اخباراخبار جهان

آغاز مرحله سوم تست واکسن کروناویروس ساخت Moderna روی انسان 

آمریکا- اِی بی سی نیوز: دکتر نوبار آفیان، بنیانگذار و مدیر شرکت Moderna Therapeutics می گوید که شرکتش اولین موسسه آمریکایی می باشد که مرحله سوم تست بالینی واکسن تجربی کرناویروس روی انسان را آغاز می کند. 

Moderna یکی از رقبای قدر مسابقه جهانی برای ساخت واکسن می باشد. 

آفیان در گفتگو با ABC News گفت: اولین گام ثبت نام داوطلبان است. این مرحله طی چند ماه آینده ادامه خواهد داشت. 

30 هزار داوطلب در مرحله سوم شرکت خواهند کرد. نیمی از افراد شرکت داده شده واکسن Moderna و مابقی دارونما (ترکیب آب و سدیم) را دریافت خواهند کرد. افراد 18 سال به بالا که مایل به شرکت در پروژه مطالعاتی می باشند، می توانند با مراجعه به وب سایت Coronavirus Prevention Network و یا Clinical Trials.gov ثبت نام نمایند. 

آفیان تاکید کرد که کشورهای جهان پس از ساخته شدن واکسن بایستی آسیب پذیرترین اقشار خود را شناسایی نمایند، تا واکسن ابتدا به ایشان تزریق شود. 

 

 

آفیان ابراز امیدواری کرد که Moderna تاییدیه FDA را تا پایان سال 2020 یا اوایل 2021 دریافت کند. این شرکت قصد دارد سال آینده بین 500 میلیون تا 1 میلیارد دز واکسن را برای توزیع تولید نماید. 

بر خلاف برخی از شرکت های دیگر که با استفاده از ویروس های زنده یا غیرفعال شده واکسن تولید می کنند، واکسن Moderna از mRNA استفاده می کند . mRNA سلول هایی هستند که برای ساخت پروتئین استفاده می شوند. mRNA می تواند به سلول های دیگر دستور بدهد پروتئین خاصی را تولید کرده و به نوبه خود بدن را به تولید آنتی بادی بر علیه کروناویروس ترغیب کنند. 

واکسن تجربی Moderna جزو اولین واکسن هایی بود که وارد مرحله تست بالینی روی انسان شد. هم اکنون حداقل 25 واکسن مختلف وارد این مرحله شده اند و 141 واکسن دیگر در حال تست در آزمایشگاه می باشند.  

نتایج مرحله اول آزمایش بالینی واکسن که گزارش آن در نشریه پزشکی نیوانگلند منتشر شده است، امیدوارکننده بود، زیرا نشان داد که دزهای مختلف واکسن در داوطلبان واکنش ایمنی بدن را برمی انگیزد و هرچه میزان دز بالاتر باشد، واکنش ایمنی نیز بیشتر خواهد بود. 

لازم به ذکر است که هیچ یک از داوطلبینی که در مراحل اول و دوم تست بالینی واکسن را دریافت کردند، دچار عوارض جانبی جدی نشدند.  نزد نیمی از داوطلبین عوارض جانبی خفیف مشاهده شد. از جمله احساس خستگی، سردرد، لرز و درد در ناحیه تزریق واکسن.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید