اخباراخبار جهان

آغاز محاکمه سه افراط گرای مسلمان به اتهام حملات تروریستی سال 2017 در بارسلونا 

 

 

اسپانیا- به نقل از کندین پرس: محاکمه سه مرد در ارتباط با حمله تروریستی مرگبار سال 2017 در بارسلونا آغاز شده است. در حملات مورد اشاره 16 انسان بی گناه کشته شده و 140 نفر مجروح شدند. 

سه متهم پرونده، یعنی دریس اوکابیر، محمد حولی شملال و سید بن ایذا، با اتهام شرکت در حملات روبرو نیستند، بلکه اتهام آنها عضویت در گروه افراط گرایی است که حملات را برنامه ریزی و انجام داد. این سه فرد، طی سه سال گذشته تحت بازداشت بودند. 

6 تروریست عامل حملات، ساعتی پس از آن توسط پلیس به هلاکت رسیدند. داعش مسوولیت حملات را به عهده گرفت. 

دادستان مجازات 8 تا 41 سال حبس را برای متهمین درخواست کرده است. 

 

 

17 آگوست 2017 ، مردی با اتومبیل به میان عابران پیاده در بلوار شلوغ لاس رامبلاس در بارسلونا راند و چندین نفر را به خاک و خون کشاند. مهاجم تروریست سپس با پای پیاده اقدام به فرار کرد. 

چند عضو دیگر شبکه تروریستی، قبل از کشته شدن به ضرب گلوله پلیس، حمله مشابهی را در شهر استراحتگاهی کمبریل انجام دادند. مهاجمان چاقو و کمربند انفجاری تقلبی به همراه داشتند.

کارلوس تنا، از شاهدان عینی حمله تروریستی به آسوشیتدپرس گفت که او آن روز از کوچه ای در نزدیکی لاس رامبلاس بیرون آمده بود که صدای فریاد مردم را شنید. در تصاویری که بلافاصله پس از حمله توسط تنا ضبط شد، اجساد قربانیان دیده شد. 

تنا گفت که پس از تشخیص ابتلا به افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه، هنوز قادر به ادامه زندگی عادی خود نیست. وی اظهار امیدواری کرد که دادگاه این افراد را به اشد مجازات محکوم کند. 

دادگاه با پخش فیلم ویدیویی که اعضای این هسته تروریستی، از جمله حولی شملال را در حین تهیه مواد منفجره و تهدید به انجام حملات تروریستی نشان می دهد، آغاز شد. 

حولی شملال پس از دستگیری مدعی شد که اظهاراتش در فیلم به او دیکته شده بود و او شخصا با عملیات موافق نبود. وی همچنین خطاب به قاضی گفت که همواره آماده همکاری با مقامات و توبه بوده است.  

دو نفر از اعضای این هسته تروریستی، از جمله یک روحانی که سردسته گروه بود، در اثر انفجار در یک خانه روستایی که در آن مواد منفجره آماده می کردند، به هلاکت رسیدند.  

اوكابیر كه اتومبیل ون را برای حمله در بارسلونا اجاره کرده بود، خطاب به قاضی گفت که تصور می کرد آن را برای اسباب کشی کرایه کرده است. او ادعا کرد که روحانی رهبر گروه را نمی شناخت، فردی مذهبی نیست، اهل خوشگذرانی است و به الکل و مواد مخدر علاقمند است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست