علم و دانش

آلودگی هوا بیشتر از سیگار قربانی می گیرد

آلودگی هوا سالانه جان میلیون ها انسان را می گیرد. پژوهشگران در آلمان و قبرس نتیجه تحقیقات خود را منتشر کرده و خواهان توقف استفاده از سوخت های فسیلی شدند. طبق برآورد آنها، در سال 2015، بیش از 8.8 میلیون انسان به دلیل عوارض ناشی از آلودگی هوا جان خود را از دست دادند. در حالی که تعداد قربانیان 4.3 میلیون نفر پیش بینی شده بود. به گفته کارشناسان سازمان جهانی بهداشت، عوارض ناشی از کشیدن سیگار جان 7 میلیون انسان را می گیرد.
پژوهشگران دریافتند که آلودگی هوا عامل 790 هزار مرگ و میر در اروپا شد. بین 40 تا 80 درصد از قربانیان به دلیل دچار شدن به بیماری های قلبی از جمله سکته جان خود را از دست دادند. استفاده از سوخت فسیلی مهم ترین عامل آلودگی هوا در اروپا می باشد. پروفسور جاس للیولد از Max-Plank Institute for Chemistry واقع در ماینز – آلمان و Cyprus Institute واقع در نیکوزیا – قبرس می افزاید: به همین دلیل بایستی سوخت های فسیلی با سایر منابع تولید انرژی جایگزین شوند. ما با مصرف انرژی پاک نه تنها به محقق شدن اهداف تعیین شده از توافقنامه اقلیمی پاریس کمک می کنیم، بلکه مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا را نیز کاهش می دهیم.
طرح مطالعاتی که نتیجه آن در نشریه European Heart Journal منتشر شده است بر روی ریزترین ذرات آلاینده یعنی PM2.5 متمرکز شده بود که برای سلامتی انسان بسیار مضر است و می تواند به ریه ها نفوذ کرده و وارد جریان خون بشود. دانشمندان پیشنهاد کاهش حد مجاز PM2.5 در اروپا از 25 میکروگرم در متر مربع را مطرح کرده اند. میزان فعلی 2.5 برابر بالاتر از حد مجاز تعیین شده از سوی سازمان جهانی بهداشت است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0