علم و دانش

آلوده ترین شهرهای اروپا دارای بالاترین آمار مرگ و میر ناشی از کروناویروس

آیا می دانستید 80 درصد موارد مرگ و میر ناشی از COVID-19 در چند کشور اروپایی، در مناطق با بیشترین آلودگی هوا رخ داده است؟ 

یک پژوهشگر اسرائیلی به ارتباط بین بالا بودن نرخ مرگ و میر ناشی از COVID-19 و میزان بالای دی اکسید نیتروژن (NO2) در 4 کشور اروپایی پی برده است. 

این گاز در دمای معمولی زرد و در دماهای بالاتر به رنگ قهوه ای سرخ فام است و سمی و بویی تند و زننده دارد. دی اکسید نیتروژن از مهمترین آلاینده های هوا به شمار می رود. هر سال میلیون ها تن از این گاز در اثر فعالیت های انسانی به ویژه مصرف سوخت های فسیلی تولید می شود. دی اکسید نیتروژن در ترکیب با هوای مرطوب تولید اسید نیتریک می کند که موجب پوسیدگی شدید فلزات می شود. همچنین در غلظت های بالا باعث ایجاد مه دود شده و میدان دید را به شدت کاهش می دهد. این گاز از اثر گلخانه ای نیز برخوردار است. 

یارون اوگن از دانشگاه مارتین لوتر Halle-Wittenberg می گوید که نتایج به دست آمده وجود ارتباط بین قرار گرفتن در معرض این آلاینده در طولانی مدت و افزایش ریسک مرگ و میر ناشی از ابتلا به این ویروس را نشان می دهد. وی تاکید کرد که برای اثبات این ارتباط به تحقیقات بیشتر و کامل تر نیاز می باشد. 

دی اکسید نیتروژن برای انسان نیز خطرناک است. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آن ریسک دچار شدن به فشار خون بالا، دیابت و بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد. 

 

 

اوگن در تحقیقات خود، قصد بررسی ارتباط احتمالی بین قرار گرفتن طولانی مدت در معرض NO2 و مرگ و میر ناشی از COVID-19 را داشت. او داده های جمع آوری شده توسط ماهواره Sentinel-5P متعلق به آژانس فضایی اروپا که حاوی میزان NO2 در پایین ترین لایه اتمسفر بود را به همراه آمار مرگ و میر ناشی از COVID-19 در 66 منطقه ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و آلمان تجزیه و تحلیل کرد. اوگن از مارچ 19 به این سو، 4443 مورد مرگ و میر در 4 کشور مورد اشاره را شناسایی کرد. 78 درصد از آنها در 5 منطقه واقع در شمال ایتالیا و مرکز اسپانیا رخ دادند. این مناطق شامل لمبرادی، امیلیا رومانا، پیدمونت و ونتو در ایتالیا و مادرید در اسپانیا بودند. 

اوگن همچنین دریافت که این 5 منطقه دارای بیشترین میزان آلودگی NO2 می باشند. 

گزارش تحقیقاتی در نشریه Science of The Total Environment  منتشر شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!