خواهد کرد.

چین هم اکنون بسیاری از کارخانجات خود را تعطیل، و گاز مصرفی آنها را به جهت گرمایش ساختمان های مسکونی و غیر صنعتی هدایت کرده است. 

کارشناسان گرانی گاز در کانادا را موقتی ارزیابی می کنند و امیدوارند از تابستان آینده، گاز طبیعی به قیمت پیش از پاندمی برگردد. آنها معتقدند خروج از پاندمی منجر به افزایش ناگهانی تقاضا در سوخت مورد نیاز صنایع و کارخانجات شده است. اما کانادا با توجه به منابع متنوع انرژی مانند انرژی هسته ای، خورشیدی و برق می تواند ظرف دو سال از این بحران عبور کند. 

اما آنچه مهم است گذار کشورهای بزرگ از مصرف سوخت های فسیلی به انرژی پاک است؛ موضوعی که باید اولویت نشست آینده سران کشورهای بزرگ جهان در گلاسگو باشد. در صورتی که این کشورها به وعده های پیشین خود در کاهش تصاعدات گازهای گلخانه ای پایبند باشند، این اجلاس یک موفقیت جهانی محسوب خواهد شد اما اگر همچون گذشته به بی مبالاتی خود در انتشار کربن ادامه دهند، در آینده با مشکلاتی مواجه خواهیم شد که دیگر موقتی نخواهند بود. 

البته تصمیم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، مبنی بر عدم افزایش صادرات گاز به اروپا که در معرض کمبود ذخیره گاز طبیعی قرار دارد نیز در صعودی شدن روند قیمت ها بی تاثیر نیست. پوتین از طرفی قصد  دارد با حفظ گاز در کشور، از کمبودهای احتمالی که می تواند منجر به ناآرامی های داخلی شود جلوگیری کند.و از طرف دیگر پیوسته از منابع خود به عنوان اهرمی در اروپا جهت یادآوری جایگاه قدرت خود استفاده کرده است.

و اینها همه در سایه فقدان یک برنامه جامع جهانی در جهت حرکت هماهنگ کشورها در گذار از سوخت های فسیلی به انرژی های پاک رخ می دهد


برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست